Rotary club Prelog organizira dobrotvorni koncert Žige i gostiju za Međimurske iskrice koji će se održati u ponedjeljak 1. travnja u čakovečkom Centru za kulturu s početkom u 19 sati. Međimurska udruga za ranu intervenciju u djetinjstvu (MURID) okuplja stručnjake, roditelje i podržavatelje promicanje dobrobiti sve male djece u Međimurju, a osobito one s biološkim ili socijalnim rizikom za optimalan razvoj.
Udrugu su osnovali stručnjaci specijalisti za rani razvoj nakon dugogodišnjeg djelovanja i poticanja programa rane intervencije u lokalnim udrugama za osobe sa invaliditetom a sa osnovnom svrhom da pravo na pomoć, savjetovanje i rehabilitacijske programe bude dostopno svakoj obitelji i djetetu sa sumnjom na određeni razvojni rizikom ili osjećaj nekompetentnosti roditelja za odgovarajuće poticanje razvoja djeteta neovisno o definiranim medicinskim dijagnozama ili svrstavanju u određene kategorije prema raznim udrugama.
Brza, lakodostupna i kvalitetna informacija najisplatljiviji je rehabilitacijski tretman. Rana intervencija ne čeka utvrđivanje djetetove medicinske dijagnoze, koja je izuzetno važna ali je put do nje često dugotrajan i ponekad traje godinama. Ona ne propušta najosjetljivije razdoblje suočavanja obitelji s novonastalom situacijom, daje podršku i vodi računa o tome na koji način dijete uči, komunicira i izgrađuje odnose s bliskim osobama.
Stručnjaci MURIDa pokretači su osnivanja i programa rane intervencije pri Udruzi za sindrom Down Međimurske županije i Udruzi za autizam Pogled te su oformili posebnu skupinu za djecu sa komunikacijskim i autističnim teškoćama Međimurske iskrice u područnom odjeljenju DV Fijolica Prelog u Draškovcu.
Tijekom 2010., 2011.i 2012. godine u suradnji sa Udrugom odgajatelja Krijesnice organizirano je niz edukacija za odgajatelje i stručnjake, financirani su prvi asistenti u predškolskim ustanovama i oformljeno je razvojno savjetovalište sa defektologom, logopedom i psihologom za roditelje i stručnjake.
Navedeni projekti bili su financirani sredstvima Ministarstva obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti ali je opseg aktivnosti uvelike smanjen neraspisivanjem natječaja od strane ministarstava. Trenutno se čekaju rezultati nekoliko natječaja za EU fondove u kojima udruga konkurira kao partner raznim drugim županijskim i državnim institucijama i udrugama. Kroz djelovanje savjetovališta udruzi se za pomoć javilo 70-tak djece.
U suradnji sa Međimurskom županijom i Centrom za socijalnu skrb dobiveni su podaci da u županiji ima registrirani preko 200-tinjak djece u dobi od 0-7godina koja ni u jednom državnom sustavu u Međimurju ne mogu dobiti usluge ranointerventnih programa defektologa, logopeda i psihologa, kao ni patronažnu pomoć obiteljima u njihovom okruženju, pomoć pri inkluziji u redovne i posebne predškolske programe.
Prve tri godine su najvažnije, kako za djecu urednog razvoja tako i još više za djecu sa razvojnim odstupanjima. Sva svjetska društva maksimalno financiranje i učinkovitost rehabilitacijskog programa ulažu u rane razvojne programe kada je mozak najfleksibilniji. Upravo od trenutka rođenja grade se temelji postizanja maksimalne funkcionalnosti i integracije u redovnu društvenu sredinu.
Iako stručan rehabilitacijski rad puno košta daleko više košta gradnja institucija i trajni smještaj u neke zatvorene ustanove te kroz djelovanje MURIDa pokušavamo upravo o tome osvještavati sve financijere i donatore naših programa.
Međimurske iskrice su posebna vrtićka skupina u Draškovcu i ujedno i jedini sustavni program rane intervencije za djecu sa komunikacijskim i autističnim teškoćama u Međimurju. Prema normativima i standardima u takvu jednu skupinu treba biti uključeno troje djece ali kroz inovativni model djelomične integracije (djeca su pola tjedna u posebnoj skupini a pola tjedna u redovnim skupinama u mjestima iz kojih dolaze) trenutno Međimurske iskrice polazi osam djece iz cijele županije.
Iako su djeca iz područja cijele županije, smješteni su pri područnom odjelu DV Fijolica Prelog u Draškovcu jer je jedino vodstvo tog vrtića naspram svih ostalih institucija iskazalo dobru volju i veliku podršku da se utemelji ovakav inovativni program koji je jedini takvog oblika u sjeverozapadnoj Hrvatskoj.
Potrebe i zahtjevi roditelja za upis su daleko veći i neophodno je otvaranje novih skupina, ali nažalost ograničeni su prostornim i financijskim preduvjetima. Djece sa dijagnozama raznih teškoća u dobi od 0-7 godina u Međimurju je 200-tinjak, djece sa sumnjom ili nedefiniranom dijagnozom je barem dvostruko više.
Statistički pokazatelji govore da je djece sa teškoćama 15% od ukupno rođene djece u jednoj godini. Takvom računicom jasno možemo definirati da bi u Međimurju gotovo tisuću djece trebalo pomoć psihologa, defektologa ili logopeda. Nažalost, djeca Međimurja po takvu pomoć ili odlaze u Zagreb ili ostaju bez ikakve rehabilitacije.
Zakonom o socijalnoj skrbi Republike Hrvatske roditeljima i djeci sa teškoćama jamči se pravo na: patronažne edukacijsko-rehabilitacijske programe, ranointervente terapijske programe defektologa, logopeda,… i pomoć pri inkluziji u redovne predškolske i školske institucije.
U Međimurju gotovo pa ništa od toga ne postoji. Usporedbe radi, OB u Varaždinu zapošljava šest logopeda, a OB u Čakovcu jednog. U Zagrebu svi dječji vrtići imaju stručne timove psihologa, logopeda, defektologa i zdrastvenog djelatnika, a u Međimurju tek jedan dječji vrtić.