– Uživam na našim radionicama. Izrađujemo lančiće i šijemo na platnu, a ono što izradimo prodajemo za potrebe naše udruge. Petkom obilazimo općine i molimo za pomoć u kupnji novoga kombija – kaže Melanija, članica Društva distrofičara, invalida cerebralne i dječje paralize i ostalih tjelesnih invalida Čakovec, koje provodi trogodišnji projekt “Ponudimo više”.
Društvo je članovima organiziralo uslugu poludnevnog boravka u prostorijama koje su dobili na korištenje od grada Čakovca. Imaju opremljen kabinete za domaćinstvo i rad na osobnim računalima i druge aktivnosti. Četiri dana u tjednu, kao dio radne terapije, ali i načina kako doći do novca, oslikavaju marame, ukrašavaju staklo decoupage tehnikom, izrađuju nakit, heklaju, šiju…
Uče i kako pripremati jela i servirati stol, kako se ponašati za stolom, kako se brinuti o osobnoj higijeni i ostalim svakodnevnim aktivnostima. Društvo nudi pomoć i njegu u kući, pa se teže pokretnim članovima pomaže u obavljanju kućanskih poslova. Jedna od aktivnosti je i uslugu prijevoza. Po članove dolazi vozač s kombijem jer javni prijevoz Međimurskoj županiji nije prilagođen osobama s invaliditetom.
Kako je novca za civilne udruge u županijskim, gradskim i općinskim proračunima sve manje, Društvo se nije zaustavilo na tom projektu, već je osmislilo novi, “Zajedno za nas”, čiji je voditelj Milan Logožar. Financira ga Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva.
– Želimo upoznati javnost o problemima s kojima se susreću udruge. Sve je manje novca, pa se moramo okrenuti drugim izvorima financiranja, posebno nakon 1. srpnja, kad Hrvatska ulazi u EU. Moramo iskoristiti što više novca iz fondova – kaže Miljenka Radović, predsjednica Društva. U Hrvatskoj se zakoni i propisi često mijenjaju, pa ih je teško pratiti i snaći se u toj šumi papira.