MARTINJE I HLADNETINA

BARBARA POSAVEC “V hladnetini je bolji kolagen, nego v kremama”

Na 19. Martinju i festivalu hladnetine u Nedelišću nabavili smo recept Barbare Posavec iz DŠR Grabanice za savršenu hladnetinu

U prepunoj dvorani MESAP-a u Nedelišću, tradicionalno Martinje i Festival hladnetine u Nedelišću pokazali su da Međimurci znaju uživati u dobroj kapljici i domaćim specijalitetima.

Atmosfera je bila vesela i prepuna mirisa koji su podsjećali na stare dane, a posjetitelji su imali priliku kušati najbolje što međimurska kuhinja nudi – od fine hladnetine do mladog vina.

Barbara Posavec iz Nedelišća, članica Društva športske rekreacije Grabanice, s nama je podijelila svoj recept za hladnetinu.

Ovo je jelo koje sam jela cijeli život i nastavila raditi cijeli život. Nažalost, mlađi naraštaji u kući nisu ljubitelji hladnetine, ali ja je i dalje pripremam s istim žarom,“ rekla je Barbara.

Za pripremu ovog tradicionalnog jela potrebno je mnogo strpljenja, ali i pravih sastojaka.

U hladnetinu idu suhe nogice, suhi jezici, friške nogice, pajcekova glava, kože, bunceki, sol, češnjak, papar, luk, lovor i razni začini”, objašnjava nam Barbara.

Mora se kuhati do vrenja, a onda nastaviti vreti puna četiri sata kako bi se dobila savršena gustoća i okus.

Nakon kuhanja, hladnetina se ostavlja da se hladi cijelu noć i da se stisne. Ipak, kako ističe Barbara, najvažniji sastojak nije ni meso ni začin.

“Moj tajni sastojak je ljubav i puno pažnje. A v toj hladnetini je bolji kolagen, nego v kremama“, rekla je Barbara.

Povezani sadržaj
Iz naše mreže
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije