
Prikazani filmovi, nastali pod rukom djece, nisu impresionirali samo svojom tehnikom i estetikom, već i dubokim porukama koje je svako dijete, koje je radilo na pojedinom filmu, prenijelo gledatelju
U ozračju kreativnosti, dječje mašte i filmske čarolije, danas, 27. svibnja, u Centru za kulturu Čakovec održana je Retrospektiva Škole animiranog filma (ŠAF) Čakovec – jedna od niza ovogodišnjih aktivnosti kojima se obilježava veliki jubilej, odnosno 50 godina kontinuiranog djelovanja ove jedinstvene škole.
Publika, sastavljena od djece, roditelja, bivših polaznika i ljubitelja animiranog filma, imala je priliku uživati u izboru od 18 nagrađivanih filmova nastalih kroz godine u skromnim, ali inspirativnim prostorima potkrovlja Centra za kulturu.
Najljepše je raditi s djecom
„Ti su filmovi prikazani svjetskoj publici, a napravila su ih djeca iz Čakovca, kroz više generacija. Iako sudjelujemo na svjetskim filmskim festivalima, najdraže nam je kada filmove prikazujemo domaćoj publici i našoj djeci.
Nema većeg veselja nego raditi s djecom – ona nas čine mladima“, izjavila je tajnica ŠAF-a, Jasminka Bijelić Ljubić, koja već desetljećima s entuzijazmom prati razvoj škole.
Retrospektivu je pratio i sam osnivač škole, Edo Lukman, čovjek koji je postavio temelje ove jedinstvene institucije koja spaja edukaciju, umjetnost i igru.
Događaju je prisustvovala i zamjenica gradonačelnice Grada Čakovca, Lana Remar, čime je dodatno naglašena podrška Grada Čakovca ŠAF-u.
Prikazani filmovi, nastali pod rukom djece, nisu impresionirali samo svojom tehnikom i estetikom, već i dubokim porukama koje je svako dijete prenijelo gledatelju.
U njima se prepoznaje hrabrost, kritičko promišljanje, empatija i svježina dječje perspektive – elementi koji su obilježili svih 50 godina rada ŠAF-a.
Izložba otvorena do 20. srpnja
Vrijedi napomenuti i to kako je u sklopu proslave jubileja, 16. svibnja otvorena i velika izložba u Izložbenom salonu Muzeja Međimurja u Čakovcu, koja na 160 četvornih metara prikazuje presjek povijesti Škole.
Izložba uključuje stotine izložaka – od originalnih mapa s crtežima, knjiga snimanja, fotografija i nagrada, do rekonstrukcije radnog studija i kino kutka s bogatom arhivom filmova.
ŠAF Čakovec, najstarija škola animacije za djecu i mlade u Hrvatskoj, iznjedrio je generacije filmskih entuzijasta, pedagoga, pa i profesionalnih autora. Uloga ŠAF-a u razvoju filmske pismenosti i vizualne kulture u Hrvatskoj i šire ostaje neizbrisiva – kroz radionice, publikacije, izložbe i međunarodnu suradnju, ŠAF je postao prepoznatljiv simbol kreativnog obrazovanja i kulturne inkluzije.
Izložba ostaje otvorena do 20. srpnja 2025., a svi zainteresirani pozvani su da zarone u svijet animacije i dožive pola stoljeća stvaralaštva ispričanog dječjim glasom i rukom.



















