ŽIVOTNI PUT

ZAMJENIK ŽUPANA Elvis Kralj – od romskog naselja do Međimurske županije

Elvis Kralj je suprug, otac, vatrogasac, romski pomagač u školi, političar, civilni radnik, udomitelj, a od lokalnih izbora 18. svibnja i zamjenik župana iz redova romske nacionalne manjine

Rođen je 1. prosinca 1979. godine u Čakovcu kao Elvis Oršuš. Njegov otac, Ljudevit Oršuš, bio je poznat u Čakovcu kao foringaš, vozio je ugljen na zaprežnim kolima koje je vukla jedna kobila.

Živjeli su u romskom naselju kod Pribislavca, u neimaštini – Elvis, majka, otac, trojica braće i dvije sestre. Kasnije je, 2002. godine njegov otac postao prvi predsjednik Udruge Roma Bajaša. Nažalost, njegov je angažman kratko trajao – ubrzo je preminuo, a sin Elvis preuzeo je brigu o obitelji.

No, usprkos životnim počecima koji bi mnoge obeshrabrili, roditelji Elvisa Oršuša čvrsto su vjerovali u obrazovni sustav i usadili u svoju djecu radne navike i uvjerenje kako će ih obrazovanje i škola spasiti od romske svakodnevnice. Tako je i bilo. Godine rada, ulaganja u sebe i obitelj, ali i romsku zajednicu dovele su nekoć siromašnog dječaka iz romskog naselja do pozicije zamjenika župana Međimurske županije.

Mijenjanje prezimena zbog posla

Osnovni je školu završio u Pribislavcu, a potom i srednju Tehničku školu u Čakovcu, smjer vozač u cestovnom prometu. Dodatno obrazovanje nastavlja i 2019. godine kada stječe zvanje tehničara cestovnog prometa. Nakon srednje škole, obeshrabren što ne može pronaći posao zbog romske nacionalnosti, mijenja prezime iz Oršuš u Kralj. “Odmah sam se zaposlio u jednoj tvrtki u Varaždinu, no kada je šef saznao da sam Rom, dobio sam otkaz”, rekao nam je Kralj.

Srećom, slučajni susret s nastavnicom u Osnovnoj školi Vladimira Nazora u Pribislavcu otvorio mu je nove mogućnosti – postao je romski pomagač 2002. godine. “Deset godina smo radili praktički kao volonteri. Ugovor nam se obnavljao s početkom školske godine, a raskidao s krajem. Nakon deset godina konačno su nam priznali radni status. Zato sam često radio dodatne poslove.

Obitelj i udomiteljstvo

Naime, htjeli smo se maknuti iz romskog naselja i kupio sam zemljište u Totovcu gdje sam htio zajedno sa suprugom Snježanom osnovati obitelj i podići kuću. Kredit po kredit, cigla po cigla i uselili smo 2007. godine.

Supruga je isto radila. Dvanaest godina je radila u Perutnini Ptuj, a zatim se prebacila u Haix. Rijetko tko se iz njezine generacije, a da je pripadnik romske zajednice, danas može pohvaliti s 20 godina radnog staža.”

Snježana i Elvis roditelji su troje djeceJosipa koji danas radi kao medicinski tehničar u Austriji, Anamarije koja je medicinska sestra u jednom međimurskom staračkom domu, i Helene, koja je još u osnovnoj školi. No njihova obiteljska sreća tu ne prestaje – obitelj Kralj već 18 godina otvara svoja vrata djeci bez adekvatne roditeljske skrbi kao udomiteljska obitelj.

Kroz naš je dom prošlo mnogo djece. I hrvatske i romske. Svi su nam ostali u srcu, s nekima i danas slavimo njihove uspjehe. Nedavno smo saznali da će jedna od naših udomljenih kćeri uskoro dobiti policijsku značku, odnosno završila je Policijsku akademiju. Ponosni smo na svako naše udomljeno dijete”, kaže Kralj.

O tome koliko su spremni pomagati djeci bez roditelja, govori i činjenica kako će ove godine, kako kaže Elvis Kralj, ostvariti i svoju drugu pobjedu (uz onu na lokalnim izborima). “Prije dvije godine udomili su novorođenče, malu Leonardu. Odmah smo se zaljubili u nju. U procesu smo završetka postupka posvojenja i ove godine ćemo službeno postati njezini roditelji. Ona je od početaka bila naša.”

Rad za romsku zajednicu

No, Kralj nije stao samo na radu u školi. Iskoristio je, kako kažu, svaku priliku za dodatnom edukacijom i proširivanjem iskustva, a sve kako bi pomogao romskoj zajednici.

Kao istaknuti član civilnog sektora, Kralj je već od ranih 2000-ih bio aktivan u Udruzi Roma Bajaša, gdje je obnašao funkciju dopredsjednika. Dugogodišnji je zamjenik predsjednika Vijeća romske nacionalne manjine Međimurske županije, član Vladinog povjerenstva za provedbu Nacionalnog programa za Rome, kao i član županijskog Odbora za ljudska prava. Njegov se rad temeljio na konkretnim promjenama – projektima koji donose obrazovne prilike i bolju integraciju romske djece.

Posebnu ulogu imao je kao član Upravnog odbora Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa na projektu “Pristupačnije i kvalitetnije obrazovanje Roma”, kao i u županijskoj koordinaciji UNICEF-ovog projekta “Jamstvo za svako dijete”. Uz to, imenovan je i u saborski pododbor za dodjelu Nagrade za promicanje prava djeteta, čime se dodatno potvrdilo njegovo zalaganje za najranjivije skupine.

Elvis Kralj i sam je autor i prevoditelj edukativnih materijala na bajaško-rumunjskom jeziku – jeziku kojim govori dio romske zajednice u Hrvatskoj, a sudjelovao je i u sinkronizaciji HRT-ovih crtića. Aktivno je sudjelovao i u međunarodnoj mreži REYN, a kao prevoditelj i član redakcije časopisa “Phralipen” dodatno je jačao glas Roma u javnom prostoru.

Njegov angažman prepoznat je i izvan granica Hrvatske – sudjelovao je na brojnim međunarodnim konferencijama o pravima Roma u Strasbourgu, Bruxellesu, Skopju, Budimpešti, Amsterdamu i drugim europskim gradovima, predstavljajući domaću praksu i izazove.

Kralj je i aktivni član Dobrovoljnog vatrogasnog društva Totovec, gdje obnaša funkciju zamjenika zapovjednika. U šali nam je rekao: “Uvijek sam samo zamjenik, prvo u vatrogascima, sad i na Županiji.

Rad za Međimursku županiju

Iako Državno izborno povjerenstvo treba u sljedećih nekoliko dana konačno potvrditi izborne rezultate za zamjenika župana, nakon uloženih prigovora protukandidata Milorada Mihanovića, Kralj već ima spreman program, zadatke i akcijski plan za rad za romska naselja na području Međimurske županije, o čemu je već razgovarao sa županom Matijom Posavcem.

U Međimurju živi najveći postotak Roma u Hrvatskoj – čak 60 posto. Nalazimo se u 21. stoljeću, a brojni stanovnici romskih naselja nemaju osnovne uvjete za život. Vrijeme je da to promijenimo. Moj program je usmjeren na mlade romske obitelji i njihovo stambeno zbrinjavanje.

Uključit ćemo stručnjake, intelektualce, načelnike općina, županiju, sve institucije kako bi se pomoglo Romima. No, radit ću i na tome da Romi promijene svoj pogled na život – da ne čekaju samo pomoć institucija, već i da se sami pokrenu. Samo tako možemo govoriti o integraciji”, zaključio je Kralj.

Povezani sadržaj
Iz naše mreže
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije