
Investicija vrijedna 1.8 milijuna eura pokrenut će niz pozitivnih promjena za “Dravski bazen”
Totovec, prigradsko naselje Grada Čakovca, uskoro će postati bogatije za još jedan infrastrukturni objekt od velikog značaja – novi dječji vrtić.
Na mjestu buduće gradnje održana je danas, 13. svibnja, konferencija za novinare na kojoj je gradonačelnica Čakovca Ljerka Cividini predstavila ovu investiciju vrijednu 1.8 milijuna eura, kao i niz drugih projekata koji će obuhvatiti područje takozvanog “Dravskog bazena”.
“U posljednje tri godine mnogo smo uložili u gradnju školskih i predškolskih ustanova. Naš je cilj da svako dijete na području grada ima svoje mjesto u vrtiću. Osim toga, radimo na izjednačavanju cijena u privatnim i javnim vrtićima te dodatnom sufinanciranju troškova kako bismo pomogli roditeljima”, poručila je gradonačelnica Cividini.
Iz fondova osigurano 20 posto vrijednosti vrtića
Projekt vrtića u Totovcu prijavljen je u sklopu Programa Konkurentnosti i kohezije i pritom ostvario zeleno svjetlo za sufinanciranje. Od ukupne vrijednosti investicije, 400.000 eura osigurano je iz EU fondova, dok će ostatak biti pokriven iz gradskog proračuna.
“Prvotna je ideja bila dogradnja postojećeg vrtića u Šandorovcu, no zbog prostornog ograničenja to nije bilo moguće. Zato je odabrana nova lokacija u Totovcu – gradsko zemljište koje se pokazalo idealnim za izgradnju potpuno novog objekta”, objasnila je gradonačelnica.
Planirani vrtić predviđa kapacitet za 32 djece, uz strogo poštivanje pedagoških standarda. U njemu će se nalaziti jasličke i vrtićke skupine, kuhinja, dječje igralište, a uredit će se i zelena površina, što će omogućiti kvalitetan boravak i odgoj djece u sigurnom i poticajnom okruženju.
Za godinu dana novi upisi
Gradnja vrtića počet će odmah po raspisivanju natječaja za izvođača radova i potpisivanju ugovora, a završetak se planira do kraja 2026. godine. Tako bi pedagoška godina 2026./2027. mogla započeti s upisima u novi vrtić.
“Ovakve investicije ne znače samo bolju infrastrukturu, već i jačanje kvalitete života u prigradskim naseljima. Vrtić u Totovcu dodatno će potaknuti mlade obitelji da se odluče za život u ovim krajevima, što već sada primjećujemo kroz mjere za poticanje kupnje starih kuća”, dodala je gradonačelnica Cividini.
U planu i sortirnica otpada
Uz vrtić, u fokusu su i drugi projekti – dogradnja osnovne škole i izgradnja sportske dvorane u Kuršancu te nova prometnica Savska Ves–Totovec, za koju je pri kraju rješavanje imovinsko-pravnih odnosa. Taj će pak projekt biti realiziran kroz ITU mehanizam.
Na konferenciji je gradonačelnica komentirala i važnu vijest s nacionalne razine – odobrenje revizije projekta Piškornica od strane JASPERS-a. Time je otvoren put za početak investicije i očekivano otvaranje postrojenja za miješani komunalni otpad 2027. godine. Za odvojeni otpad planira se izgradnja sortirnica, a dokumentacija za projekt u Čakomu je već u izradi.

















