
Na starom graničnom prijelazu u Goričanu uredila se kontrolna postaja za vozila koja prevoze životnje, mlijeko, meso i ostale sirovine - dezinfekcija je obavezna
Na kontrolnoj postaji Goričan, smještenoj kod nekadašnjeg graničnog prijelaza, danas, 15. travnja održana je konferencija za medije na kojoj su predstavljene nove mjere zaštite od širenja slinavke i šapa. Riječ je o iznimno zaraznoj bolesti koja pogađa goveda, svinje, ovce i koze, a kojom se vlasti ozbiljno bave zbog njezinog potencijalnog utjecaja na stočarsku proizvodnju i izvoz.
U fokusu skupa bila je nova Naredba o mjerama sprječavanja pojave i ranog otkrivanja slinavke i šapa te kuge malih preživača, koja je danas, 15. travnja stupila na snagu.
Potpredsjednik Vlade i ministar poljoprivrede, šumarstva i ribarstva David Vlajčić istaknuo je važnost preventivnog djelovanja i dobre koordinacije svih uključenih službi – od veterinarske inspekcije, Ministarstva unutarnjih poslova i obrane, do Civilne zaštite i Carine.
„Organizacija i protokol na terenu su zadovoljavajući. Pratimo situaciju u susjednim zemljama i poduzimamo sve kako bi se rizici sveli na minimum,“ poručio je Vlajčić, dodavši kako su mjere privremenog karaktera, ali i nužne.
Kao ključne točke nadzora istaknute su kontrolne postaje u Goričanu i Duboševici. Kroz njih mogu prolaziti samo vozila koja prevoze sirovo mlijeko i žive životinje iz Mađarske i Slovačke, i to isključivo izvan zona ograničenja. Vozila moraju biti dezinficirana, a mlijeko po ulasku u Hrvatsku obvezno se prerađuje.
Uvoz živih životinja iz tih zemalja i dalje je strogo zabranjen, bez obzira na porijeklo. Također, prijevoznici su dužni posjedovati službenu potvrdu o provedenoj dezinfekciji vozila. Upravo se ta dezinfekcija provodi na starom graničnom prijelazu Goričan.
Žive životnje mogu se prevoziti preko Hrvatske jedino ako je vozilo u tranzitu, odnosno zemlja u koju se uvoze nije Hrvatska. No i takva će vozila proći stroge kontrole.
Iako Mađarska i Slovačka trenutačno ne bilježe nove slučajeve bolesti, ostaje oprez – zabrane se i dalje odnose na područja unutar zona ograničenja. S druge strane, proizvodi poput kolostruma, mesa, vune i kože mogu se uvoziti ako dolaze izvan tih zona.
Svim subjektima koji drže prijemljive životinje nalaže se niz strogo propisanih biosigurnosnih mjera – od kontrole ulaza i izlaza, dezinfekcije vozila i ljudi, odvojenog držanja novouvedenih životinja, do posebne odjeće, deratizacije, pravilnog zbrinjavanja otpada i skladištenja hrane. Isto vrijedi i za prijevoznike koji moraju dokazati čišćenje i dezinfekciju svojih vozila.
Načelnik Općine Goričan Emanuel Sinković poručio je kako razloga za strah i paniku nema: „Zaraza se ne širi, institucije surađuju i sve mjere se provode u potpunosti. Važno je napomenuti da osobna vozila i mještani i dalje mogu nesmetano prolaziti kroz bivši granični prijelaz u Mađarsku i natrag.“
Ministarstvo poljoprivrede apelira na stočare i sve uključene subjekte da se strogo pridržavaju svih mjera, a u slučaju bilo kakvih sumnjivih simptoma kod životinja – odmah kontaktiraju ovlaštene veterinare.