
Učenici, roditelji i mještani prošetali su stazama grofova Feštetić i otkrili tajne davno zaboravljenog Starog grada
Danas, 12. travnja, na ovo sunčano i toplo proljetno poslijepodne, Brezje je ponovno prodisalo prošlošću. U organizaciji Osnovne škole Ivana Gorana Kovačića iz Svetog Jurja na Bregu i pod vodstvom nastavnika matematike Željka Kraljića, održana je šetnja šumskim stazama grofova Feštetić – povijesno-edukativni događaj koji je okupio čak 50 osnovnoškolaca, ali i uz to njihove roditelje, bake, djedove i druge znatiželjnike.
Aktivnost se provodila u sklopu školskog projekta „Mladost je radost, društvo je odlično – ne trebaju nam mobiteli“, a organizatori su zamolili sve sudionike da svoje uređaje ostave kod kuće ili ih tijekom šetnje ne koriste. Ipak, sve važne trenutke zabilježile su učenice iz školske fotografske grupe, dokumentirajući ovu vrijednu inicijativu.
Željko Kraljić, idejni začetnik događanja, otkrio je kako se ideja razvijala još od 2002. godine, kada je povodom obljetnice NK Hajduk Brezje pisao povjesticu o naselju. „Tada sam prvi put naišao na spominjanje ‘Starog grada’, no nisam znao da se nalazi upravo u Brezju. Tek ove godine, uz pomoć brata Anđelka Nagrasajlovića, načelnika Općine Sv. Juraj na Bregu, i Ivana Vidovića, unuka lugara na ovom području, došao sam do vrijednih informacija i točne lokacije“, kazao je Kraljić.

U posljednja tri mjeseca napravljena je drvena maketa Starog grada prema nacrtima iz 1803. godine. Izradio ju je majstor Robert Martinčević iz Savske Vesi, a financirali su je veterani NK Hajduk Brezje. Maketa je darovana Dječjem vrtiću Žibeki kako bi najmlađi stanovnici Brezja već od malih nogu upoznali svoju bogatu povijest.
„Starim gradom“ Brezja nazivana je građevina smještena u šumi kod Brezja koja je vjerojatno služila kao lovačka ili lugarska kuća. Prema karti iz 1803., zgrada je sadržavala predvorje, dvije sobe, komoru, podrum, prostor za kočiju i alatnicu. Danas na tom mjestu nema vidljivih tragova, ali duh prošlih vremena itekako je bio prisutan tijekom šetnje.
Jedan od vodiča, Ivan Vidović, unuk posljednjeg lugara Feštetićevih šuma, u šetnji je učenicima i svim zainteresiranima prenio sjećanja i priče svoga djeda Pavla Vidovića, koji je kao šumar služio posljednjim grofovima Međimurja.
Na kraju šetnje učenike, ali i sve zainteresirane čekao je dokumentarni film o Brezju, koji je prije 17 godina napravio njihov nastavnik, ali i dodatne informacije o povijesti mjesta.
Iako šetnja nije iznjedrila konkretno arheološko otkriće, pronađena je daleko vrednija stvar – povezanost zajednice, ponos na vlastitu povijest i želja da se ona sačuva za buduće generacije.
Možda Stari grad fizički više ne postoji, no kroz priče, maketu i ovakve inicijative – njegova priča tek počinje.