
Nedelišće je danas, 5. travnja 2025., po četvrti put bilo domaćin Festivala cekara – manifestacije posvećene očuvanju i promociji tradicije izrade cekara, prepoznatog simbola nematerijalne kulturne baštine Međimurja
Festival, koji se održao u organizaciji Turističke zajednice područja “Srce Međimurja” u dvorani Osnovne škole Nedelišće, i ove je godine privukao brojne zaljubljenike u tradiciju, rukotvorine i kulturno-umjetnički izričaj.
Višesatni program bio je ispunjen kreativnim radionicama, predavanjima, izložbama i nastupima, a središnje mjesto zauzeli su cekari – pletene torbe i košare izrađene od komušine, materijala koji je stoljećima prisutan u međimurskim domaćinstvima.
Janja Kovač iz Muzeja Međimurja Čakovec održala zanimljivo predavanje pod nazivom „Cekar – nematerijalna baština Međimurja“. Edukativni dio festivala dodatno je upotpunjen demonstracijama žena iz Udruge žena Nedelišće, koje su uživo pokazale kako se plete cekar, prenoseći znanje s koljena na koljeno.
Jedan od atraktivnijih trenutaka festivala bio je umjetnički performans oslikavanja cekara. Likovna umjetnica Spomenka Marciuš oplemenila je tradicionalne predmete suvremenim motivima, stvarajući unikatne cekare koji spajaju prošlost i sadašnjost.
U bogatom izlagačkom programu predstavile su se brojne udruge i pojedinci: Udruga žena Pušćine, Udruga žena Gornji Hrašćan, Udruga žena Dunjkovec, Matica umirovljenika Podružnica Nedelišće, Božica Žnidarić, Slavica Pavlic, Anica Dania, Udruga žena Nedelišće i Udruga umjetničkog stvaralaštva Varaždin.
Za vedru atmosferu pobrinuli su se članovi i članice KUU Seljačka sloga Nedelišće, Matica umirovljenika podružnica Nedelišće i Mažoretkinje Nedelišća, koji su svojim nastupima dodatno obogatili festivalski doživljaj.
Festival cekara i ove je godine pokazao da cekar nije samo koristan predmet, već nositelj identiteta i kreativnosti lokalne zajednice.
Da su posjetitelji to prepoznali, potvrdila nam je i Maja Oreški iz Nedelišća, koja nam je s osmijehom pokazala što je kupila: podložak za tanjur, košaricu za jaja i košaricu za kruh – sve izrađeno od komušine.

Festival cekara tako nastavlja biti mjesto susreta prošlosti i sadašnjosti, tradicije i inovacije, ali prije svega – mjesto zajedništva i ljubavi prema baštini.