OBITELJSKA MEDICINA

TKO ĆE NAS LIJEČITI? Iako se nude bonusi, liječnici nezainteresirani za obiteljsku medicinu

U Orehovici i Macincu nema liječnika, u Goričanu, Svetoj Mariji i Čakovcu rade liječnici iz drugih županija

U Orehovici i Macincu nedostaju liječnici, a u Goričanu, Svetoj Mariji i Čakovcu rade liječnici iz drugih županija

Na prošloj sjednici Skupštine Međimurske županije, koja se održala 27. veljače, vijećnica Andreja Marić postavila je niz pitanja vezanih uz primarnu zdravstvenu skrb na području Međimurja, a posebno o liječnicima obiteljske medicine – jer liječnika je sve manje.

„Mrežom javne zdravstvene službe u djelatnosti obiteljske medicine predviđeno je 59 ordinacija, ugovoreno 55. Neke ordinacije nemaju vodećeg liječnika. Neko vrijeme problem je bila ordinacija u Goričanu i Selnici, pa su skrb pružali liječnici iz drugih ordinacija u dodatnim prekovremenim satima. Kakva je sada situacija, navodno je 12 takvih ordinacija? Molim odgovor na pitanja: Kakvo je stanje s primarnom zdravstvenom zaštitom u Međimurskoj županiji (obiteljska medicina, pedijatrija, zdravstvena zaštita žena) osobito glede kadrova? Kakvi su planovi Doma zdravlja i strategija Međimurske županije da se privuku dodatni liječnici? U proračunu Međimurske županije za 2025. godinu je predviđeno 20.000,00 eura za zadržavanje liječnika, što smatram premalim iznosom. Koliko je do sada novčanih i drugih sredstava u zadnje 3 godine uložila Međimurska županija i JLS da se privuku dodatni liječnici? Pozitivni su primjeri u tom smislu u Istarskoj županiji (bonus zadržavanja, bonus dobrodošlice, plaćanje najma stana, sufinanciranje kupnje prve nekretnine, itd.) ili primjer Općine Drnje gdje se daje poticaj od 6.000,00 eura za liječnike obiteljske medicine.“

Nedostatak liječnika nije samo hrvatski problem

Odgovor vijećnici Andreji Marić, koja je ujedno i liječnica te Voditeljica poliklinike internističkih djelatnosti u Županijskoj bolnici Čakovec, odgovorila je pisanim putem pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo i socijalnu skrb, Sonja Tošić Grlač.

“S nedostatkom liječnika ne suočava se samo Međimurje, Hrvatska, već i cijela Europa. Svi smo dugo upoznati s ovim problemom i smatramo da bi Vlada Republike Hrvatske trebala dati ‘vjetar u leđa’ nužnim reformama kojima bi se ojačala primarna zdravstvena zaštita.

Bonusi su dobri, ali…

Međimurska županija zajedno s jedinicama lokalne samouprave i Domom zdravlja Čakovec u općinama i gradovima u kojima je to potrebno zajedničkim mjerama stimulira ostanak ili pak dolazak obiteljskih liječnika. Često puta financijski bonusi koje navodite: bonus zadržavanja, bonus dobrodošlice, plaćanje najma stana… ne urode plodom (iako su oni vrlo izdašni) jer liječnika zainteresiranih za obiteljsku medicinu jednostavno nema ili pak nisu zainteresirani za rad na određenom području. Smatramo da su razlozi manjka liječnika u primarnoj zdravstvenoj zaštiti preveliko administrativno opterećenje i nedostatak sustavne podrške, na što se samo djelomično može utjecati bonusima.

Problem nedostatka liječnika u Međimurskoj županiji pojavio se prošle godine i to većinom zbog mirovina i specijalizacija. U proračunu Međimurske županije predviđena sredstva za zadržavanje liječnika za 2025. godinu iznose 20.000 eura, no ona se u slučaju potrebe rebalansom mogu povećati.”

Macinec i Orehovica bez liječnika

Na pitanja vijećnice Marić odgovorio je i Dom zdravlja Čakovec, odnosno ravnateljica Doma zdravlja, dr. Vlatka Pleh.

Vlatka Pleh

“Na području Međimurske županije u djelatnosti opće/obiteljske medicine već je duži niz godina ugovoreno 55 timova opće/obiteljske medicine i to je dosad najveći broj ugovorenih ordinacija. Međutim, shodno predviđanjima na osnovi rasta nataliteta na neke su općine novom Mrežom javne zdravstvene službe predviđeni i dodatni timovi u slučaju povećanja broja stanovnika tijekom narednih godina, tako da Mreža nije popunjena.

Trenutno u Domu zdravlja Čakovec postoje 2 tima bez nositelja, jedan u Orehovici i jedan u Macincu, te su raspisani natječaji za zapošljavanje doktora medicine, uz značajnu financijsku potporu Općine Orehovica i Općine Nedelišće.

Dom zdravlja Čakovec ima 5 liječnica koje su na specijalizaciji iz obiteljske medicine, a od kojih su čak 4 nositeljice tima, tako da i za njih treba osigurati zamjenu za vrijeme trajanja specijalizacije. Raspisan je natječaj za zamjenu u ordinaciji Doma zdravlja Čakovec u Belici, dok u ordinaciji u Pleškovcu imamo organiziranu privremenu zamjenu u suradnji sa umirovljenim doktorom medicine.

Tijekom 2023. i 2024. iz susjednih je županija u naš Dom zdravlja stiglo četvero liječnika (zaposlene su dvije liječnice u Čakovcu, jedan liječnik u Goričanu i jedan u Svetoj Mariji), i to neki od njih uz financijske potpore lokalne zajednice.”

Iz naše mreže
Povezani sadržaj
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije