PIŠE Nikolina Vrbanec

MAMA ZNA NAJBOLJE Logopedica potvrdila orofacijalno-miofunkcionalne teškoće

Naša kolumnistica Nikolina Vrbanec, primalja s dugogodišnjim iskustvom, certificirana savjetnica za dojenje i – prije svega – mama dvoje djece, u svom serijalu “Mama zna najbolje” dijelit će osobne priče i korisne savjete kako bi pomogla svakoj mami da se osjeća sigurnije i snažnije u novoj životnoj ulozi

Majčinski instinkt me nije varao – nakon godina traženja odgovora, logopedica je potvrdila moje sumnje. U ovoj kolumni saznajte što smo otkrili i kako smo pronašli rješenje.

<<<< Sve kolumne možete pronaći ovdje >>>>

Logopedica Horvat, certificirani je miofunkcionalni terapeut, specijalistica terapije oralno-motoričkog pozicioniranja i terapeut pedijatrijskog hranjenja, evo što je ispričala o našem problemu: 

“Korina je na orofacijalno-miofunkcionalnu procjenu došla s 10 godina. Prije pregleda s majkom je rađen detaljni anamnestički upitnik, u kojem smo razgovarale o trudnoći, porodu, dojenju, uvođenju dohrane, spavanju, disanju i povijesti bolesti, potvrdila je i nastavila,

Kako bi se mogla napraviti temeljna procjena bitno je znati kako je izgledao Korinin orofacijalni razvoj od početaka. Iako sada više ne doji, informacije o načinima hranjenja na početku, kao i obrazaca disanja ključni su za kreiranje individualnog plana rada.

Zatim sam s Korinom napravila pregled funkcionane pokretljivosti oralnomotoričkih struktura, opservaciju njihovog položaja u mirovanju, opažanje obrazaca disanja, žvakanja i gutanja. 

Orofacijalno-miofunkcionalne teškoće

I tako smo došli do dijagnoze. Korina ima orofacijalno-miofunkcionalne teškoće (OMT).

OMT su atipični, adaptivni pokreti koji se pojavljuju u nedostatku normaliziranih pokreta orofacijalnog kompleksa. Četiri glavna orofacijalno-miofunkcionalna područja su:

  1. Dišni sustav – nužan (suštinski) za spavanje, pažnju i cjelokupnu dobrobit tijela
  2. Hranjenje – nužno za rast i razvoj
  3. Struktura – orofacijalna simetrija i harmonija orofacijalnog kompleksa
  4. Govor – razumljiv govor je nužan za uspješnu govornu komunikaciju

Logopedica nastavlja: “Kada sam ova područja ispitala kod Korine, pokazalo se da: 

Dišni sustav- Korina ima nepravilne obrasce disanja. Diže pretežito kroz usnu, a ne kroz nosnu šupljinu. Oralna postura mirovanja nije pravilna, što znači da jezik nije na nepcu, nego nisko u usnoj šupljini te blokira dišni put. Tijekom spavanja se javlja hrkanje i škripanje zubima. Usta su otvorena što onemogućava dovoljnu opskrbu tijela kisikom. Takvo disanje dovelo je do prekomjernog znojenja, smanjenje koncentracije i drhtaja ruku. 

Hranjenje– Korina od rođenja ima teškoća s pravilnom obradom hrane. U dojenačkoj dobi to se manifestiralo kroz teškoće pravilnog korištenja orofacijalnih struktura za postizanje pravilnog sisanja, odnosno nepravilno zahvaćanja dojke, coktanje prilikom dojenja te nagutavanje zraka što je dovelo do grčeva, povećanja napetosti tijela i posljedično bolova kod majke. Sada Korina zbog teškoća pokretljivosti mišića žvakaća, jezika i usana ne može pravilno obraditi hranu pa se koristi kompenzacijskim pokretima, što su roditelji opisivali kao “neuredno hranjenje”. 

Struktura- Korina ima slabiju pokretljivost jezika. On nije u dobrog položaju u mirovanju – nisko je u usnoj šupljini te zbog toga ne može biti ni u pravilnog položaju tijekom obrade hrane i govora. Nepce je usko i povišeno (jezik nije bio podignut na nepce te se nepce nije moglo oblikovati prema jeziku) te time dovodi da smanjivanja nosne šupljine i uže čeljusti, a uža čeljust vodi do nepravilnog zagriza. Stabilnost čeljusti je smanjena, ona klizi prema jednoj strani te su prisutne asimetrije u mišićima žvakačima, koji pokreću donju čeljust. Zbog toga su prisutni kompenzacijski obrasci tijekom žvakanja, odnosno obrade hrane. Mišići usana su napeti zbog njihove pretjerane upotrebe, zbog koje je došlo jer je jezik smanjeno pokretljiv (pa su usne preuzele dio njegove uloge). Jezični su pokreti slabiji, Korina pomiče donju čeljust prilikom pokreta jeziko jer on sam nije dovoljno snažan kako bi ostvario željeni pokret. Prilikom gutanja jezik nije u pravilnoj pokretljivosti, jezik se ne podiže i ne kraće prema natrag, nego ga Korina gura prema naprijed te napinje mišiće usana i vrata kako bi ostvarila gutljaj.

Govor- Zvučna realizacija govora je dobra, no kako bi Korina ostvarila pravilni izgovor stišće čeljust da jezik može ostvariti pokrete, napinju se vratni mišići i mišići usana. U ranoj dobi polazila je logopedske terapije zbog teškoća izgovaranja glasa R.

Zbog ovakve pokretljivosti orofacijalnog kompleksa te postojanja kompenzacijskih pokreta kod Korine su prisutne i napetosti cijelog tijela pa je uz logopedsku terapiju preporučena i Emmett terapija. “

Nakon detaljnog pregleda logopedice Horvat, tražila sam osobu koja zna i radi terapiju sa poteškoćama koje mi imamo i našla sam Kseniju. Uputila sam se ka Kseniji, fizioterapeutici te Bowen i Emmett terapeutkinji.

Ksenija je  predivna žena, puna empatije, koja me saslušala i detaljno se posvetila meni i mojoj djevojčici.  Sljedeći tjedan prenosim vam detalje sa Ksenijinog prvog pregleda.

Sve tekstove iz serijala ‘Mama zna najbolje’ možete pogledati na OVOJ poveznici: https://emedjimurje.net.hr/tag/mama-zna-najbolje/

Iz naše mreže
Povezani sadržaj
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije