
U Dječjem vrtiću Cipelica djeca i djelatnici obilježili su prigodnim aktivnostima Međunarodni dan osoba s Down sindromom (21. ožujka)
Obilježavanjem Međunarodnog dana osoba s Down sindromom želi se podići svijest o različitostima, prihvaćanju tih različitosti, ali i srušiti predrasude o osobama s ovim sindromom.
U svim našim područnim odjelima proveli smo aktivnosti kojima smo željeli potaknuti djecu na prihvaćanje različitosti i međusobno poštovanje.
Jedna od prepoznatljivih i globalnih aktivnosti je nošenje šarenih čarapa, budući da ovaj simbol potiče svijest o različitostima a šarene čarape simboliziraju posebnost i jedinstvenost, pa su tako djeca i odgojitelji obukli šarene čarape i time dali vizualno poruku o podršci i prihvaćanju.
Uz šarene čarapice, odgojiteljice su provele i mnoge aktivnosti kojima su obilježile Međunarodni dan osoba s Down sindromom poput razgovora s djecom o tome što je Down sindrom, izrađivanjem plakata s temama poput „Svi smo jednaki“ ili „Različiti, ali posebni“ te čitanjem tematskih slikovnica na temu različitosti te priča koje govore o djeci koja imaju Down sindrom.
U PO „Pirgo“ Dječjeg vrtića Cipelica u odgojno-obrazovni proces uključila se osoba s Down sindromom, polaznica Centra za odgoj i obrazovanje Čakovec koja se pridružila djeci u igri te sudjelovala u čitanju priče.
Uključivanje djece s Down sindromom u odgojno-obrazovni rad pruža djeci priliku za razvoj socijalnih vještina, empatije i zajedništva.
Današnje aktivnosti važan su korak prema promicanju inkluzije i razumijevanja među djecom. Provedenim aktivnostima kod djece se razvija razumijevanje i prihvaćanje drugih i njihovih različitosti, uspostavljanje, razvijanje i održavanje kvalitetnih odnosa s drugom djecom i odraslima te tolerancija u komunikaciji s drugima.