
Povodom Međunarodnog dana žena stiže novi članak u kolumni 'Europski horizonti'
Uoči Međunarodnog dana žena donosimo drugi članak u sklopu kolumne “Europski horizonti”, koji je pripremila ambasadorica Magdalena Podvez iz Ekonomske i trgovačke škole Čakovec. Ovaj članak donosi inspirativne crtice o ženama koje su mijenjale svijet – pionirkama, vizionarkama i borcima za prava koje su ostavile neizbrisiv trag u povijesti.
Pratite nas na portalu eMedjimurje.hr i inspirirajte se pričama o ženama koje su mijenjale svijet!
Žene koje su mijenjale svijet
Dan žena, koji se obilježava 8. ožujka svake godine, prilika je za slavlje, solidarnost i borbu za prava žena diljem svijeta. Ovaj dan ima iznimno dugu povijest borbe za ženska prava, jednakost spolova pa samim time i za socijalnu pravdu.
Prvi Dan žena obilježen je početkom 20. stoljeća, točnije 28. veljače 1909.godine, kada su žene diljem svijeta počele tražiti pravo glasa, bolje radne uvjete i jednakost u društvu. Danas se Dan žena obilježava kao prilika za prisjećanje na postignuća žena u prošlosti, ali i kao podsjetnik na izazove s kojima se žene suočavaju u današnjem društvu.
Među mnogim značajnim ženama koje su ostavile trag u povijesti, ističu se Hedy Lamarr, Miriam Makeba, Marija Jurić Zagorka i Malala Yousafzai.
Hedy Lamarr, osim što je bila jedna od poznatijih glumica Zlatnog doba Hollywooda, bila je i izumiteljica koja je tijekom Drugoga svjetskoga rata izumila tajni sustav komunikacije i postavila je temelje za daljnji razvoj modernih bežičnih tehnologija kao što su wi-fi i GPS. Njezin doprinos tehnološkom napretku pokazuje kako žene mogu biti inovativne i utjecajne u područjima znanosti i tehnologije.
Zenzile Miriam Makeba, poznata i kao “Mama Afrika”, bila je južnoafrička pjevačica i aktivistica koja je svojom glazbom i borbom protiv „apartheida“, tj. rasne segregacije u svojoj rodnoj zemlji, inspirirala generacije ljudi diljem svijeta. Njezina izrazita hrabrost i predanost borbi za pravdu i jednakost pokazuje snagu žene koja se bori za bolji svijet za sve.
Marija Jurić Zagorka, jedna od najpoznatijih hrvatskih spisateljica, bila je prva profesionalna novinarka u Hrvatskoj te je stvarala u vrijeme kada je društvo smatralo da ženama nije mjesto u književnosti. 1909. godine, upustila se u slavnu polemiku s Antunom Gustavom Matošem oko ravnopravnosti spolova i svojim je radom promicala ženska prava i borila se protiv društvenih nepravdi.
Malala Yousafzai djevojka je kojoj je u rodnoj zemlji Pakistanu bilo zabranjeno školovanje te je ona zbog toga odlučila svoj život posvetiti borbi za obrazovanje djevojčica, posebice u zemljama u razvoju. Putem svojega rada i javnih nastupa, ona je postala simbol hrabrosti i borbe za pravdu. Malala je svojim doprinosom postala i najmlađom dobitnicom Nobelove nagrade za mir.
Unatoč brojnim postignućima u borbi za ženska prava, još uvijek postoje mnoge nejednakosti s kojima se žene suočavaju u svijetu rada, politici, obrazovanju i drugim područjima. Stoga je važno nastaviti raditi na stvaranju potpune ravnopravnosti spolova i inkluzivnoga društva u kojem će svaka žena imati priliku ostvariti svoje pune potencijale.
Dan žena također je prilika za slavlje dostignuća žena u umjetnosti, znanosti, sportu i drugim područjima te za podršku ženama koje se bore za svoja prava diljem svijeta. Važno je da se svi zajedno uključimo u borbu za jednakost spolova i stvaranju bolje budućnosti za sve nas.
Neka Dan žena bude podsjetnik na važnost solidarnosti, borbe za prava žena i zajedničkoga rada na ostvarivanju ravnopravnosti spolova.
Svi zajedno možemo stvoriti bolji svijet u kojem će svaka žena imati priliku ostvariti svoje snove i namjere.
Magdalena Podvez, 4. HT (hotelijersko – turistički smjer), Ekonomska i trgovačka škola Čakovec

Djelovanje Europske unije za žene
Europska unija snažno se zalaže za prava žena kroz različite inicijative, zakone i strategije. Promiče ravnopravnost spolova kroz politike poput Direktive o ravnoteži između poslovnog i privatnog života, borbe protiv nasilja nad ženama i osiguravanja jednake plaće za jednak rad. EU također podržava žene u politici i gospodarstvu kroz programe financiranja i edukacije. Europski parlament i Europska komisija redovito donose strategije koje osnažuju žene i osiguravaju njihova prava u svim državama članicama.
Portal za praćenje strategije za rodnu ravnopravnost
Promicanje rodne ravnopravnosti
Ravnopravnost žena i muškaraca u donošenju odluka
Baza podataka o rodnoj statistici
EUROPE DIRECT ČAKOVEC
Misija centra je približiti EU građanima, olakšati dostupnost i širenje informacija o EU, olakšati građanima komunikaciju s tijelima i institucijama EU te transparentno prikazati rad i djelovanje EU. Europe Direct informacijski centri kroz svoj rad pružaju europskim donositeljima odluka mogućnost da direktno uvide potrebe i probleme građana u pojedinim državama članicama.
Informirati se možete putem njihove web stranice (www.europedirect-cakovec.eu), pratiti ih na Facebook-u i Instagramu, te poslati e-mail (info@europedirect-cakovec.eu) ili nazvati na broj telefona 040/374-016.
Sufinancira Europska komisija. Sadržaj materijala isključiva je odgovornost autora. Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Europske unije ili Europske komisije. Ni Europska unija niti Europska komisija ne mogu se smatrati odgovornima za njih.