
Ako si barem na jednom djetetu uspio ostaviti pozitivan trag, sve je vrijedilo
Sav posao i trud se isplati ako barem jednom djetetu promijeniš život na bolje, kaže Andrea Krznar, ravnateljica Centra za pružanje usluga u zajednici Međimurje.
Andrea je život posvetila pomaganju drugima. Po struci je socijalna radnica, a odnedavno je i ravnateljica Centra za koji kaže da mu je misija djeci koja rastu u nepovoljnim okolnostima osigurati poticajnije okruženje za rast i razvoj.
– Službeno smo osnovani 2023. godine, kaže Andrea, ali usluge smo počeli pružati u travnju 2024. godine. Prva usluga s kojom smo počeli bila je psihosocijalna podrška. Riječ je o pomaganju obiteljima u svladavanju životnih izazova. Praktična se pomoć odnosi upravo na svakodnevne vještine. Naše obiteljske suradnice vrijeme posvećuju svakom članu obitelji, osobito djeci, a trenutno rade s dvadeset i jednom obitelji. Usluge Centra namijenjene su svima, ali većina naših trenutnih korisnika su romske obitelji. U Centru je trenutno zaposleno pet obiteljskih suradnica, do čega su dvije romske nacionalnosti. To je izuzetno vrijedan posao i promjene su itekako vidljive.
Centar trenutno kreće i na stručno rješavanje problema u ponašanju djece, pri čemu će pružati stručnu podršku roditeljima, ali i udomiteljskim obiteljima koje se teže nose s problemima koje djeca ispoljavaju. Tu su prisutni i psiholozi te drugi stručnjaci za pitanja mentalnog zdravlja.
Poludnevni boravci
– Trenutno imamo četiri poludnevna boravka, u romskim naseljima Parag, Piškorovec, Lončarevo kod Podturna i Orehovici. Objekti su izgrađeni u suradnji s UNICEF-om i jedinicama lokalne samouprave koje su nam ustupile prostor. Djeca koja odrastaju u nepovoljnim okolnostima u poludnevnim boravcima provode između četiri i šest sati prije ili poslije škole, ovisno o smjeni. Djeca dobivaju dva obroka dnevno, jedan topli obrok dostavlja Crveni križ, a drugi djeca pripremaju zajedno s odgojiteljima kako bi usput usvojili životne vještine, govori Andrea. Boravke pohađa sveukupno četrdeset i petero djece, a u svakom boravku radi barem jedna žena iz lokalnog naselja.
– Nakon relativno kratkog razdoblja primili smo izuzetno pozitivne povratne informacije. Iz predškole su nam javili da se vidi da je s djecom netko radio. S najmlađima radimo na usvajanju jezika kroz igru i pjesmice, učimo o važnosti pranja ruku i higijene te uvodimo određenu rutinu…
Organizirano stanovanje namijenjeno je djeci bez odgovarajuće roditeljske skrbi. Ovu uslugu Centra trenutno koristi šestero djece, a o njima dvadeset i četiri sata dnevno brine šestero odgojitelja. S njima rade sve što bi inače radili roditelji. Ovaj oblik smještaja za djecu je mnogo bolji od institucijskoga tipa. Korisnici žive u malim grupicama kako bi se što bolje imitiralo obiteljsko okruženje te ih se uči samostalnosti kako se nakon punoljetnosti ne bi vratili u sustav.
To je zahtjevan oblik skrbi, odgojitelji s tom djecom žive i sve zajedno s njima proživljavaju, oni su im zamjenski roditelji. Međutim, ako voliš taj posao, takav te rad ujedno ispunjava unutarnjim zadovoljstvom i elanom, ističe ravnateljica.
*Preuzeto iz Lista Međimurje, br. 3645