
No jedno je sigurno – dok mi raspravljamo, Slovenci djeluju. I sada će se vidjeti je li njihov model rješenje ili novi problem u nastajanju
Dok u Hrvatskoj godinama traje rasprava o tome kako spriječiti liječnike da iz državnih bolnica odlaze raditi u privatne klinike – često i prije završetka radnog vremena – naši susjedi u Sloveniji odlučili su djelovati bez previše filozofiranja.
Zakonom su jasno i strogo zabranili liječnicima zaposlenima u javnom zdravstvu da istovremeno rade i privatno. Cilj? Popraviti stanje u bolnicama, smanjiti liste čekanja i osigurati pacijentima kvalitetniju i dostupniju zdravstvenu skrb.
Ova odluka izazvala je brojne reakcije, ali dok su u Sloveniji uveli pravilo i proveli ga u djelo, u Hrvatskoj se o tome i dalje samo teoretizira. Svako malo otvori se priča o takozvanoj dvostrukoj praksi, ali konkretnih pomaka nema, donosi redakcija RTL-a Direkt.
Kako to funkcionira u Sloveniji?
Slovenski zakon sada nalaže da liječnici koji su zaposleni u javnom sektoru ne smiju istovremeno raditi u privatnim klinikama. To znači da se u potpunosti moraju posvetiti bolnicama i pacijentima koji ih ondje trebaju. Tako se sprječava da pacijenti budu preusmjereni u privatne ordinacije gdje bi brže došli na red – ali uz plaćanje.
Naravno, liječnici i dalje mogu birati – ili će raditi u javnom sustavu ili će potpuno prijeći u privatni sektor. No, ne mogu više igrati na obje strane.
Što bi to značilo za Hrvatsku?
Kad bi se slična odluka donijela kod nas, posljedice bi bile dalekosežne. Zagovornici takvog rješenja tvrde da bi bolnice konačno dobile dovoljno liječnika koji bi svoje radno vrijeme zaista provodili na odjelima, umjesto da dio pacijenata ‘guraju’ prema privatnim klinikama.
S druge strane, liječnici upozoravaju da bi mnogi od njih u tom slučaju jednostavno napustili javni sektor i prešli u privatni, što bi dodatno opteretilo već ionako preopterećen sustav.
No jedno je sigurno – dok mi raspravljamo, Slovenci djeluju. I sada će se vidjeti je li njihov model rješenje ili novi problem u nastajanju.
Što bi to značilo za Hrvatsku i može li takav model kod nas zaživjeti? Više u prilogu redakcije RTL-a Direkt.