
Danas, 27. siječnja, obilježava se Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta, u znak sjećanja na oslobođenje nacističkog koncentracijskog logora Auschwitz-Birkenau 1945. godine od strane Crvene armije
Ovaj dan, koji je Ujedinjeni narodi proglasili danom sjećanja 2005. godine, posvećen je žrtvama holokausta – šest milijuna Židova, ali i milijunima drugih nevinih žrtava nacističkog režima, među kojima su Romi, Slaveni, osobe s invaliditetom, politički protivnici i ratni zarobljenici.
Ovogodišnje obilježavanje nosi geslo „80 godina nakon Auschwitza – obrazovanjem i sjećanjem na holokaust za postizanje globalne pravde“, naglašavajući važnost edukacije u prevenciji genocida i borbi protiv antisemitizma te svih oblika diskriminacije.
Holokaust, sustavni i masovni zločin nacističkog režima, kulminirao je 1942. godine, kada su samo u koncentracijskim logorima život izgubila dva i pol milijuna Židova. Među žrtvama je bilo i milijun i petsto tisuća djece.
Takva razmjera stradanja ostavlja nas s moralnom obvezom da čuvamo sjećanje na žrtve i educiramo buduće generacije o posljedicama mržnje i netolerancije, piše Sabor.hr
Yad Vashem u Jeruzalemu, osnovan 1953. godine, ostaje središnje mjesto očuvanja sjećanja, dokumentacije i edukacije o holokaustu. Njegova misija podsjeća svijet na važnost univerzalne borbe za ljudska prava i mir.
Današnji dan obilježava se nizom komemorativnih, kulturnih i edukativnih događanja diljem svijeta, kao podsjetnik da je zaborav najveći saveznik netolerancije.
Poruka „Nikad više“ poziva na globalno zajedništvo u očuvanju mira i poštivanju ljudskih prava.
U Hrvatskoj se prigodnim aktivnostima, komemorativnim skupovima, tematskim predavanjima i ostalim edukativno-informativnim sadržajima obilježava sjećanje na žrtve holokausta, hrvatski dužnosnici sudjeluju u međunarodnim aktivnostima obilježavanja, a u obrazovnom sustavu poučava se o holokaustu i drugima genocidima.
K tome je saborski Odbor za obrazovanje, znanost i kulturu 23. siječnja 2020. godine donio zaključak kojim potiče državne institucije i organizacije civilnog društva na promicanje radne definicije antisemitizma koju je prihvatio Međunarodni savez za sjećanje na holokaust, čija je članica i Hrvatska.