
Akteri spornog sadržaja na Tik Toku otkrili su nam pozadinu priče
Jučer smo objavili članak o online sukobu dvaju Međimuraca koji su si međusobno, u više videa u živo na Tik Toku prijetili prvo fizičkim obračunom, a zatim i spominjanjem i pokazivanjem oružja. Kako se u njihove prijenose uživo uključilo i nekoliko tisuća pratitelja, od kojih su neki zapravo i potpirivali sukob te ih nagovarali na fizički okršaj, uključila se i policija.
Dečki su jučer i sami komentirali naš članak na društvenim mrežama, stoga smo im se javili i zamolili za komentar na sve. Kao prvo, upitali smo ih kako je došlo do sukoba?
Sve je izmišljeno?
“Sukob ne postoji, nije stvaran. Zapravo je to sve napravljeno kako bi se popularizirali naši profili na Tik Toku. To je cijela istina”, odlučno nam je poručio Saša Dvanajščak (25) iz Svetog Martina na Muri, jedan od aktera iz videa. “Mislim da je klošarski nalaziti se na parkiralištu i ići u neki fizički sukob, to možda mafijaši rade, to nije moj stil”, kaže Saša.
No mnogi nisu shvatili cijelu priču kao “predstavu”, već kao istinitu situaciju, čak su počeli i nagovarati dečke na stvarni sukob. Na to Saša komentira: “Bilo je zanimljivo vidjeti te ljude, te klince koji su se uključili u live prijenos i koji su mislili da je sve istinito, a nas smo dvojica doslovno stajali jedan uz drugog i svaki je snimao svoj dio videa.”
Otkrio nam je kako su video pratili tinejdžeri od 16 ili 17 godina, ali da smatra da nema bojazni da netko od klinaca počne kopirati svoje online idole. “Da me strah toga ili pak da me strah nekih problema koje bi mi snimljeni sadržaj mogao uzrokovati u budućnosti, uopće ne bih snimao takav sadržaj. To je sve za pratitelje, njih zanima drama, na to se uključuju”, kaže Saša te tvrdi da nema ni probleme s poslodavcem zbog sadržaja – radi u Njemačkoj.
Sam kaže i kako ne zarađuje od sadržaja, već mu je cilj slava i da pridobije što više pratitelja.
No njegov kolega iz videa, Luka Rodiger (23) iz Ivanovca, s druge strane pak kaže da on nekada na sadržaju koji objavljuje na Tik Toku i zaradi, nekada manje, a nekada više: “Sve ovisi o sadržaju i koliko dugo uspiješ zadržati pratitelje na svom profilu, u svom live videu. U posljednji se video uključilo oko 1800 pratitelja, da je brojka 10 ili 20 sigurno ne bih snimao sadržaj”.
Utjecaj na mlađe pratitelje
U vrijeme kada je granica između stvarnosti i virtualnog svijeta vrlo tanka, a na ljude, posebno tinejdžere je moguće vrlo lako utjecati i širiti “fake news” i dezinformacije, zabrinjava činjenica da je sadržaj, koji je, kako Saša i Luka tvrde, označen za 18+ publiku, lako dostupan tinejdžerima od 15 ili 16 godina.
O tome Luka ima jasan stav: “Ja svoj sadržaj na Tik Toku označavam da nije za osobe mlađe od 18 godina. Problem je u tome da ti tinejdžeri, kada se registriraju na Tik Tok, lažu oko godina, stavljaju da su punoljetni i automatski im dolazi sadržaj poput mojeg, a možda i još gori od nekih drugih influencera. Kada bi oni istinito stavili da su mlađi od 18 godina, moj sadržaj se ne bi pojavljivao kod tih klinaca. Tik Tok definitivno mora imati bolje mehanizme provjere.”
Za kraj se Luka osvrnuo i naš članak te komentare i reakcije: “Nema mjesta panici, mislim, hvala Vam na reklami, no moji pratitelji me poznaju i daju mi punu podršku. Hejtera uvijek ima, ali ja imam više pozitivnih reakcija, nego negativnih”.
Dobrodošli u novo doba zabave.