Općine se bore kako znaju s divljim odlagalištima, rješenja nema na vidiku
Krajem studenog pisali smo o borbi Općine Podturen s divljim deponijama smeća koje iznova niču na zemljištu koje je netom Općina dala očistiti, a posebno uz cestu između Podturna i Ferketinca. Tada je iz Općine najavljeno kako će se raspisati natječaj za izvođača radova koji bi trebao očistiti smeće uz cestu.
Danas nam se anonimno javio ogorčeni čitatelj, stanovnik Općine Podturen, koji je iznova otvorio problematiku smeća uz cestu, ali i upozorio na problematiku onih koji smeće nesavjesno odlažu uz cestu. Njegov dopis prenosimo u cijelosti:
‘Sramotni otpad na ŽC 2003 Podturen-Ferketinec
Poštovana gospodo, uz županijsku cestu 2003 Podturen-Ferketinec Romi u blizini njihovog naselja ostavljaju hrpe svog otpada. To traje već godinama, a otpada je sve više i više tako da je cesta postala nesigurna za promet i to u ovo vrijeme kad je vjetrovito. Pogotovo jer je dionica, tzv. murska magistrala 2003 prometna, a nema ni pješačke, a nažalost ni biciklističke staze. Romi po njoj šeću kao po trgu, a sad su još i hrpe smeća opasnog otpada uz cestu. Cestu bi trebalo čak i zatvoriti jer je nesigurna za promet, pitanje je kad će se nešto dogoditi. Ljudi se tuže, koji tu prometuju, na otpad, na Rome na cesti, štakore i miševe koji su došli tu i mogu širiti bolest. Ja sam imao sam iskustva u tome, probušio sam gumu na toj cesti i nekoliko dana poslije zatekao sam Romkinju koja dovozi otpad i smeće u tačkama i sipa uz cestu. Ja sam joj rekao nek to ne radi, ona mi zaprijetila da će pozvat sinove i muža i da će me razbit, da me ni policija neće moći spasiti. Uzela je flašu i htjela baciti na moj auto. Onda sam krenuo i vidio da nema smisla s njima diskutirati. Zar smo tako daleko došli da nam u vlastitoj zemlji za koju smo se borili sad prijeti manjina koju smo nekad primili da žive s nama. Kako sad dalje, tko se mora pobrinuti za ovo, nadležni iz Općine, ŽUC ili političari ili netko drugi? Sramota je to i za čitavu Hrvatsku i Međimurje jer i turisti putuju ovom dionicom.”
O ovom smo pismu razgovarali s načelnikom Općine Podturen Pericom Hajdarovićem.
Obavijestio nas je kako je čišćenje divljeg odlagališta predviđeno za siječanj, no da sumnja da će doći do pomaka.
“Problem divljih odlagališta smeća prisutan je diljem Međimurja, u svim romskim naseljima. Naš problem nalazi se uz samu cestu pa je vidljiv. Slažem se s čitateljem da tome treba stati na kraj, ali i sam se pitam kako. Je li rješenje čišćenje od 87.000 eura? Ili u Sitnicama i Piškorovcu od 200.000 eura? Ili u Nedelišću od 100.000 eura, a u Pribislavcu prije dvije godine od 3 milijuna kuna? Je li se taj novac mogao i drugačije utrošiti? Mogao se! Hoće li se nakon čišćenja za Rome nešto promijeniti? Neće. Samo će opet imati čisto područje”, rekao je načelnik. Na naše pitanje zašto nadležna tijela ne postupaju prema Kaznenom zakonu prema kojem je predviđena i zatvorska kazna za nesavjesno odlaganje otpada, načelnik je rezignirano zaključio: “Hrvatska ima puno zakona, no pojedincima oni ništa ne znače. Jedna ili dvije općine same tu ne mogu ništa.”
Većina sredstava koja su se potrošila tijekom godina za saniranje divljih odlagališta, došla su iz Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, dakle iz javnog proračuna u koji svi mi uplaćujemo redovito iz naših plaća i preko raznih davanja državi. No očito je da je državi, umjesto da riješi problem i divlje gradnje i divljih odlagališta, lakše davati ogromna sredstva za kratkoročna rješenja koja apsolutno nikome ne pomažu, već samo produbljuju jaz između manjinskog i većinskog stanovništva, ali i nepovjerenje prema institucijama i zakonima pred kojima bismo svi trebali biti jednaki.