MIR I DOBRO

PETARDE I PIROTEHNIKA Opet su stradala djeca – roditeljima će najveća kazna biti što su osakatili vlastito dijete

Roditelji često ignoriraju zakon i djeci daju petarde u ruke

U razgovoru s Ivanom Homanom, Čakovčancem koji radi u Protueksplozijskoj službi pri Ravnateljstvu policije u Zagrebu, saznali smo da se ta služba bavi i petardama te ostalom pirotehnikom koja se koristi za božićne blagdane i doček Nove godine.

Kako nas je informirao, zakonska regulativa je pomogla u smanjenju žrtava, posebno djece, no teške ozljede još uvijek se događaju – često krivnjom roditelja koji dozvoljavaju djeci rukovanje određenom pirotehnikom, što je zakonom zabranjeno, ili pak djeca iskorištavaju nepažnju roditelja i bez njihovog znanja dolaze u posjed opasnih petardi. 

Opet ne pazimo na sebe i druge

Zato policija iz godine u godinu provodi edukaciju osnovnoškolaca koje uključuju zorne prikaze ozljeda djeca zbog pirotehnike u nadi da će ih osvijestiti da se i oni mogu naći u sličnoj situaciji, ali i akciju Mir i dobro koja ove godine traje od 13. prosinca do 7. siječnja.

No, kako kaže Ivan Homan, statistika koja je zabilježena od 13. prosinca do današnjeg dana, govori da neki opet ne slušaju te ne paze na sebe i druge. Tako je u samo dva tjedna provođenja akcije čak pet osoba zadobilo teške tjelesne ozljede, od čega je čak četvero djece starosti 14 godina i mlađe.

Izdano je 30 optužnih prijedloga prema roditeljima čija su djeca, mlađa od 14 godina, koristila pirotehnička sredstva suprotno odredbama zakona (djeca do 14 godina NE SMIJU koristiti petarde bez obzira na kategoriju). Lakše tjelesne ozljede zadobilo je dodatnih pet osoba i opet od toga troje djece starosti 14 godina i mlađe.

Osim tjelesnih ozljeda korištenje pirotehnike na neprimjeren način uzrokuje materijalnu štetu i požare te je ove godine opet evidentirano tridesetak ovakvih događaja od početka akcije Mir i dobro. I tu postavljamo pitanje: Hoćemo li se ikada opametiti?

Ivan Homan kaže da je pitanje nesavjesnog rukovanja pirotehnikom vrlo kompleksno, no da pomaci postoje. No njegova završna misao navela je i nas na razmišljanje: Koliko god da se kazna naplati roditelju za neodgovorno rukovanje pirotehnikom, roditelju će ipak najveća kazna biti činjenica da je osakatio vlastito dijete.

U nastavku vam donosimo vrlo poučnu brošuru akcije “Mir i dobro – SAVJETI POLICIJE ZA SIGURNO RUKOVANJE PIROTEHNIČKIM SREDSTVIMA” te ključne informacije.

Kategorije pirotehnike i zakonska regulativa

Pirotehnička sredstva dijele se u tri kategorije prema količini eksplozivne tvari:

F1 kategorija: Sadrži manju količinu eksplozivne tvari (bengalske šibice, konfete, žabice). Prodaju se osobama starijim od 14 godina tijekom cijele godine.

F2 i F3 kategorije: Obuhvaćaju sredstva s više eksplozivne tvari. Prodaju se osobama starijim od 18 godina od 15. prosinca do 1. siječnja, dok je njihova uporaba dopuštena samo od 27. prosinca do 1. siječnja. Smiju ih prodavati samo prodajna mjesta koja imaju odobrenje Ministarstva unutarnjih poslova.

Pravila sigurne uporabe

1. Kupujte pirotehnička sredstva samo u ovlaštenim prodavaonicama.

2. Strogo se pridržavajte uputa proizvođača.

3. Ne koristite pirotehniku pod utjecajem alkohola.

4. Poštujte sigurnosnu udaljenost.

5. Ne prilazite neeksplodiranim sredstvima; nakon nekoliko minuta zalijte ih vodom.

Posebna upozorenja za roditelje

Roditelji igraju ključnu ulogu u prevenciji ozljeda. Osobni primjer može utjecati na percepciju djece o pirotehnici. Roditelji ih trebaju savjetovati o opasnostima i spriječiti da rukuju ovim sredstvima. Petarde nisu igračke i najčešće uzrokuju ozljede.

Zakonske sankcije

Kršenje zakona o nabavi i uporabi pirotehnike može rezultirati kaznama:

  • od 660 do 1.990 eura za fizičke osobe (ako se pirotehnika koristi izvan dopuštenog razdoblja od 27.12. do 01.1., ako osobe pucaju petardama koje su zabranjene, ako pirotehniku klase F2 i F3 koriste djeca starija od 14, a mlađa od 18 godina, ako se pirotehnika koristi na mjestima gdje se okuplja veći broj osoba  i dr.)
  • od 6.630 do 10.610 eura za pravne osobe (ako prodaju pirotehniku prije 15.12., ako pirotehniku klase F2 i F3 prodaju osobama mlađim od 18 godina i sl.)
  • od 130 do 390 eura za roditelje djece mlađe od 14 godina koja koriste pirotehniku

Najbolja preventiva jest nekorištenje pirotehnike i drugih eksplozivnih i ubojitih sredstava jer blagdani se mogu proslaviti i drukčije: ljepše, ugodnije i – prije svega – svečanije.

Povezani sadržaj
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije