OPASNI PARAZIT

SRNEĆA DIVLJAČ U OPASNOSTI Veliki američki metilj širi se Međimurjem

Veliki američki metilj širi se Međimurjem

Kako ekskluzivno otkriva list Međimurje, i u našem se kraju pojavio opasan parazit koji napada divlje životinje, ali isto tako može prijeći i na domaće životinje, a u Hrvatskoj je prisutan već duže od dva desetljeća.

Riječ je o velikom američkom metilju koji parazitira primarno u jetri i čije nam je prisustvo potvrdio doktor veterinarske medicine iz Strahoninca dr. sc. Miljenko Bujanić, inače djelatnik Veterinarskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.

Upravo veliki američki metilj tema je koju doktor Bujanić i njegov kolega prof. dr. sc. Dean Konjević proučavaju već godinama.

Od zaposlenja na Fakultetu suradnik je na projektima vezanim uz ranije spomenutog nametnika. Kako mu i samo ime kaže, metilj je parazit izvorno iz Sjeverne Amerike te je relativno velik. Može narasti do 10 centimetara dužine i 2,5 centimetra širine. Unosom američkih vrsta jelena u Europu dolazi i do unosa metilja u navedeno područje te njegovog daljnjeg širenja.

Od prvih potvrđenih slučajeva njegovog prisustva u Hrvatskoj prije 23 godine do danas vidljive su različite posljedice invazije kod različitih životinja. Dok se, primjerice, jelen obični prilagodio i preživljava i s više od 200 metilja u jetri, jedan metilj dovoljan je da ubije srnu. Kod srneće divljači metilj svojom migracijom uzrokuje velika oštećenja jetrenog tkiva s obilnim krvarenjima i posljedično uginućem životinje.

S druge strane divlja svinja ubije metilja. Međutim, važno je napomenuti da je odnos između nositelja (npr. jelena, srne, divlje svinje) i parazita (metilja) dinamičan proces te se oni međusobno pokušavaju prilagoditi na suživot bez smrtnog ishoda.

Tako su u istraživanjima prof. Konjević i njegovi suradnici utvrdili slučajeve kronične invazije kod srna, što nam daje do znanja da s vremenom i srna uspijeva preživjeti početnu invaziju, odnosno dolazi do međusobne prilagodbe nositelja i parazita.

Osim što napada divlje životinje, može prijeći i na domaće! U svijetu su potvrđene invazije kod goveda, konja, svinje, ovce i koze, no ne postoji opasnost za ljude koji konzumiraju meso zaraženih životinja!

Educirati lovce

U lipnju ove godine potvrđen je prvi slučaj prisutnosti metilja u Međimurju. Doktor Bujanić pronašao je jednog mladog metilja u jetri jelena običnoga u lovištu kod Donje Dubrave.

O pronalasku je odmah izvijestio Lovački savez Međimurske županije te predložio daljnji, intenzivni nadzor jelenske divljači na području cijele županije kako bismo dobili širu sliku trenutnoga stanja. Dogovorili su prikupljanje što većeg broja jetri odstrijeljenih jelena. Prije nepunih mjesec dana naš je sugovornik pregledao uzorke 24 smrznute jetre jelena iz više međimurskih lovišta.

Uzorci dostavljeni iz lovišta Dekanovec, Draškovec i Čakovec bili su negativni, dok su u četiri lovišta otkriveni pozitivni uzorci. Lovačko društvo „Fazan“ Štrigova dostavilo je jedan uzorak te je u njemu pronađen jedan mladi metilj. Od osam dostavljenih uzoraka iz lovišta kod Svetog Martina na Muri pet ih je bilo pozitivno pri čemu je jedna jetra imala visok stupanj invazije. U lovištu kod Donjeg Vidovca jedna je jetra bila pozitivna (20 posto uzoraka), a u onom kod Donje Dubrave pozitivne su bile tri (50 posto). Redom se radilo o velikom broju zrelih metilja.

Kako naglašava doktor Bujanić, s obzirom na prisutnost zrelih metilja koji proizvode jajašca koja izlučuju u okoliš, očito je da se fascioloidoza, parazitarna bolest koju uzrokuje metilj, širi Međimurskom županijom, a zbog velikih migracija jelenske divljači za očekivati je da će se širiti i dalje. Istovremeno, kod četiri uzorka jetri utvrđene su pseudociste u raspadu zbog liječenja.

Naime, u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji proteklih godina profesor Konjević i doktor Bujanić s tamošnjim Lovačkim savezom provode liječenje pa postoji mogućnost da su te životinje, s pseudocistama u raspadu, migrirale na naše područje. Radi se o tek 30 kilometara zračne udaljenosti. Kako napominje Bujanić, Veterinarski fakultet i međimurski Lovački savez nastavit će nadzor, educirati lovce te truditi se bolest držati pod kontrolom.

Doktor Bujanić napominje da samo suradnjom struke i lovaca na globalnoj razini možemo napraviti pozitivan iskorak u suzbijanju ove bolesti te „kupiti“ vrijeme srni da se stigne prilagoditi prije nego što nestane s pojedinih područja naše županije.

*Preuzeto iz Lista Međimurje, 3634

Povezani sadržaj
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije