U Multimedijalnoj dvorani Riznice Međimurja u petak, 6. prosinca u 19 sati održat će se otvorenje izložbe i predstavljanje knjige vrsnog umjetnika Branka Nađa, 'Hrvatska pod zvijezdama'
Ciklus „Hrvatska pod zvijezdama“ autora Branka Nađa donosi fotografije noćnih pejzaža, nastalih na znamenitim hrvatskim turističkim i povijesnim lokacijama, poput Plitvičkih jezera, izvora Cetine, Jasenovca, Rta Kamenjak, Motovuna ili pak paškim poljima soli.
Kada ste zadnji puta bili na nekome mračnome mjestu, u šumi, na planini ili livadi izvan grada i daleko od svjetlosnog onečišćenja i samo – gledali zvijezde? Uživali u noćnome nebu? Nažalost, sve smo manje u takvim prilikama, a sve više prikovani za gradski asfalt i neizostavne ekrane. Srećom, postoje fotografi koji nam donose ljepote prirode upravo na ekrane naših mobitela, na društvene mreže ili pak u javne prostore koje posjećujemo.
I dok su izložbe dnevnih pejzaža, prirode i životinja relativno česti, vrlo se rijetko mogu vidjeti noćne astrofotografije. Kada se i pojave, riječ je uglavnom o specijaliziranim astronomskim izložbama tzv. dubokog svemira. Autor izložbe Branko Nađ noćno nebo uvijek snima u RAW formatu, bira noći kada nema Mjeseca, ili snima sami Mjesec, ali i dakako, prati vremenske prognoze. Služi se aplikacijama kojima unaprijed možete isplanirati zalaske i izlaske Sunca, Mjeseca, položaj Mliječne staze, kiše meteora itd…
O knjizi
Fotomonografija „Hrvatska pod zvijezdama“ u izdanju Naklade Slap, na više od 230 stranica, donosi stotinjak fotografija nastalih u gotovo svim krajevima Hrvatske, od međimurskih vinograda do doline Neretve, od istarske špice do baranjskih veduta.
Svaka od njih prikazuje dio noćnog neba nad poznatim pejzažima, a uz ilustracije prikazuje i oblike najpoznatijih zviježđa i nebeskih objekata koji su vidljivi i golim okom. Neke su fotografije popraćene i prigodnim astrovideom, odnosno timelapseovima do kojih se pristupa jednostavnim skeniranjem QR kodova.
Uvodnik knjige potpisuje Korado Korlević, voditelj Zvjezdarnice Višnjan i naš svjetski priznati astronom, koji u svom uvodniku između ostalog kaže: „Branko je izašao van, za sve nas. Otišao je tražiti kutke Hrvatske gdje još žive krijesnice i noćni leptiri i u njihovu je društvu bilježio i starim fotonima slikao ostatke našega neba”.
Recenzije knjige potpisuju Ante Radonić, dugogodišnji popularizator astronomije i voditelj radijske emisije Andromeda, Saša Zavrtnik s Geotehničkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu te Ives Vodanović Lukić s Instituta za turizam. Povjesničarka umjetnosti Vodanović Lukić o Brankovim astrofotografijama kaže: „Zvijezde iza objektiva Branka Nađa, u svojim zavodljivim, magličastim nijansama žute, ljubičaste i crvene, okupane nijemim spokojem svemira, vape da svrnemo pogled sa svakodnevnog, rutinskog, utilitarnog, materijalnog i ne zaboravimo da i duh treba njegu!“
O autoru
Branko Nađ rođen je 25. veljače 1977. godine u Čakovcu. Nakon čakovečke Gimnazije Josipa Slavenskog upisuje novinarstvo na Fakultetu političkih znanosti u Zagrebu. Zapošljava se u županijskom tjedniku Međimurke novine i tada počinje njegov put novinarstvom i fotografijom.
Autor je danas glavni urednik Akademski.hr, portala Sveučilišta u Zagrebu, a zadnjih nekoliko godina njegova fotografska strast usmjerena je ka pejzažnoj astrofotografiji.
Iza sebe ima nekoliko izložbi u Čakovcu, Zagrebu, Splitu, Osijeku, Zadru, Motovunu te nekoliko domaćih i inozemnih foto nagrada i priznanja.
Koristi Nikon fotoaparate i Sigma objektive.