Tijekom studenog 2024. je priveden kraju projekt „Parkići za budućnost“ kojeg je LAG Međimurski doli i bregi realizirao uz sufinanciranje iz natječaja Inin Zeleni pojas
“Parkići za budućnost” je projekt kroz koji su zasađeni edukativni parkovi s autohtonim vrstama šumskog drveća na 17 lokacija diljem Međimurja. Ovaj projekt pokrenut je s ciljem da lokalnoj zajednici ukaže na važnost očuvanja autohtonih vrsta drveća i doprinese očuvanju bioraznolikosti u Međimurju. Na taj način se ujedno podiže svijest o održavanju šumskog fonda kroz pošumljavanje autohtonim vrstama, dok se djeci i građanima omogućuje aktivno sudjelovanje u oblikovanju javnih prostora.
Nakon što je navedeni projekt odobren na 11. natječaju Ininog Zelenog pojasa za sufinanciranje ekoloških projekata, u suradnji sa svih 17 jedinica lokalne samouprave u sastavu LAG-a, dogovorene su točne lokacije za sadnju parkića.
Parkiće smo zasadili u Belici u sportskom parku kraj atletske staze (Općina Belica), u Mihovljanu između dječjeg i nogometnog igrališta (Grad Čakovec), u Dekanovcu uz šetnicu u blizini nogometnog igrališta (Općina Dekanovec), u Domašincu uz cestu prema Kvitrovcu (Općina Domašinec), u Prhovcu (Općina Gornji Mihaljevec), uz ribnjak Zalešće (Grad Mursko Središće), kraj Dječjeg vrtića Potočnica (Općina Mala Subotica), kraj MESAP-a (Općina Nedelišće), uz staru Muru u Podturnu (Općina Podturen), na dječjem igralištu u Ul. Nikole Tesle u Pribislavcu (Općina Pribislavec), iza Područne škole Zebanec (Općina Selnica), na budućem dječjem igralištu u Međimurskoj ulici u Strahonincu (Općina Strahoninec), na dječjem igralištu uz Općinu Sveti Juraj na Bregu u Pleškovcu (Općina Sveti Juraj na Bregu), uz Osnovnu školu Sveti Martin na Muri (Općina Sveti Martin na Muri), u Parku Europske unije u Šenkovcu (Općina Šenkovec), u školskom vrtu Osnovne škole Štrigova (Općina Štrigova) te uz Dječji vrtić Srčeko u Vratišincu (Općina Vratišinec).
U svakom parkiću je zasađeno 10 različitih šumskih sadnica visine cca 1,5 m, a to su poljski jasen, divlja trešnja, obični grab, hrast kitnjak, oskoruša, crna joha, pitomi kesten, obična bukva, hrast lužnjak i brekinja. Ukupno je zasađeno čak 170 sadnica diljem područja LAG-a. Izdana je i popratna edukativna brošura pomoću koje je moguće odrediti vrstu pojedinog autohtonog drveća, a u svakom parku je postavljena i informativna tabla uz pomoć učenika i profesora Graditeljske škole Čakovec.
LAG je projekt osmislio, ali i realizirao uz volonterski angažman Udruge privatnih šumoposjednika Međimurja „Jegnjed“ pa stoga posebna zahvala ide predsjedniku udruge Tomislavu Nikoliću, dopredsjedniku Stjepanu Mesareku, tajniku Filipu Strojko te članu Mariu Vlašiću koji je i zaslužan za iniciranje cijelog projekta. U planiranju i sadnji su sudjelovali djelatnici tvrtke Cedrus forest d.o.o., a na svakoj lokaciji parkića pomoć je bila osigurana od strane čelnika i djelatnika općina i gradova te ostalih zainteresiranih članova lokalne zajednice.
Kako bi projektom potaknuli brigu za okoliš od najranije dobi, u akciju sadnje su se na većini lokacija uključila i djeca iz obližnjih dječjih vrtića i škola kojima je predstavljena važnost pošumljavanja domaćim vrstama, od kojih su neke skoro pa zaboravljene u Međimurju, a nužne su za očuvanje bioraznolikosti.
LAG Međimurski doli i bregi ovim putem još jednom zahvaljuje Ini na doniranim sredstvima kao i svim uključenima na svesrdnoj pomoći u koordinaciji i realizaciji malog, ali vrijednog projekta „Parkići za budućnost“.