Knjiga o oslobođenju karaule u Goričanu izrađena je uz pomoć stručne literature, zapisa Kriznog stožera te osobnih svjedočanstava sudionika, čime se osigurava autentičnost povijesnih događaja
U Goričanu je danas, 9. studenog, svečano obilježena 30. obljetnica osnutka Udruge dragovoljaca i veterana Domovinskog rata Ogranak Goričan (UDVDR), a prigoda je bila dodatno upotpunjena predstavljanjem knjige “Predaja karaule JNA ‘Marko Kovač-Šnajder’” autora Josipa Šimunka. Okupljenima su se obratili predstavnici lokalne zajednice i Ministarstva hrvatskih branitelja, prisjećajući se važnosti Domovinskog rata i doprinosom branitelja u stvaranju hrvatske države.
Načelnik Općine Goričan, Emanuel Sinković, u svom govoru odao je počast braniteljima, istaknuvši kako je važno “osvijestiti značaj branitelja i zahvaliti im što su išli boriti se na prvu crtu.” Naglasio je da Općina Goričan podržava njihove aktivnosti i prepoznaje važnost čuvanja uspomene na branitelje i njihovu borbu za slobodu. “U Goričanu nam je potreban pravi spomenik Domovini i hrvatskim braniteljima. Nadam se da ćemo uskoro to i ostvariti,” izjavio je načelnik Sinković, naglasivši važnost simboličkog obilježja za buduće generacije.
Izaslanica ministra hrvatskih branitelja, Manuela Šmit-Vuk, čestitala je UDVDR-u Goričan na 30 godina postojanja, pohvalivši njihov trud i zalaganje u očuvanju povijesti i organizaciji brojnih događanja u čast braniteljima.
Prilikom predstavljanja knjige “Predaja karaule JNA ‘Marko Kovač-Šnajder” autora Josipa Šimunka, Zoran Turk, predsjednik Ogranka Matice hrvatske u Čakovcu, izrazio je zahvalnost hrvatskim braniteljima, rekavši: “Naša generacija najviše duguje hrvatskim braniteljima i mi punim plućima živimo ono za što ste se vi borili.” Zoran Turk je istaknuo važnost očuvanja sjećanja na Domovinski rat te je čestitao Josipu Šimunku na detaljno obrađenom povijesnom događaju.
Načelnik Sinković dodatno je pojasnio povijesni kontekst događaja opisanih u knjizi te prisutnima predstavio neke od sudionika oslobađanja goričanske karaule, Antu Jurinca i Vinka Horvata. Pojasnio je kako je knjiga izrađena uz pomoć stručne literature, zapisa Kriznog stožera te osobnih svjedočanstava sudionika, čime se osigurava autentičnost povijesnih događaja.
Autor knjige, Josip Šimunko, zahvalio je svima koji su doprinijeli stvaranju knjigete je u govoru objasnio strukturu knjige. Podsjetio je i na važnost zajedništva koje se rodilo u Goričanu tijekom rata i na ulogu Graničnog prijelaza Goričan u tom razdoblju. Kako je rekao, oslobođenje karaule nije bio samo prilika za prisjećanje na prošlost, već i za očuvanje sjećanja koje će nadahnjivati i buduće generacije.