U Hrvatskoj više od petine građana živi u riziku od siromaštva, a najugroženiji su oni stariji od 55 godina
Naša ekipa posjetila je čakovečki Centar Prinos kako bi doznala kakva je situacija u Međimurju.
Na jelovniku – piletina u umaku od gljiva i tjestenina. Svakog dana u čakovečkoj pučkoj kuhinji podijeli se do 150 toplih obroka.
Sve je više onih koji jedva spajaju kraj s krajem
– Dolazim dva puta tjedno, ali uzimam obroke za dva dana, jer sam imao težak Covid, pa imam posljedice, ležao sam u bolnici 3 mjeseca, pa još na oporavku 3 mjeseca i teško mi je svaki dan dolaziti, rekao je jedan od korisnika.
– Traje već dosta dugo, bez posla sam, bolestan sam, sve ovo mi je teško, imao sam tešku prometnu prije 20 godina, kazao je drugi, piše HRT.
Gospođa Jelena dvije i pol godine kuha za potrebite.
Kaže da je ovaj posao veoma veseli jer zna da će nekomu izmamiti osmijeh na lice.
– Ispunjena sam kad vidim da smo nekome dali topli obrok da te osobe ne budu gladne. Jednostavno, dan je ljepši kad se netko nasmiješi i zahvali što je stvarno dobio taj obrok, kazala je Jelena Turk, kuharica u Pučkoj kuhinji Čakovec.
Većina ne blaguje u kuhinji nego hranu radije nosi kući ili u stambenu zajednicu.
– Nekako im je to najdraže, da hranu odnesu u svoj dom i onda blaguju u skladu sa svojim navikama. Isto tako, ne žele jesti zbog toga jer dobiju veći broj donacija pa im je onda lakše si to poslužiti doma, kaže Vlatka Vincetić, voditeljica Centra Prinos, GDCK Čakovec, piše HRT.
Siromaštvo u porastu
Siromaštvo je u Međimurju, kao i u ostatku države, u porastu.
Crveni križ stoga pruža različite programe podrške za osobe koje žive na margini društva.
– Pomažemo im pri stjecanju nekih kompetencija za uključivanje na tržište rada, na način da pružimo podršku obiteljima koje su socijalno isključene kroz vođenje kućanstava i financijsku pismenost, govori Vlatka.
Kako bi pomogli i razveselili one kojima je ta pomoć prijeko potrebna.