U brojnim međimurskim mjestima nije rijetkost da ulice uz svoje službene nazive imaju i lokalna imena koja su im, iz različitih razloga, povoda i pobuda, (o)smisli sami stanovnici ili mještani iz drugih ulica
Posebno zanimljiv je Podbrest, smatra predsjednik tamošnjeg Vijeća mjesnog odbora, ujedno i vijećnik Općinskog vijeća Orehovice Želimir Halić.
Na nedavnoj manifestaciji Orehijada Halić je za čitatelje lista Međimurje rado podijelio neke tajne Podbresta koje, kaže uz smiješak, vjerojatno zna rijetko tko izvan mjesta.
– Recimo, imamo Ulicu Stjepana Vojvode, ali nitko iz Podbresta ju ne zove tako, već ulicom Štefa Hajdinjaka. Stjepan je bio istaknuti šef sela za vrijeme bivše države pa kad već nema službenu ulicu, mještani su ju sami prozvali po njemu. Ulicu Marka Kovača u Podbrestu svi zapravo znaju kao Ulicu Miše Kovača. Što drugo reći nego da svi vole Mišu.
– Ulica u kojoj je živio i pokojni načelnik općine Franjo Bukal, kojem inače možemo zahvaliti za današnji izgled općine, službeno se zove Prvomajska, no taj naziv rijetko se čuje. To je Erste maj ulica, kažu mještani. Ja sam rođen i živim u Kalničkoj ulici, ali zovu nas kalnički partizani, makar rijetko tko zapravo ima veze s partizanima. Podbrest ima i Beverly Hills! Tako zovu ulicu u kojoj žive imućniji mještani, a pravi joj je naziv Dravska ulica, ispričao nam je Halić, a potom došao i do jednog još atraktivnijeg naziva. Ulicu Vladimira Nazora nazivali su Ulicom jorgovana, zbog nekadašnjeg velikog broja jorgovana uz okućnice. No vremena se mijenjaju. Danas tu ulicu mještani Podbresta zovu Ulicom žarke ljubavi!
– Ne smijem baš u detalje, ali mislim da nije teško zaključiti kako je nastao taj naziv, smije se Halić zaključujući da je Podbrest oduvijek bio liberalna sredina.
Dravski rukavci
On sam je domicilni Podbreščanec, kako po domaći nazivaju mještane Podbresta. Rođen je u Kalničkoj ulici. Roditelji su mu otišli trbuhom za kruhom u Njemačku pa je odrastao kod djeda i bake na kućnom broju 26.
– Sad živim na broju 42, roditeljska kuća je na broju 54, a nasljedstvom mi je pripala ova kuća na broju 26. Kad odem u mirovinu, tu si mislim napraviti neki svoj mir i svemir, naglašava. Najstariji dio naselja je, nastavlja, Prvomajska ulica gdje se nekad nalazio i gorostasni brijest, odnosno brest. Ondje su izgrađene prve kuće, a u Prvomajskoj je bilo i prvo nogometno igralište u selu. I Halić je bio nogometaš, a prisjećajući se djetinjstva naviru mu i slike dravskih rukavaca koji su se do izgradnje Hidroelektrane Čakovec protezali do samoga mjesta.
– Ondje su žene prale veš, kupalo se, a ribe smo ispod korijenja lovili golim rukama. No cijena napretka bila je takva da danas toga više nema, kaže. Na kraju najavljuje da će, kao znak zahvale za sve što je pokojni dugogodišnji načelnik općine učinio za Podbrest, Orehovicu i Vulariju, kao općinski vijećnik pokrenuti inicijativu da kompleks nogometnog igrališta u Podbrestu dobije naziv Sportski park Franjo Bukal.
*Preuzeto iz Lista Međimurje, br. 3606