Zasigurno najveći projekt zemljišne administracije u Hrvatskoj, od kada postoje zemljišne knjige - katastarske su izmjere, ujedno temelj za nekretninski red i promet
Među složenijim i nesređenijim područjima je Međimurje gdje se stručnjaci bore s utvrđivanjem vlasnika među desecima tisuća upisanih, piše Magazin Hrt-a.
Pitomi bregi – generacije vlasnika. Da bi se pronašao pravi – potrebno je utvrditi cijela rodoslovna stabla!
– Rješavamo oko puta u Zasadbregu. tamo je moj tata bio i nešto se mijenjalo pa pokušavamo sad vidjeti. To su dosta male parcele, imati 4 vlasnika unutra, tako da je to dosta konfuzno, naglašava Stjepan Levačić iz Pleškovca.
Stručnjaci na terenu na katastarskim izmjerama rade već godinu i pol.
– Ovdje je uključeno 5 gospodarskih subjekata s ovog područja, angažirano 30-ak inženjera geodezije i ostalih stručnjaka, govori Jeronim Moharić, izvoditelj na katastarskim izmjerama.
Upisani u knjige, ne i zakonski nasljednici. Mnogi i mrtvih, poput grofa Đure Feštetića.
– Radi se o knjigama starim sto godina, do 300 vlasnika je na zemlji kod kojih su mnogi pokojni desecima godina, naglašava Jelena Damjanović Parić, pravni stručnjak u projektu.
Promjene zakona ubrzale su posao.
– Ubrzan je tako da su u dosadašnjoj obnovi zemljišne knjige privatni geodeti izvodili izmijenjene, a ovaj dio koji zovemo predočavanje uz pravna pitanja provodio je sud, govori Damjanović Parić.
U Međimurju se izmjere provode na dvjema lokacijama. Dio su nacionalnog plana katastarskih izmjera do 2030. godine.
– To je početak prometa nekretninama. Sve što je vezano uz nekretnine kao evidencija, izgrađenost, o međama, kulturama, kazao je Dejan Blažeka, pročelnik Područnog ureda za katastar Čakovec.
Jer od ovakve šume upisanih vlasnika teško je vidjeti drvo, navodi Magazin Hrt-a.