Mještanin Gornjeg Hrašćana o tonama smeća, nepristupačnom putu i prevrnutom odmorištu
Nakon nedavne objave o izvrsnoj ribičkoj fešti mještana općine Nedelišće (u organizaciji Pušćinčana) uz rijeku Dravu, u kojoj smo se dotakli i zaštite prirode te neodržavanja pristupnih puteva, javio nam se Denis Horvat iz Gornjeg Hrašćana. On je dobrovoljni vatrogasac i iznad svega ljubitelj prirode.
S obitelji svaki slobodan tren najradije provodi na šljunčanim i pjeskovitim obalama stare Drave. Stoga i vidi sve ono što se, nažalost, događa. Ovaj put ponukala ga je sudbina biciklističkog odmorišta na riječnom predjelu zvanom Siget.
– Poplava u osmom mjesecu odnijela je kućicu koja je tamo bila postavljena. Ostali su još samo “štenderi” za bicikle. Drava je kućicu odnijela tridesetak metara dalje i prevrnula ju. Otada do danas ništa se nije promijenilo, kućica još leži tamo. Fale joj daske i klupa, lopovi su odnijeli drvenu građu, vidjelo se kako pripremaju hrpu dasaka za odnošenje. Ostala je još metalna konstrukcija, a pitanje je kad će i nju početi rezati – ispričao nam je Denis Horvat.
Na njegovu riječ posjetili smo Siget. Katastar ovaj predio prepoznaje kao Otok, što je upravo prijevod mađarske riječi sziget. O katastrofalnom putu koji do Sigeta vodi od hrašćanskog ribnjaka (ili pušćinske crkve) već smo pisali. Jame, blato, granje nad cestom … pristup je doista užasan. U oči potom upadaju gomile smeća. Idioti su otkrili ovaj predio kao mjesto gdje mogu potajice istovariti pun “tamić” smeća, građevinskog otpada, starih madraca i odjeće…
Prava džungla
Stigli smo ipak nekako do stalka za bicikle na kojem se još uvijek gordo koči natpis “Amazon of Europe”. Metalnu konstrukciju, prema opisu Denisa Horvata, pronašli smo u obližnjem šumarku. Doista, prava džungla, ali u onom negativnom smislu.
– Htio bih da ju vrate na mjesto. Zvao sam komunalnog redara još u listopadu i on mi je rekao da je to od Međimurske prirode. No oni su mi odgovorili da je kućicu postavila Turistička zajednica Međimurske županije u sklopu projekta Amazon of Europe Bike Trail. Zvao sam kako bih upozorio da se djeca vješaju po konstrukciji. Moglo bi se nekome nešto dogoditi jer je nestabilna – prenio nam je što je sve otkrio pokušavajući angažirati institucije na reakciju. Naravno, uredno javlja i o tonama smeća, ali pitanje je u čijoj je to ingerenciji.
Riječ je, dakle, o trasi biciklističke rute, što i odaje tabla koja blatnjava leži uz prevrnutu konstrukciju. No ovakve dionice biciklističke rute posramili bi se i u Tunguziji.
Čemu tek nalikuju inače divna polja dravskog šljunka i pijeska. U njima “osmice” raznim vozilima rade nabrijani mještani okolnih sela. Kako nekulturne ekipe piju tako svuda oko sebe po šljunku i pijesku ostave boce, limenke i plastičnu ambalažu.
Bumo rešili…
A tko je zaista nadležan? Katastar otkriva kako je cijelo to područje, sve od rampi, državno. U vlasništvu je Republike Hrvatske. Riječ je o javnom dobru u općoj uporabi, s pravom upravljanja Hrvatskih voda. No kako nam je pojasnila upućena osoba, Hrvatske vode brinu za – vode unutar pojasa nasipa. Kako su tu narasle šume, tako je drvo u ingerenciji Hrvatskih šuma. Još kad se doda zakon o zaštiti prirode, jasno je kako je riječ o više razina upravljanja. Kakva je perspektiva? Nikakva. Intervenirati bi mogla (i morala) država, ali koga u Zagrebu briga za hrašćanski Siget.
Kontaktirali smo direktora županijske Turističke zajednice Rudija Grulu koji nam se javio telefonom iz Švicarske…Iz Švicarske pak nam se javio Rudi Grula, direktor Turističke zajednice Međimurske županije. Nije do njih uređenje toga prostora, ali nam je potvrdio kako su oni nositelji Interregovog projekta dravskih biciklističkih staza.
– Znamo što se dogodilo s odmorištem. Već bi to sanirali, ali je Drava odnijela konstrukciju na nepristupačan teren, na pijesak, u depresiji, u šumarku. Trebali bi napraviti pristupni put da priđe “hijab”. To se ne može povući, već ju treba dignuti i sve bi na kraju koštalo više od gradnje nove kućice. Doista ne znamo što napraviti, ali nešto treba. Na kraju ćemo morati angažirati nekoga da raspili konstrukciju te ju nazad zavari tamo gdje treba stajati; problem je što smo ju napravili presolidno…
Samo me brine što će opet biti s njom kad ju postavimo nazad na mjesto, jer ne smijemo betonirati temelje – kazao nam je otvoreno i zaključio riječima: “Bumo rešili.” Načelnik Nedelišća Nikola Novak dodaje da će se pridružiti sanaciji i surađivati s TZ-om.
*Preuzeto iz Lista Međimurje, br. 3590