- Tim novcima komunalci bi mogli odvoziti otpad iz romskih naselja godinama, kaže Siniša Radiković
– Mještani Pribislavca su većinom zadovoljni s odvozom otpada i novim koncesionarom GKP Pre-kom, ali imamo problema u romskom naselju gdje je također omogućen odvoz smeća, i to nakon više godina kako se isto nije odvozilo. Mještanima u naselju je podijeljeno 168 crnih kanti, preuzimanjem kanti preuzete su i obveze plaćanja odvoza otpada, a nakon par mjeseci ustanovljeno je da je samo 28 domaćinstava od spomenutih 168 platilo sve ili većinu računa, otkriva nam načelnik Općine Pribislavec Matija Ladić o problemu s naplatom usluge odvoza otpada u romskom naselju u Pribislavcu.
Problem s neplaćanjem računa ne muči samo Pribislavec, već i druge općine koje na svom području imaju romska naselja. Na sjednicama Općinskog vijeća Kotoribe problemi neplaćanja odvoza otpada u romskom naselju redovito su predmet rasprave, a problema ima i u Općini Podturen:
– GKP Pre-kom je počeo odvoziti otpad u Općini Podturen 2019.. Mještani romskog naselja Lončarevo nisu plaćali odvoz, izuzev četiri domaćinstva pa je temeljem toga GKP Pre-kom uz sve najave i pokušaje upozorenja bio prisiljen pokupiti kante iz naselja jer im se gomilalo dugovanje, doznajemo od Perice Hajdarovića, načelnika Općine Podturen.
Općina platila račune
Načelnik Hajdarović nas dodatno upućuje u situaciju, pa doznajemo da je dugovanje mještana Lončareva u 2020. godini iznosilo 26.323,84 kuna zbog čega je načelnik zajedno s predstavnikom vijeća romske nacionalne manjine pokušao skupiti novce za plaćanje dugovanja. Na kraju se skupilo 7200 kuna, dok je Općina platila preostali iznos od 19.123,84 kuna. Kako Hajdarović ističe, plaćanje je bilo nužno jer je sve bilo zatrpano smećem.
– Nažalost, mještani su nakon toga opet zaboravili na svoje obveze i od 0 kuna dugovanja u 2020. ono prema GKP-u Pre-kom danas iznosi preko 30.000 kuna. U više sam navrata apelirao na vijećnika romske nacionalne manjine Krešu Baloga te smo zajedno pokušali mještanima objasniti da trebaju plaćati odvoz otpada jer će se opet dovesti u istu situaciju, ali se iskreno bojim što će se događati u narednom razdoblju, zaključuje Hajdarović.
Zbog neodgovornosti mještana, Općine i koncesionari su se tako našli pred svojevrsnim zidom, a rješenje se ne nazire.
– Troškovi odvoženja otpada se ne mogu prijaviti ni na jedan natječaj ili fond. Poslali smo upit prema Uredu za ljudska prava i prava nacionalnih manjine da li su spremni pokriti dug mještana prema koncesionaru, ali odgovor još nismo dobili, napominje načelnik Ladić.
Čakom i dalje odvozi
Kako se nose s navedenom situacijom upitali smo i same koncesionare, GKP Čakom i GKP Pre-kom. Pre-kom u naseljima u Kotoribi i Pribislavcu smeće skuplja samo platišama, dok je, kako je istaknuo i načelnik Hajdarović, u Podturnu obustavljen odvoz otpada iz romskog naselja. Za razliku od Pre-koma, Čakom kao davatelj javne usluge unatoč neplaćanju i dalje redovito prazni kante za smeće u romskim naseljima te se pokušava namiriti ovrhama. Kako ističe Snježana Tkalčec Avirović, rukovoditeljica zajedničkih poslova u Čakomu, i tu ima problema.
Među ostalim, otpad koji se skuplja u naseljima uglavnom nije selektiran pa se ugrožavaju gradovi i općine dovodeći ih u potencijalnu situaciju plaćanja penalnih (takozvanih “poticajnih”) naknada za ne postizanje rezultata u gospodarenju otpadom, a i sama naplata ovrha je slaba.
– GKP Čakom kontinuirano pokreće ovršne postupke prema svojim neplatišama, odnosno dužnicima. To konkretno znači, da bez razlike pokreće postupke prisilne naplate prema svojim dužnicima bez obzira na nacionalnu pripadnost. Uspjeh Čakoma u ovršnim postupcima prema Romima je zasigurno slabiji nego kod drugih korisnika i nedovoljan, i to zato što su primanja Roma zaštićena i iz socijalnih osnova. Zbog navedenog neplaćena potraživanja u poslovanju Čakoma s tog osnova rastu i s vremenom dosežu razinu koja iziskuje posebnu pažnju i korektivna postupanja, ističe Tkalčec Avirović te dodaje:
– Održano je nekoliko sastanaka na tu temu te sastanak kojem su prisustvovali osim suvlasnika Čakoma i saborski zastupnik Veljko Kajtazi, predstavnici Roma iz Kuršanca, Paraga, Orehovice i Piškorovca te predstavnici Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. Ipak, rezultati naplate po pokrenutim ovršnim postupcima su zanemarivi i izostaju rezultati nastojanja da se nađe rješenje podmirenja tih potraživanja iz drugih izvora, zaključak je iz Čakoma uz napomenu da su više puta o problemu obavještavali i nadležna ministarstva.
Komunalna društva nisu socijalne ustanove
Direktor Pre-koma Siniša Radiković mišljenja je da zbog toga treba mijenjati i zakonsku regulativu. Kako napominje, komunalna poduzeća mogu izdržati manji postotak neplaćanja, no ne mogu izdržati 60 ili čak 95 posto neplaćanja.
– Komunalna društva nisu socijalne ustanove pa da teret odvoza ide na njihov račun, napominje direktor Pre-koma uz napomenu da se, osim neplaćanja, odvoz otpada prijavljuje na osobe koje se ne mogu ovršiti (nezaposleni i sl.) pa se problemi gomilaju.
Radiković stoga za kućanstva koja imaju problem s plaćanjem odvoza otpada predlaže i rješenje:
– Za svako kućanstvo bi trebalo voditi analitički račun (saldo-konti kartica) u Centru za socijalnu skrb na koju sjeda novac. Gotovina bi se isplaćivala do 10% uplaćenog iznosa, a ostalim novcem bi se plaćali računi. Nažalost takva rješenja nisu u skladu sa propisima RH pa su potrebne promjene, mišljenja je direktor Pre-koma koji uz prijedlog rješenja ističe da su se izlazi iz situacije prokušali pronaći i na višim instancama, ali…
– Osobno sam kontaktirao nadležne u više institucija i ne postoje nekakva rješenja, moj dojam je da se ti problemi guraju pod tepih. Mogu jedino pohvaliti rad policije te trud Općina koje imaju romska naselja, ističe Radiković uz napomenu da su novci koji se troše na saniranje divljih odlagališta bačeni u vjetar jer će za šest mjeseci biti isto.
– Tim novcima komunalci bi mogli odvoziti otpad iz romskih naselja godinama, zaključak je Radikovića.
*Preuzeto iz Lista Međimurje broj 3.527