- Premda se možemo pohvaliti da imamo dosta toga što nemaju ni brojne veće sredine, suočavamo se s nedostatkom građevinskih zemljišta za izgradnju kuća ili stanova - kaže načelnik
Povodom Dana Kotoribe, o projektima i životu u toj gospodarski snažnoj općini najistočnijeg dijela Međimurja, za naš tjednik govorio je načelnik Dario Friščić.
Kako je završilo polugodište financijski, i koliko je Općina kreditno zadužena?
Prvih šest mjeseci završili smo s pozitivnim rezultatom. Ukupni prihodi i primici iznosili su 4.987.793, a rashodi i izdaci 4.506.680 kuna. Zadovoljan sam. Ukupni proračun za ovu godinu planiramo u visini od 24,319.406 kuna. Općina se za vrijeme bivše vlasti kreditno zadužila da bismo izgradili novu upravno poslovnu zgradu. Radi se o iznosu od 6,000.000 kuna s rokom otplate od 10 godina. Što se tiče nove zgrade, već su uselili poslovnica Hrvatske lutrije, poslovne banke i pekara. Nakon što raspišemo natječaj očekujemo još tri zakupca, dok će uslijediti i preseljenje općinske uprave. Čeka nas i uređenje ceste i parkirališta uz prugu te prostora ispred objekta čiji je vlasnik Županijska uprava za ceste. U međuvremenu smo srušili staru zgradu uz glavnu prometnicu, a to je koštalo 228.887 kuna bez poreza na dodanu vrijednost.
Bivša vlast započela je obnovu objekta nekadašnje škole koja je potom zastala jer je procijenjeno da će zbog derutnosti, sve biti preskupo. Kakva sudbina čeka tu zgradu?
Pokušavamo ishoditi sredstva iz državnih, odnosno europskih izvora. No, već po drugi puta smo dobili odbijenicu od Agencije za ruralni razvoj i plaćanja u poljoprivredi. Tamo tvrde da se radi o istom projektu unatoč činjenici što sad imamo drukčiji troškovnik, ali i namjenu zgrade. Procijenili smo da ponovna žalba nema smisla jer nema više instance od Agencije. Vidjet ćemo što dalje.
Dokle je odmakla izgradnja kompleksa Nogometnog kluba Graničar?
Novi dio objekta je završen i svakodnevno se koristi. Stari dio je u procesu sanacije, no izvođač rokove stalno prolongira kao što je to i drugdje u Hrvatskoj.
Gospodarstvo Kotoribe je prilično razvijeno…
Ponosni smo na naše gospodarstvenike te smo ekonomski centar ovog dijela Međimurje. Naravno, sve nas brine povećanje cijena energenata pa podržavamo sve aktivnosti koje će voditi k racionalnijoj potrošnji, kao i korištenju obnovljivih izvora energije. Pokrenuta je i inicijativa za projekt navodnjavanja ovog dijela Međimurja. Okruženi smo vodama i to treba iskoristiti.
Čega još nedostaje na području općine?
Premda se možemo pohvaliti da imamo dosta toga što nemaju ni brojne veće sredine, suočavamo se s nedostatkom građevinskih zemljišta za izgradnju kuća ili stanova. No, započeta je izrada urbanističkog plana prostora između škole, crkve i groblja. Neće biti lagano s obzirom da se na tom području nalaze privatne poljoprivredne parcele koje ćemo morati otkupiti, ali bitno je krenuti. Nadam se i da će nam mještani pomoći. Da bi privukli mlade već dugo potičemo i obnovu kuća te fasada.
Kako ocjenjujete rad Općinskog vijeća?
Sve bitne odluke donosimo suglasno i u većini točaka se slažemo. Dakako, ponekad ima i suprotstavljenih mišljenja.
Načelnik ste nešto duže od godinu dana. Snalazite li se u toj ulozi?
Kao i u svakom poslu, ima lijepih i manje lijepih trenutaka, dana kad uspijete riješiti neke stvari i onda to veseli i ponese te daje volju za dalje. Ima i dana kad ne ide sve po planu. Moram priznati da nisam znao što me čeka, odnosno što sve posao načelnika nosi sa sobom. Nije jednostavno ni biti javna osoba, no siguran sam da je s vremenom nešto lakše.
Jeste li zadovoljni društvenim životom Kotoribe?
Imamo čak 20 udruga pa je već i sama ta činjenica garancija za pregršt aktivnosti. Općina im pruža punu podršku pa samo za njihove redovne aktivnosti godišnje izdvajamo oko 500.000 kuna. Tome treba pridodati i kapitalne donacije kao što je za objekt Nogometnog kluba Graničar ili lovački dom Lovačkog društva Jarebica. Njegujemo i dobru suradnju s Osnovnom školom Jože Horvata.
Na koje načine Općina izravno pomaže mještanima?
Tijekom cijele godine članovi Socijalnog vijeća brinu za socijalno ugrožene osobe i umirovljenike. Usto, osiguravamo bonove za blagdane kao što su Božić i Uskrs.