Pred komunalnim redarstvom je nakon akcije na Stanetinskom bregu 'vrući krumpir broj dva' - zapušteni vinograd na ulazu u Železnu Goru
– Mi u Štrigovi smo pioniri prisilnog čišćenja zemljišta koja su obrasla i vrve štetočinama, lisičjim jazbinama i izvor su zlatne žutice – kazao je komunalni redar Stjepan Pozderec predstavljajući općinskim vijećnicima Štrigove izvještaj o radu komunalnog redarstva za 2021. godinu.
Opisao im je potom već poznatu akciju kad su angažirali mehanizaciju i prisilno očistili zemljište na Stanetinskom bregu u Svetom Urbanu. Vlasnici su se dugo oglušivali, zaraza je prijetila okolnim vinogradima. No, iznenađenje je slijedilo kad je sve dovršeno. Suvlasnica je angažirala odvjetnika i od suda tražila da putem poljoprivrednog vještaka ispitaju razloge vađenja vinograda!
– Sve smo radili po zakonu, ja sam vodio upravni postupak. Šest godina to nije bio vinograd, a bio je i predmetom Milorada Šubića koji je dao nalaz da je izvor žutice i bolesti. Inače, imamo sad i jednu “krasnu” parcelu u Železnoj Gori, pravi biser. Riječ je o još jednom vinogradu koji nije obrađivan godinama. I tu ćemo ići na rješenje o izvršenju, tj. prisilno čišćenje. Nemamo druge nego zagristi u vrući krumpir broj dva. U tijeku su pripremne radnje za uređenje putem treće osobe – kazao je Pozderec.
POSLJEDNJI POKUŠAJ
Vijećnik Ivan Frlin iz Železne Gore složio se, kazavši da se ta parcela ne može izbjeći pogledom kad stižete od Čakovca. No, ponudio je svoje posredovanje, da pokušaju još jednom razgovarati s vlasnikom. Čišćenje je velik trošak, a njegova naplata krajnje je neizvjesna.
U Svetom Urbanu dva dana rada stajalo je općinu 25 tisuća kuna! U takvim slučajevima općinski oci razmišljaju o sudskom postupku upisa tereta u vlasnički list. Netko jednoga dana treba to platiti, smatraju.
– Postajemo sve veće turističko mjesto i moramo spriječiti nered u prostoru. A što se tiče fitoplazme (uzročnik zlatne žutice) bit će opet problema. Od sastanka u listopadu kod ministrice postignuto je samo da smo pozvani imenovati dvije osobe u državno povjerenstvo; to smo predsjednik Hortus Croatiae i ja. Poznato je već da imamo samo troje fitosanitarnih inspektora na sjeverozapadu države. Drugdje im čak i prijete, ali nasreću, ne i kod nas – kaže načelnik Stanislav Rebernik.
Pohvalio je redara Pozderca kazavši da radi silno nezahvalan posao i zna s ljudima te dobro balansira između razgovora i strogoće. Pozderec pak je iznio nekoliko doista ludih primjera iz prakse.
SULUDE BROJKE
– Jedna mala parcela ima 504 suvlasnika, 99 posto je pokojnih, a zadnji je u Australiji. Jedna pak šuma koju treba urediti ima 6.720 suvlasnika! Imamo i deset godina zapuštenu oranicu koja je u potpunosti u vlasništvu Općine Grabrovnik, iz doba kad je svako selo bila općina unutar kotara. Tko je njen pravni sljednik? Kažu, tko prvi, njegova djevojka. I mi govorimo o uređenoj državi? Uglavnom, nemojte se s ovime baviti jer budete zbetežali na živce – iznio je Pozderec s čime se sve susreće na terenu. Nije zadovoljan ni pristupom mjerodavnih službi. Nedavno je izdao rješenje kojim zabranjuje ispuštanje otpadnih voda s jednog imanja na cestu u Grabrovniku.
– Ljudi su se žalili, a ja sam žalbu odbacio. Oni su se potom žalili pravnoj službi Međimurske županije koja je žalbu prihvatila. Zaključili su da nismo trebali provesti upravni postupak, nego prekršajni. Prekršitelj koji je bio još i u postupcima bivšeg redara je sad ponosan kako nas je ‘pobijedio’, ali pokrenut ćemo i prekršajni postupak – kaže Stjepan Pozderec.
* Preuzeto iz lista Međimurje, broj 3.495