Odjel oftalmologije i optometrije Županijske bolnice Čakovec osnažen je mladim snagama, a u timu predanih stručnjaka je i mlada specijalistica iz Čakovca Anita Husić Cofek
Do prošle godine specijalizantica, Anita Husić Cofek, dr. med., je od 15. prosinca Odjel za oftalmologiju i optometriju Županijske bolnice Čakovec i službeno pojačala kao specijalistica. Iako je tijekom studija najviše interesa pokazivala za ginekologiju, pa je čak jednomjesečnu praksu u ovoj grani odradila u Njemačkoj, odluka o medicinskoj specijalnosti 29-godišnje Čakovčanke posve je neplanirano pala na oftalmologiju.
– Zanimala me zdravstvena zaštita žena, osobito u vremenu trudnoće i porođaja kad su nekako najranjivije. No, nakon šestomjesečnog staža u našoj Bolnici i Zavodu za javno zdravstvo Međimurske županije, taman se otvorilo mjesto za specijalizaciju na oftalmologiji. Tadašnji ravnatelj Robert Grudić, dr. med., pitao me bih li ja bila zainteresirana, pomislila sam – zašto ne? i naposljetku mi se jako svidjelo, pojašnjava dr. Husić Cofek.
ŠIROKO (VIDNO) POLJE
Oftalmologiji ju je privuklo, dodaje, to što ova grana medicine usredotočena na organ vida obuhvaća vrlo široko područje vezano ne samo za bolesti oka, već se jako puno posljedica i simptoma drugih bolesti manifestira upravo na očima. – Jako je zanimljivo, svaki dan nas dočeka nešto novo i pružaju se nove prilike za učenje. Jako mi je lijepo na našem Odjelu i stvarno volim svoj posao, a tome svakako doprinose moji kolege liječnici na čelu s voditeljem Vidom Jakovljevićem, dr. med., i naše medicinske sestre koje su nam jako važne u timu. Lijepo surađujemo i puno se dajemo za pacijente i za posao, ističe mlada specijalistica.
MLADE SNAGE
Na Odjelu koji je prije samo koju godinu bio obilježen velikim nezadovoljstvom i učestalim odlascima liječnika danas je slika potpuno drugačija – osnažen je mladim snagama koje su upravo u čakovečkoj Bolnici pronašle poticajno okruženje i izvrsne uvjete za osobni i profesionalni razvoj.
I za dr. Husić Cofek je Čakovec bio jedina opcija. Nakon studija na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, pa potom staža, specijalizaciju je obavljala u našoj Bolnici i u KBC-u Sestre milosrdnice u Zagrebu. U usporedbi s mnogim zagrebačkim bolnicama, kaže, naša je izvrsno opremljena i liječnicima omogućuje da pacijentima pruže jako puno. Dodatni poticaj za povratak u Čakovec bila je i posebna veza s rodnim gradom u kojem je Anita pohađala srednju školu, Gimnaziju Josipa Slavenskog, a tu joj je i suprug Josip i roditelji Ivanka i Mladen, njezina najveća životna podrška.
RAD S DJECOM
Najčešće očne bolesti i smetnje s kojima Međimurci i Međimurke stižu na Odjel oftalmologije i optometrije naše Bolnice su refrakcijske greške kratkovidnost, dalekovidnost i astigmatizam, prezbiopija ili staračka dalekovidnost, glaukom, siva mrena, dijabetička retinopatija te, s obzirom da nam stanovništvo sve više stari, senilna degeneracija žute pjege.
Iako još uvijek u ograničenim kapacitetima (tijekom pandemije je sam Odjel prenamijenjen u izolaciju, pa se djelatnost i dalje uglavnom obavlja u Poliklinici na prvome katu), mladi je liječnički tim odlučan u nakani da se uhvati u koštac s jednom od najvećih boljki hrvatskog zdravstva općenito – listama čekanja. Svakodnevno se, kaže dr. Husić Cofek, radi ‘punom parom’ kako bi se nadoknadili zaostaci i smanjilo se vrijeme čekanja na pregled, a ona sama posebno se posvećuje radu u dječjoj ambulanti.
– Još sam na KBC-u Sestre milosrdnice provela jako puno vremena radeći s djecom i jako mi se svidjelo. Klinci su super kao pacijenti, puno se igramo i na taj način uspijemo postići dobru suradnju, pa bih voljela svoje usavršavanje nastaviti užom specijalizacijom upravo iz dječje oftalmologije, pojašnjava. COVID pandemija dovela je, kaže specijalistica Husić Cofek, i do epidemije kratkovidnosti kod djece. Svoje smo živote preusmjerili ‘na daljinu’ i vezali se za računala i mobilne uređaje, pa je i istraživanje Svjetske zdravstvene organizacije pokazalo da je sve veći broj djece koja u ranoj dobi imaju minus dioptriju.
– Moj je prvi savjet roditeljima zato da s djecom što više vremena provode vani jer se tako razvija vid i gledanje na daljinu, a zdravlju oka svakako doprinosi i pravilna prehrana, po mogućnosti mediteranska, bogata voćem i povrćem poput mrkve i lisnatog povrća te ribe koja je bogata omega-3 masnim kiselinama, preporučuje naša sugovornica.
OPUŠTAJTE OČI
I za sve nas koji svoje dane provodimo pred plavim svjetlima ekrana dobro se, dodaje, svakih dvadeset minuta zagledati u daljinu na dvadeset sekundi i tako opustiti oči, a kad smo već stigli do opuštanja, dr. Anita Husić Cofek svoj je antistres pronašla u trčanju i funkcionalnim treninzima.
– U vrijeme specijalizacije sam puno trčala, sudjelovala sam u brojnim utrkama pa i osvajala medalje. Ali, kako je došlo vrijeme priprema za specijalistički ispit, sve sam ostavila po strani i posvetila se samo učenju i poslu, pojašnjava.
Sad kad je svladala i tu važnu stepenicu u svojem profesionalnom napretku, planira se, kaže, vratiti trčanju koje je mladoj liječnici najbolji ispušni ventil, uz pokoji uspon na Ivanščicu ili izlet u prirodu u društvu supruga i prijatelja.