U slučajevima gdje iznos boravka u vrtiću za djecu smještenu kod udomitelja nije preuzela država, umjesto udomitelja pokrivat će je općine odnosno gradovi iz kojih dijete dolazi i u kojima pohađa vrtić
U Tehnološko-inovacijskom centru Međimurje u Čakovcu danas je održana treća sjednica Kolegija gradonačelnika i načelnika u Međimurskoj županiji.
Sa željom da se Međimurje pokaže kao primjer dobre prakse kao županija visoke socijalne osjetljivosti koja brine o svim generacijama, sjednica je otvorena prijedlogom sufinanciranja boravka u dječjim vrtićima za djecu koja su smještena u udomiteljskim obiteljima.
Još 2013. godine, pojasnila je uvodno predsjedavajuća, načelnica Općine Svete Marije Đurđica Slamek, Kolegij je donio zaključak kojim polovinu iznosa boravka sufinancira udomitelj, a drugu polovinu ravnomjerno dijele jedinice lokalne samouprave iz koje dijete dolazi i u kojoj polazi vrtić.
– Ipak, s obzirom na to da su naknade za udomitelje dosta niske, stava smo da bi i ovu polovinu koju pokrivaju udomitelji trebali preuzeti gradovi i općine, osobito jer su i cijene boravka u vrtićima poskupjele i ako se u obzir uzme da se često radi o djeci s teškoćama u razvoju koje pohađaju i dodatne programe van samih vrtića, pojasnila je načelnica Slamek.
S tim su se prijedlogom naposljetku načelnici složili, iako je gradonačelnik Murskog Središća Dražen Srpak istaknuo da bi teret trebao biti jednako raspodijeljen na sve jedinice lokalne samouprave, jer je kod nekih veći broj udomljene djece, a kod drugih manje. Također, naglašeno je da će trošak preuzeti samo u slučajevima kad financiranje udomitelja ne pokriva država.
ŠTO SA STARIM KUĆAMA?
Još jedan veliki problem mnogih naših općina i gradova otvorio se točkom o ovlastima jedinica lokalne samouprave kod uklanjanja ruševnih zgrada. Često napuštene i derutne, takve nekretnine postaju legla štakora i drugih nametnika, a time i velika zdravstvena ugroza, a najveća prepreka u rješavanju ovog problema uglavnom su imovinsko-pravni odnosi.
– Bez pomoći Vlade, odnosno bez promjena zakona koje bi išle u korist lakšeg rješavanja tog problema, teško ćemo nešto postići. Znamo da je privatno vlasništvo nedodirljivo, ali ako netko ne održava svoje dvorište, kuću ili posjed određeni broj godina, trebao bi postojati način da se to riješi, jer će problem s vremenom biti još i veći, istaknula je načelnica Đurđica Slamek.
U Svetoj Mariji, dodala je i primjer, otprilike je sedam takvih objekata, a slučajevi se protežu od onih da nikad nije provedena ostavinska rasprava pa su još upisani vlasnici otprije sto godina, do nasljednika koji su rođeni u Kanadi i čak su voljni Općini prepustiti nekretninu, ali se ona može upisati samo kao vanknjižni vlasnik jer kao državljani strane zemlje stvarni vlasnici nemaju OIB.
Na sjednici Kolegija raspravljalo se, između ostalog, i o sufinanciranju projekata izgradnje Centra za ranu intervenciju u djetinjstvu MURID u Pribislavcu i Centra DOSTI u Podturnu, ali i o aktualnoj situaciji vezanoj uz zbrinjavanje osoba raseljenih iz Ukrajine kojih je trenutno u Međimurju 200.