Kako je Vladimir Hoblaj postao posvojitelj šestero i udomitelj sedmera djece: 'Teže je imati jedno dijete nego više njih'
Vladimir Hoblaj i supruga Marina iz Murskog Središća roditelji su šestero posvojene i sedmero udomljene djece. No to su samo oni koji još uvijek žive s njima, piše trend.com.hr.
Naime, kroz njihov dom prošlo je još sigurno desetak djece koja su ovdje pronašla ljubav i brigu. Na upit kako mu je pošlo za rukom posvojiti toliko djece Vladimir je odgovorio:
– Kad smo posvojili prvo dijete imali smo izvrsne uvjete, bili smo mladi i materijalno situirani i svi testovi koje smo obavili su bili dobri. Nakon prvog djeteta, bila je Barbara, mislili smo kako će biti razmazana ako ostane sama pa smo htjeli osvojiti još djece, rekli su nam – e to neće ići, prvo imaju prednost parovi koji još nemaju djece. Onda smo mi postavili pitanje imate li djece koju nitko ne želi, koje je teže posvojivo i tako smo dobili ostalih petera. Tako da nije teško posvojiti dijete, već je teže osvojiti dijete koje će biti odgovor na moju potrebu ostvarenja roditeljstva pa onda imamo sliku da to dijete bude malo, da ima lijepe oči, da bude nacionalno osviješteno itd. Znači ima kojoj trebaju mamu i tatu, oni mogu biti s poteškoćama djece ili imaju neke izazove no ona su dobar život koji nam Bog želi dati. Hoblaj kaže kako je sretno bankrotirao sa svojim privatnim poslovanjem i to mu je omogućilo da se posveti udomiteljstvu i odgojiteljstvu.
-Ja jako vjerujem u Boga i kako njega poznajem on je Bog paradoksa, kod njega je sve naopako. Mi tvrdimo kako je lakše s jednim djetetom no lakše je s više djece. Velike obitelji imaju više linija života. To nije samo uzajamno pomaganje već i igranje i ostalo. Tako da kad se dogodi kriza djetetu koje je jedinac onda se cijela obitelj ljulja, a kada se dogodi kriza djetetu koje je jedno od 5 ili 10, onda mu je lakše tu križ prebroditi. Mi smo to iskusili i zato pozivam sve da imaju velike obitelji, da usvoje djecu koja trebaju obitelj, kazao je za trend.com.hr.
Hoblaj se u životu bavio različitim zanimanjima, što humanitarnim što vjerskim. Tako je u Murskom Središću bio voditelj kršćanske zajednice koja je prerasla u Baptističku crkvu. Osnovao je udrugu Nada za život u kojem radi kao savjetnik i terapeut. Nada za život bio je odgovor na Vladimirova životna traganja i mladenačke depresije. Odgovor je, kaže, pronašao u osobi i djelu Isusa Krista.
– Mislio sam kako bi bilo dobro osnovati udrugu koja ljudima daje savjete duhovne naravi jer nam je često puta potrebno kako bismo sve druge okolnosti, obitelj, posao, zdravlje mogli staviti u jedan kontekst – sve to može biti u duhovnom kontekstu lakše rješivo.
Vladimir Hoblaj autor je knjige Što učiniti kad se trese tlo pod nogama? – knjiga je to koja nudi odgovore na pitanja ne samo što učiniti u slučaju potresa na zemlji već i što čini u slučaju potresnih situacija u našim životima.