
- Velika većina nekad javnih skloništa je prenamijenjena, a ona se mogu koristiti kao atomska skloništa u slučaju potrebe - kaže Josip Grivec
Oči svijeta trenutačno su uprte u ratno stanje u Ukrajini, a pomno se prati i svaki potez Rusije. Ne čudi stoga da ni u Hrvatskoj nije nezapaženo prošla naredba ruskog predsjednika Vladimira Putina da se nuklearno oružje stavi u stanje visoke pripravnosti.
Izazvalo je to, sudeći prema komentarima na društvenim mrežama, veliko zanimanje za stanje i lokaciju atomskih skloništa. Kakvo je stanje s atomskim skloništima u Međimurju, pitali smo načelnika Stožera civilne zaštite Međimurske županije, Josipa Griveca.
– Kako više nije zakonska obveza gradnja i održavanje atomskih skloništa, na području Međimurske županije nema atomskih skloništa.
Velika većina postojećih, nekada javnih skloništa je prenamijenjena i koriste ih udruge za svoj rad ili se koriste u druge namjene, no bez obzira što se većina tih prostora trenutno ne koristi kao sklonište, ona se mogu koristiti kao sklonište u slučaju potrebe.
Za općine i gradove sukladno propisima licencirani stručnjaci izrađuju procjene ugroza i prema našim saznanjima opasnost od nuklearnog napada nije predviđena i bez obzira na trenutnu situaciju vezano uz rat u Ukrajini, nije ni realna.
Atomskih skloništa koja bi mogla zaštititi od neposrednog nuklearnog udara na Međimurje nema niti je ikada bilo.
Postojeća javna skloništa u nekim JLS-e, podrumi i sklanjanje s otvorenog prostora mogu zaštititi od radijacije, toplinskog i svjetlosnog udara ovisno o udaljenosti od mjesta eksplozije. Potencijalno zagađenje od radioaktivne prašine i slično vrši se dekontaminacijom – rekao nam je Josip Grivec.