- Ni u čemu se nisam toliko pronašla kao kad sam prvi put uzela bakar u ruke, kaže naša sugovornica
Mlada umjetnica Dora Vudrag (28) rođena je Varaždinka, ali zadnjih nekoliko godina boravi u Međimurju, točnije Donjem Kraljevcu, kamo je stigla – putem ljubavi. S partnerom Goranom Vadljom razvija OPG te se bave uzgojom konoplje i ljekovitog bilja. Kao odmak od rutine, Dora je u Donjem Kraljevcu razvila i svoj pomalo nesvakidašnji hobi, umjetničku obradu bakra.
– Od djetinjstva osjećam potrebu za kreativnim izražavanjem pa sam izrađivala predmete od gline, heklala, plela i šila. Međutim, ni u čemu se nisam toliko pronašla kao kad sam prvi put uzela bakar u ruke, priča nam Dora te otkriva kako je došlo do susreta s ovom kovinom:
– Za vrijeme godišnjeg odmora otišli smo u Crnu Goru i tamo sam posjetila obitelji koja izrađuje bakreno posuđe. Rade to na način kakvim se radilo prije nekoliko stoljeća i metal obrađuju ručno, pa kad sam to vidjela odlučila sam se i sama okušati.
NAKOVANJ I PLAMEN
Od tada Dora svoje slobodno vrijeme provodi okružena ovom kovinom, a kako nam otkriva, obrada bakra nije lak posao:
– Za izradu predmeta koristim bakrene žice te bakrene pločice debljine nekoliko milimetara, a da bih ih oblikovala potrebno ih je zagrijavati na plamenu te oblikovati na nakovnju, što ni u fizičkom smislu nije baš lako.
DOBROBIT
Ispod Dorinog čekića tako izlaze razni ukrasni predmeti, prvenstveno nakit, a svojim radovima ponekad dodaje i poludrago kamenje te kristale.
– Bakar je prva kovina koju su ljudi obrađivali, a koristio se za izradu oružja i oruđa. Od bakra se izrađivao i nakit koji je osim estetske imao i zdravstvenu svrhu. Ljudsko tijelo ne proizvodi bakar ali ga treba, pa ga apsorbira preko kože ili hrane. Stoga je povremeno nošenje bakrenih narukvica te dodavanje pločica u vodu imalo pozitivan utjecaj na zdravlje jer je tijelo potreban metal apsorbiralo preko nakita. Metal ima i antibakterijska svojstva, jedino treba pripaziti da ga se unosi u potrebnim količinama jer ako ga je previše, može naštetiti, ističe naša sugovornica.
Dora stoga motive pronalazi u prošlosti, pa možemo reći da oblikovanjem bakrenih žica i pločica spaja prošlost i sadašnjost:
– Prije studija odgajateljstva te Waldorfske pedagogije studirala sam kroatologiju i povijest. Tada sam se zainteresirala i za običaje sjevernoameričkih Indijanaca, koji su trgovali bakrom. To je bio materijal iz kojeg su se ujedno izrađivali i talismani, pa u svoj nakit ugrađujem motive njihove plemenske povijesti, kaže Dora.
* Preuzeto iz Lista Međimurje, broj 3.485