- Sve je započelo prije jedanaest godina nabavkom tarantule kao kućnog ljubimca. Prve žohare sam uzgojio tarantuli za obrok, a kasnije sam nabavljao sve više egzotičnih ljubimaca, pa je rastao i broj žohara…
Farme pilića, svinja i krava jednog dana mogle bi zamijeniti farme žohara. Jednostavni su za uzgoj i puni proteina, a osim što se mogu pržiti, od njih se proizvodi brašno i mlijeko. U Hrvatskoj još nisu registrirani kao prehrambeni proizvod, ali činjenica da je Europska unija na popis prehrambenih namirnica nedavno upisala skakavce i crve daje nadu ljubiteljima (zasad) egzotične kuhinje.
Dok se pravila ne promijene, žohari ostaju samo hrana za guštere i zmije, a sve o uzgoju ovih neobičnih kukaca zna Marijan Horvat (34) iz Male Subotice, prvi međimurski uzgajivač žohara.
– Sve je započelo prije jedanaest godina nabavkom tarantule kao kućnog ljubimca. Prve žohare sam uzgojio tarantuli za obrok, a kasnije sam nabavljao sve više egzotičnih ljubimaca, pa je rastao i broj žohara, otkriva Marijan te dodaje da je svojedobno kod kuće uzgajao četrdesetak guštera, dvadesetak vrsta pauka i tridesetak zmija.
Cijelom društvu je pridodao i štakore i miševe pa je njegov dom bio prepun terarija, a navedeni ljubimci su svakodnevno zahtijevali oko tisuću žohara i crva. Stoga je Marijan povećavao kapacitete proizvodnje, a s vremenom je kukce uzgajao i prijateljima teraristima.
FARMA
Međutim, s vremenom je sav taj posao iz užitka prerastao u obvezu. Došlo je do zasićenja teraristikom pa je Marijan svoje gmizajuće i puzajuće ljubimce dao u dobre ruke, a jedino što je danas ostalo je spomenuta farma.
– Žohare uzgajam u strogo kontroliranim uvjetima. Držim ih u zasebnoj i izoliranoj prostoriji u plastičnim kutijama te su podijeljeni prema vrstama. Ovisno o tipu žohara, neki se liježu iz kukuljica na zadtku ženke, pojedini nastaju iz crva, a dio žohara na svijet dolazi i živo, otkriva nam naš sugovornik detalje o ovim neobičnim kukcima te dodaje:
– Žive u kartonskim kutijama od jaja, a kao podlogu imaju pšenične posije. Hrane se dva puta tjedno komadićem jabuke, mrkve ili salate, a osim temperature i odgovarajuće vlažnosti, ne zahtijevaju nikakvu posebnu brigu.
Kako Marijan napominje, žohari su stoga pogodni i za kućne ljubimce, pri čemu ima i popularnih vrsta poput madagaskarskog šištajućeg žohara koji naraste do sedam centimetara dužine. Marijan je u terariju imao nekoliko komada, i kako napominje, izrazito su tihi te ne zahtijevaju nikakvu posebnu brigu. Za razliku od zlatnih ribica, možete ih nositi u rukama, a terarij je potrebno čistiti jednom godišnje, ističe Horvat. Međutim, i siktajućih žohara se Marijan riješio, ostali su samo oni uzgojni za hranu koje Marijan daje svojim prijateljima teraristima.
MEDVJEDIĆI
I dok je odlaskom gore spomenutih ljubimaca u kući Horvatovih nastala praznina, Marijan kaže da će nju ubrzo zamijeniti neke druge životinje, ponajprije medvjedići, i to oni plišani. Marijanova supruga Nives nedavno je rodila kći Tenu, stoga će sve biti posvećeno njoj.
U međuvremenu ostaju samo žohari, a vremena za ponovnu nabavu guštera ili zmija uvijek će biti, zaključuje Marijan.
* preuzeto iz lista Međimurje, broj 3478