SELNICA

ORIJENTACIJSKI KLUB MEĐIMURJE Bez karte ne ide ni niz dol, ni uz brijeg

Srce 'orijentacije' je u Selnici: najzaslužniji za razvoj sportske discipline orijentacijskog trčanja je klub registriran upravo u tom mjestu - Orijentacijski klub Međimurje

Smišljeno kretanje po terenu uz pomoć karte i kompasa s ciljem prolaska svih kontrolnih točaka u što kraćem vremenu opis je orijentacijskog trčanja, sporta koji sve više uzima maha u Međimurju. Najzaslužniji za razvoj ove sportske discipline u našem kraju je Orijentacijski klub Međimurje, pa smo za sve informacije o ovom sportu upitali Vladimira Tkaleca (47) iz Selnice, predsjednika Kluba.

>> ORIJENTACIJSKI KLUB MEĐIMURJE Bez karte ne ide ni niz dol, ni uz brijeg

– Korijeni orijentacijskog trčanja sežu u 1893. godinu kad je u Švedskoj održano prvo natjecanje, a u njega je bila uključena vojska. Prvo civilno natjecanje održano je 1897. godine, također u Švedskoj, a danas je to jedna od pet temeljnih vojnih sportskih disciplina te obavezan dio školskog programa u Skandinaviji, otkriva nam Tkalec te dodaje:

– Sport se danas dijeli u četiri discipline, orijentacijsko trčanje, skijaško trčanje uz kartu, preciznu orijentaciju i MTB orijentaciju gdje se teren prelazi biciklom. Nažalost, skijanja kod nas nema, ali ostale discipline su dobro zastupljene među natjecateljima, napominje Tkalec.

VOJNO ISKUSTVO

Orijentacijski klub Međimurje tako od svog osnutka 2005. godine organizira i utrke, a one se posebno pripremaju:

– Svaki teren je specifičan pa se prije natjecanja osmišljava staza i izrađuje precizna karta. Predviđaju se potrebna vremena prolaska pojedinih dionica te postavljaju digitalne kontrolne točke na kojima se natjecatelji registriraju. Ovisno o težini natjecanja, do kontrolnih točaka ponekad se morate kretati cestom, šumskim putem ili uz brdo, otkriva Tkalec, ujedno i jedan od rijetkih kartografa na našem području.

– Za potrebe natjecanja izradio sam više od 50 karti, a zbog ozljede sam od 2012. godine uključen isključivo u organizaciju, napominje.

Iskustvo koje koristi za organizaciju natjecanja u Klubu naš sugovornik izbrusio je u vojsci, gdje je i otkrio ovaj sport:

– Kao natjecatelj na svjetskom vojnom prvenstvu 1998. sam se prvi puta susreo s orijentacijskim trčanjem, a nakon toga sam sudjelovao na još šest svjetskih vojnih prvenstava, otkriva Vladimir, i danas djelatna vojna osoba.

Stoga su natjecanja često i u suradnji ili uz sudjelovanje pripadnika HV-a, međutim, kako naš sugovornik ističe, orijentacijsko trčanje možda više vježba vojska, ali je dobro i za planinare, trkače, ribiče i sve koji borave na otvorenom.

SVJETSKA PRVAKINJA

Krajem listopada Klub je tako organizirao i višednevno natjecanje Međimurje Open, a trčalo se u nekoliko disciplina na području Gornjeg Mihaljevca, Svetog Martina na Muri i Murskog Središća. Sudjelovalo je 170 natjecatelja koji su uz pomoć karti prolazili staze različitih dužina, a kako Tkalec ističe, u Klubu su izrazito zadovoljni utrkom, iako su izostali međunarodni natjecatelji:

– Međimurje open je utrka bliska i trkačima iz Slovenije i Mađarske gdje je ovaj sport više razvijen, međutim pandemija je utjecala i na nas, zaključuje Tkalec te otkriva i jednu međunarodnu anegdotu uz natjecanje:

– Jedne godine smo na utrci imali i natjecateljicu iz Rusije koja je stazu prošla u rekordnom vremenu. Kasnije sam saznao da je to bila svjetska prvakinja, u Međimurje je došla svojim kamperom, provela je nekoliko dana ovdje te se natjecala kako bi vratila formu nakon ozljede.

Orijentacijsko trčanje tako u Međimurje dovodi i sportske turiste, a kako ističu u klubu, svi željni dobre zabave i natjecanja, uvijek su dobrodošli naučiti neke nove orijentacijske vještine.

* Preuzeto iz Lista Međimurje, broj 3476

Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije