NOVI PAS ZA DETEKCIJU DROGA

STIGLA NOVA NJUŠKA! Ovo je Loka, novi policijski pas koji će u Međimurju tražiti drogu

Policijska uprava međimurska ima novu četveronožnu policijsku službenicu. Loka i njezin vodič Ivica Goričanec novi su radni tim na našem području koji su zajedno svega osam mjeseci, ali već su postali - najbolji prijatelji i savršen duo

Prošle smo godine u listopadu na našem portalu donijeli priču i video reportažu o policijskom psu Atariju, koji je bio jedini radni pas Policijske uprave međimurske. Atari je tada imao osam godina, a vrijedi napomenuti kako je video prilog koji smo objavili na našim društvenim mrežama ‘pokorio’ regiju – skupio je preko milijun pregleda.

No, nakon nekoliko godina uspješne karijere, Atari je otišao u zasluženu mirovinu. Iza njega je sada došla nova njuška spremna za nove pobjede. 

Policijska uprava međimurska od studenog ove godine tako ima novog službenog psa koji je licenciran za otkrivanje droga. Trogodišnja belgijska ovčarka Loka stigla je u našu policijsku upravu iz MUP-ovog centra za obuku vodiča i službenih pasa.

Njezin vodič, inače dugogodišnji djelatnik kriminalističke policije Ivica Goričanec, zadovoljan je njezinim sposobnostima, te nadodaje kako je hrabra, snažna, brza i ima sve odlike službenih pasa.

Usprkos otežanim uvjetima rada izazvanih pandemijom virusa COVID-19, u Centru za obuku vodiča i dresuru službenih pasa u Zagrebu, u planiranom je roku u studenom uspješno završen specijalistički tečaj za pet vodiča i pet službenih pasa za detekciju droga. 

Uz kolege iz PU zagrebačke, PU koprivničko-križevačke,  PU osječko-baranjske i PU virovitičko-podravske, i naš je tim iz Međimurja uspješno završio svoje školovanje. 

– Loka je jako dobar pas, do sada se pokazala vrlo sposobnom. Zajedno smo sveukupno osam mjeseci, od kojih smo većinu vremena proveli na tečaju, priča nam Ivica.

U početku su se, naravno, morali uhodati kao tim. Pas je morao steći povjerenje u svog vodiča, ali i obrnuto. No, Ivica ističe kako se Loka brzo prilagodila na njega.

– Najbitnije je prvo steći međusobno povjerenje i osobni kontakt, tek poslije toga dolazi rad. Nama petorici vodiča je bio dodijeljen instruktor Tomislav Tušek, kojeg bih ovim putem pohvalio jer se pokazao izvanrednim. On nas je svih šest mjeseci vodio kroz obuku – detekcija, poslušnost, kvalitetan odnos sa psom… Na kraju te obuke smo polagali završni ispit i dobili licencu koju ćemo svake godine morati obnavljati, govori naš sugovornik.

Službeni psi jednom godišnje moraju proći testiranje kako bi zadržali licencu i nastavili raditi. Nakon položene licence, i dalje mogu sudjelovati u službenim potragama.

Loka je radni pas, ona nije kućni ljubimac, pa se i njezin život razlikuje od života ostalih kućnih ljubimaca. Upitali smo Ivicu kako Lokin život izgleda izvan radnog vremena u policiji.

– Belgijski ovčari su poznati po tome da moraju biti aktivni. Ujutro, po njezinom buđenju, obavezno slijedi šetnja od par kilometara. Nakon toga se malo odmori i krećemo na posao. Kada stignemo na posao, slijedi šetnja i lagano istrčavanje, zatim odmor te vježbe detektecije droge. Po potrebi službe odlazimo zajedno na angažman. Pod naš angažman spada pregled na svim područjima, no posebno je bitno napomenuti da pas za detekciju droge može doći do mjesta gdje čovjek ne može. Pretražuju se otvoreni i zatvoreni prostori – kuće, prijevozna sredstva, ormarići, torbe, vodimo je na granicu itd… Sve gdje bi se droga mogla nalaziti, objašnjava nam njezin vodič Ivica.

Bitno je napomenuti da Ivica i Loka i dalje moraju gotovo svakodnevno raditi i vježbati u policijskoj upravi.

Budući da je Loka radni policijski pas, već smo prije spomenuli da živi na malo drukčijem ‘režimu’. Loku prolaznici ne smiju maziti, na posebnoj je prehrani koju konzumira jednom dnevno, a koju određuje MUP, Loka ima određene granice i raspored kojeg se Ivica i njegova obitelj moraju pridržavati.

Osim Loke, kod kuće ima i njemačkog ovčara koji je star četiri godine, pa smo Ivicu upitali kako se slaže s njim, ali i ostalim psima koje sretne na ulici.

– Na samom početku smo imali probleme, no to nije dugo trajalo. Brzo su se prilagodili  i sprijateljili, sada mogu reći da su kao braća. No, kad u šetnji vidi drugog, nepoznatog psa, njega ipak gleda kao plijen, govori nam.

Kada jedan pas može postati radni, policijski pas?

MUP uzima pse stare od 12 do 36 mjeseci, jer je to vrijeme kada treba krenuti u ozbiljniju obuku, a kriteriji koje psi moraju zadovoljiti su visoki. Testiranja uključuju zdravstveni pregled i testove radnih sposobnosti kojima se provjerava socijalizacija psa, stabilnost na pucanj, stabilnost na podloge, njegovi nagoni… A to je sve prošla i Loka.

Raditi sa psima je privilegija koju nema svatko. Ljudi koji rade sa psom nikad nisu sami. Oni su tim, kraj sebe imaju najodanije biće, a upravo se s time složio i naš sugovornik.

– Ako voliš životinje, ako si privržen životinji isto toliko koliko je i ona tebi, onda to funkcionira. Jako je bitno da meni moj radni pas vjeruje, kao i ja njoj. Kad ste povezani jedno s drugim, lako je i raditi. Kada radimo vježbe, Loka je toliko fokusirana na to da zadovolji svog vlasnika, da jednostavno ona mora obaviti taj zadatak, odnosno pronaći drogu. Nakon što uspješno obavi zadatak, slijedi nagrada. A što je nagrada? Kong, posebna igračka za pse. Kada je zaradi, tada je jako vesela, opisuje nam za kraj Ivica, detektiv – vodič službenog psa za detekciju droga kojem ovim putem zahvaljujemo na razgovoru koji smo obavili u prostorijama Policijske uprave međimurske.

Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije