ČAKOVEC

PLANOVI ZA MACANOV DOM Sprave su još od Univerzijade!

Da je gimnastička dvorana Macanova doma u Čakovcu premalena šira javnost saznala je kad nam je Filip Ude donio olimpijsko srebro. Mnogi su se 2008. godine, kada je došao u fokus, križali gledajući priloge kako naš gimnastičar zalet hvata – iz toaleta!

Tko zna, finalno nadahnuće za najviše dosege možda je dobio upravo na otvorenju Olimpijskih igara u Pekingu te 2008. godine. Nema toga kome nije zastao dah kad je zrakom poletio čudesni Li Ning. Viseći na kablovima šetao je zidovima stadiona i upalio olimpijski plamen.

I kakve veze imaju Li Ning i Macan? Evo veze: ruče na kojima još i danas treniraju mladi čakovečki gimnastičari su ruče na kojima je Li Ning nastupao na Univerzijadi u Zagrebu 1987. godine, doznajemo od Marija Vukoje, sportskog direktora Gimnastičkog kluba Marijan Zadravec Macan i tajnika Kluba Marijana Vugrinčića.

– Li Ning, najuspješniji kineski gimnastičar svih vremena, upravo je na ovim ručama nastupio u Zagrebu. Tu spravu dobili smo nakon Univerzijade. No, nisu samo ruče u pitanju, 80 posto naših sprava je s Univerzijade. Tu su i karike, preča… Naša djeca treniraju dan danas na njima i to po vrhunskom verificiranom programu; ponosni smo zbog toga – kažu Vukoja i Vugrinčić.

ČINJENICA

Ističu kako ovo nije kritika nikome, baš nikome. Ovo je jednostavno – činjenica. A kako je u sportskoj javnosti otvoreno pitanje sudbine Macanovog doma došli smo čuti kako oni razmišljaju o ovoj temi. Naime, nekadašnji sokolski dom građen je (pra)davne 1934. godine.

I sam miris u dvorani reći će vam sve. Koliko god održavali, to je onaj miris starog doma koji se zavukao u svaku poru, strunjaču i tepih, kao u staroj bakinoj kući na selu. Objekt nije ni energetski obnovljen i rasprava o njegovoj daljnjoj sudbini je otvorena.

– Odmah bismo željeli reći kako nije riječ samo o gimnastičarima. Mi smo samo dio priče. Uz dom su vanjsko odbojkaško i rukometno igralište. Naravno, riječ je o betonu. Prikladna su samo ljeti, tko će slati djecu na plus osam stupnjeva kao danas, a i voda stoji na terenu. A ljeti, baš ljeti djeca su kod kuće. Stoga igrališta stoje kao neka vrsta mrtvog kapitala jer danas su to dvoranski sportovi. Beton više nije najpopularnija podloga za bacanje na glavu u rukometu… A kada pogledate ove tribine uz rukometno igralište, neupućeni turist mogao bi pomisliti da je riječ o iskopini antičkog amfiteatra i fotografirati se uz njih – ispričali su nam naši sugovornici, te kazali da vode kvalitetne razgovore o sudbini kompleksa s gradskom upravom.

SKUČENI

Iako je GK Macan pravni sljednik nekadašnjeg sokolskog društva, prema Zakonu o sportu iz 90-ih godina, objekt i zemljište stoje na Grad Čakovec u kojem su i sami svjesni da je došlo vrijeme za odluku što i kako dalje. Prisjetimo se, bila je i ideja da bi ovdje došao McDonald’s. Pa i neka dođe, reći će neki. Ali, upravo prema Zakonu o sportu jedinica lokalne samouprave dužna je osigurati zamjenski adekvatan sportski prostor.

Što napraviti? Macan danas ima oko 400 djece (!) i sva niti ne mogu trenirati ovdje. Dio ih stoga trenira u nedelišćanskoj podružnici Kluba. Marija Vukoju pitali smo za mišljenje te nam je iznio dvije ideje s kojima se u ovom trenu barata; rasprava je tek otvorena.

– Jedna je ideja sanacija i dogradnja Macanovog doma. I, ponavljam, ne samo zbog gimnastičara. Još jedna činjenica je da je premalo sportskih dvorana u Čakovcu. Prioritet, naravno, imaju učenici. Tu su i amaterski sportaši, a brojni rekreativci na kraju priče jedva mogu dobiti pokoji termin i to u 22 sata navečer. Dakle, ideja je dogradnja Macana na prostor sadašnjeg vanjskog odbojkaškog igrališta; prednji dio doma, tj. pročelje je zaštićeno. Bila bi to još jedna dvorana do postojeće stare. Nova dvorana bila bi duža i odgovarala bi propozicijama, tj. Filip ne bi morao hvatati zalet iz toaleta. Uz to, tamo gdje je rukometno igralište mogao bi se napraviti balon. To bi također postao unutarnji teren na kojem bi bile iscrtane linije i za košarku, odbojku, badminton, što želite – iznijeli su nam Vukoja i Vugrinčić ideju o revitalizaciji cijelog kompleksa Čakovčanima znanog i po starom nazivu Partizan. Velik problem Macana je parkirni prostor. Neki potiho spominju i podzemnu garažu, no – o tom potom…

ALTERNATIVA

Trenutno u razmišljanjima postoji i alternativa. To je takozvani VUŠ na Buzovcu, Visoka učiteljska škola – danas čakovečki odsjek Učiteljskog fakulteta. Tamošnja dvorana velik je potencijal i tu također postoje kvalitetni pregovori.

– Ono je skoro pa gotovo rješenje, samo bi ju trebalo energetski obnoviti i urediti za gimnastičare. I tamo postoji mogućnost gradnje balona na rukometnom igralištu i njegova spajanja toplim mostom s dvoranom pa bi budući učitelji trenirali tjelesni u balonu koji bi imao i kontejner. To bi s okolnim terenima postao jedan novi urbani park Čakovca. Obje su ideje dobre i rado bismo da krene opsežna rasprava te da čujemo glas naroda na tu temu – kazao nam je Vukoja.

Dodaje kako su svjesni da novca nema, ali: ‘Uvidom u projekt Hrvatske za sport vidimo da se oslobodilo nekoliko stotina milijuna kuna za šestogodišnje razdoblje. Stoga, najbolje bi bilo potražiti europski novac i riješiti gimnastičare, odbojkaše, rukometaše, košarkaše i sve druge u jednom dahu. Treba nam znači dobar projekt i konsenzus.’

Naravno, dodatni termini u satnicama sportskih dvorana grada Čakovca dobili bi se i kada bi sve škole prešle u jednosmjensku nastavu, uz gradnju IV. osnovne škole i racionalnije (dvodjelno) korištenje dvorana.

* Preuzeto iz Lista Međimurje, broj 3472

Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije