Prije 30 godina osnovana je zasebna postrojba Policijske uprave varaždinske – međimurske, koja se 11. rujna 1991. godine pridružila obrani Vukovara i tamo je na ratištu ostala do samoga pada grada
Trideseta godišnjica obilježena je danas polaganjem vijenaca i odavanjem počasti poginulim pripadnicima postrojbe kod spomenika poginulim međimurskim braniteljima u Čakovcu.
Upravo je ova zasebna postrojba bila zadnja koja je iz Međimurja otišla u Vukovar, istaknuo je nakon polaganja vijenaca predsjednik Udruge vukovarskih branitelja i logoraša Međimurja Željko Sršan, i jedna je od postrojbi, dodao je, koja je u Domovinskom ratu najviše stradala.
Poginulo je deset pripadnika postrojbe, 36 ih je bilo ranjeno, a 26 ih je odvedeno u logore.
– Ostali smo do kraja, izdržali smo logore i većina nas se vratila u rat, a neki smo uspjeli doći i do Knina. Evo, prošlo je 30 godina i za taj zločin nitko nije odgovarao, Vukovarom krvnici još slobodno šeću, kazao je Sršan, istaknuvši zahvalnost na žrtvi desetorici poginulih prijatelja, heroja.
– Kao pripadnik ove postrojbe, ipak mogu reći da je vrijedilo i, da treba, ponovo bih otišao u borbu, a vjerujem i većina naših dečki, zaključio je Željko Sršan.
Okupljenima se kratko obratila i gradonačelnica Čakovca Ljerka Cividini, naglasivši da žrtva naših poginulih sugrađana, kolega i prijatelja ne smije biti zaboravljena.
– Zato smo i danas ovdje i moramo se prisjećati, zbog njihovih roditelja i djece, ali i zbog svih nas za koje su stvarali Hrvatsku kakvu danas imamo i za koju smo svi zaduženi da je učinimo boljom i ljepšom, kazala je gradonačelnica Cividini.
Zamjenik međimurskog župana Josip Grivec naglasio je da su izgubljeni životi zalog koji moramo poštivati, jer su njime dali neizmjeran doprinos u izgradnji naše zemlje.