VEĆ ŠEST GODINA

UMJETNOST ‘PRESKAKANJA’ GRADA Među prvima u Čakovcu: Vjekoslav Hrženjak bavi se parkourom

Vjekoslav je nedavno organizirao i parkour radionicu te je na prvi trening privukao dvadesetak zainteresiranih vježbača

Da put od točke A do točke B može bit zabavan dokazuje Vjekoslav Hrženjak (23), Zagrepčanin s čakovečkom adresom. Student kineziološkog fakulteta među prvima u Čakovcu prakticira parkour, sportsku disciplinu koja objedinjuje trčanje, (pre)skakanje i penjanje.

Vjekoslav parkour opisuje kao dinamično kretanje svakodnevnim prostorom, te kako ističe, svi smo barem jednom izveli neki od elemenata parkoura.

>> Vjekoslav Hrženjak bavi se parkourom

– Parkour je vještina savladanja prepreka na koje nailazimo kad se krećemo, bilo da su one u urbanim sredinama ili u prirodi. Parkour može biti i jednostavno preskakanje ograde ili penjanje na stablo, zato se parkour naziva i urbana gimnastika, opisuje nam Vjekoslav te dodaje:

– Parkour se razvio u Francuskoj u 20. stoljeću, ali kao sportska disciplina je relativno nov. S obzirom da je započeo kao oblik rekreacije, još nije u potpunosti priznat kao sport, međutim, zahvaljujući filmskoj industriji i sve većoj popularnosti ovog načina kretanja, ljudi ga počinju percipirati kao sport.

Sloboda

Vjekoslav parkour prakticira već 6 godina, a svoje treninge opisuje kao nepredvidive:

– Volim isprobavati nove stvari, a parkour mi je dao slobodu koju nisam imao dok sam se bavio klasičnim sportovima. Ponekad samo odem prošetati, vidim neki izazov koji bi mogao napraviti i onda ga odradim. Bilo da je to preskok nekog zidića ili penjanje preko neke instalacije, nikad ne znam što će to biti. Međutim, svaki prostor gdje vježbam provjerim i testiram podlogu po kojoj se krećem, kako bi i ja i svi oko mene bili sigurni, napominje Vjekoslav.

U parkouru je naglasak na fleksibilnosti, mogućnost doskoka i amortizaciji padova, a pokreti moraju biti dobro uvježbani.

– Svaki pokret, skok i doskok mora biti usvojen i ponavljan više puta u sigurnim uvjetima. Kretanje ne smije biti prožeto adrenalinom jer mozak mora biti koncentriran na podlogu, a tijelo mora biti unaprijed naučeno na pokret. Onda je i kretanje fluidno, jer kad je sve uvježbano, mišići znaju kako trebaju reagirati, otkriva nam Vjekoslav te dodaje da je tada svejedno skačete li sa krova na krov zgrade ili se držite čvrstog tla.

Sam parkour kao sport ima više stilova kretanja, pa dok su neki više kreativni i elegantni, neki naglasak stavljaju na brzinu i eksplozivnost.

– Sve ovisi o željama i dinamici vježbača, a za samo vježbanje ne trebate nikakvu posebnu opremu, parkour možete vježbati i bosi. Bitno je da ste stabilni kod kretanja, a na vama je da odlučite da li ćete neku prepreku zaobići, popet se preko nje ili se provuć ispod, napominje Hrženjak.

Trend

Kako bi se ovaj sport popularizirao i u Čakovcu, Vjekoslav je prije nekoliko dana organizirao i prvu parkour radionicu te je na prvi trening privukao dvadesetak zainteresiranih vježbača:

– Stavio sam na internet oglas u kojem pozivam zainteresirane na druženje u perivoju Zrinski. Pojavilo se dvadesetak zainteresiranih vježbača u rasponu od 14 do 35 godina, a dobar dio je već imao i gimnastičko predznanje, kaže nam Vjekoslav.

Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije