PROJEKT "IZVAN GRANICA"

POTICANJE ČITATELJSKE PUBLIKE Kako pomoći zajednicama shvatiti da su knjižnice relevantnije no ikad?

Program Izvan granica orijentira se na izlazak usluga knjižnice izvan samog prostora zgrade, te ulazak u zajednicu

U godini čitanja Ministarstvo kulture i medija osiguralo je ukupno 1.981.000,00 kuna za dodjelu potpora programima koji potiču čitanje i razvoj čitateljske publike u kulturi u Republici Hrvatskoj za 2021. godinu. Prispjelo je 417 prijava od kojih je odobreno 79 programa (12 programa za kazalište, 3 za film, 1 za ples, 44 za književnost, 1 za glazbu, 4 za vizualnu umjetnost, 5 za kulturnu baštinu i 9 interdisciplinarna programa). Sve prijavljene programe vrednovalo je Stručno povjerenstvo za odabir programa koji potiču čitanje i razvoj čitateljske publike u kulturi u Republici Hrvatskoj za 2021. godinu.

Knjižnica i čitaonica Grada Preloga jedna je od ustanova kojima je prijavljen program ujedno i odobren te se sufinancira u iznosu od 20 000 kuna. Programske aktivnosti će trajati od 01.06.2021. – 30.11.2021., a voditeljica i autorica programa je ravnateljica KIČ Prelog Maja Lesinger. Kroz novu inicijativu KIČ Prelog, gdje knjige, knjižnica i čitanje izlaze izvan svojih granica i dolaze u srce zajednice, posjećuju svako naselje i dopiru do svakog stanovnika, pokazujemo široj i užoj zajednici značenje i važnost knjižnice u 21. stoljeću te stvaramo nove veze s publikom koja odrasta zajedno s knjižnicom i njenim kulturnim sadržajima.

Program IZVAN GRANICA orijentira se na izlazak usluga knjižnice izvan samog prostora zgrade, te ulazak u zajednicu. Općenito cjelokupni projekt sadrži aktivnosti poticanja čitanja i razvoja čitalačkih kompetencija i aktivnosti podizanja javne svijesti o važnosti čitanja za osobni razvoj i društvenu integraciju. Program razvoja publike temelji se na tri sadržajne cjeline:

Male slobodne knjižnice u zajednici

Postavljanje 8 malih slobodnih knjižnica u svako naselje koje sačinjava Grad Prelog koje će služiti kao srce svake zajednice gdje stanovnici i prolaznici mogu slobodno razmjenjivati knjige -te se nadopunjavati donacijama. Tu se pridružuju i druge aktivnosti poput organiziranih pričaonica i raznih materijala koji se koriste za aktivnosti na daljinu: radni listići, čitateljski izazovi, čitateljski kalendari, lov na blago i sl. koje će korisnici moći pokupiti u kućici, zajedno s knjigama koje žele čitati.

Male slobodne knjižnice Hrvatske

Uz lokalnu inicijativu, pokreće se i inicijativa na državnoj razini – Facebook stranica i grupa za čuvare kućica i interaktivna karta s pozicijom pod imenom Male slobodne knjižnice Hrvatske.

Svrha je ove aktivnosti građanstvu i turistima omogućiti cjeloviti uvid u male slobodne knjižnice u turističkim i ostalim mjestima u Hrvatskoj kako bi imali besplatan pristup štivu za čitanje. Također, ovo je jedinstvena inicijativa za okupljanje podataka o slobodnim knjižnicama, njihovu promociju i podršku knjižničarima i volonterima koji kućice samostalno grade, postavljaju, održavaju i posjećuju dugi niz godina.

Književna šetnja gradom

Ova aktivnost odnosi se na upoznavanje lokalnih književnika kroz šetnju gradom, potpomognutu virtualnom rutom. Uz samu šetnju i upoznavanje arhitekture, šetači saznaju zanimljive činjenice o piscima koji su djelovali ili živjeli u Prelogu ali su bili poznati i u širim okvirima – poput: Milivoja Slavičeka, Kalmana Mesarića, Stjepana Mlinarića i Ivana Glavine.

Vlada Republike Hrvatske je na sjednici održanoj 30. prosinca 2020. podržala prijedlog Ministarstva kulture i medija da se 2021. godina proglasi Godinom čitanja. Realizacija je to mjere Akcijskog plana Nacionalne strategije poticanja čitanja, koju je Vlada usvojila 2017. godine, a koja pridonosi razvoju kulture čitanja i omogućava što većem dijelu društva čitanje sa zadovoljstvom i razumijevanjem. Jednako kao što čitanje doprinosi razvoju društva, tako i društvo treba omogućiti usvajanje i razvijanje čitateljskih navika i oblikovanje kompetentnih čitatelja. U tom smislu Nacionalna strategija poticanja čitanja Vlade Republike Hrvatske promiče čitanje kao osobitu društvenu vrijednost.

Grad Prelog je već 2018. godine službeno položio temelje za poticanje čitanja, uvrstivši u svojoj Strategiji razvoja 2018. – 2028 na inicijativu ravnateljice Knjižnice, (u strateškom cilju 2.2. Razvoj kvalitete življenja podcilj 2.2.2. Unapređenje društveno – kulturnog života) – aktivno poticanje programa svih oblika pismenosti stanovništva: financijske, informatičke, multimedijske i čitalačke. Tom odlukom Prelog se svrstava u rijetke gradove koji službeno prepoznaju stratešku važnost svojih knjižnica, pismenosti i čitanja općenito.

Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije