- Stalno smo u kontaktu s mještanima koji svojim prijedlozima praktično sami određuju prioritetne projekte - kaže načelnik Lehkec
Općina Strahoninec u petak, 21. svibnja slavi svoj dan. Samostalna jedinica lokalne samouprave Strahoninec je postao 17. svibnja 1997. godine nakon što se izdvojio iz sastava grada Čakovca, a prema posljednje popisu stanovništva, iz 2011. godine, broji 2682 stanovnika. Drugi mandat na čelu općine je Franjo Lehkec s kojim razgovarao o proteklom razdoblju, aktualnim kao i projektima koji u toj sredini slijede.
Kako biste, kad je riječ o općini Strahoninec, ocijenili proteklih godinu dana?
– Kao što se, vjerujem, može i primijetiti naša vizija “Strahoninec – mjesto poželjno za život moje obitelji” svakim se danom sve više ostvaruje. Lokalna samouprava ne djeluje na principu velikih riječi i obećanja različitih političkih opcija. Mi radimo na konkretnim problemima koji neposredno utječu na životni standard naših mještana. Kao relativno mala općina stalno smo u kontaktu s mještanima koji svojim prijedlozima praktično sami određuju prioritete pojedinih projekata. Uz maksimalno zalaganje smatram da smo ostvarili mnogo toga – od komunalnog uređenja do ulaganja u mlade kao i naše mještane koji su u zlatnim godinama.
SUVREMENO
Koje su najveće realizirane investicije?
– Prije nepune tri godine izgrađena je sportska školska dvorana, u kojoj je općina sudjelovala s 40 posto financiranja. Dogradili smo naš Dječji vrtić Suncokret i energetski ga obnovili te time ostvarili uvjete za povećanje kapaciteta za više od 100 posto. U četiri ulice izgrađene su pješačke staze, a u pet ulica obnovljena je javna rasvjeta. Otvaramo i nova stambena naselja. U dvije nove ulice već je izgrađena kanalizacija vodovod i plin. Mlade obitelji iskazuju velik interes za doseljavanje i gradnju kuća u Strahonincu u tome smo sigurno pri samome vrhu u Međimurju. Isto tako, zahvaljujući pojedinim fiskalnim mjerama, imamo primjerice najmanji komunalni doprinos u okolici, postali smo vrlo zanimljivi privatnim investitorima za gradnju stambenih jedinica.
Sa zamjenikom Josipom Šipekom na jednom od gradilišta
Nadalje, kreće dogradnja naše osnovne škole. U manje od godinu dana izrađeni su projekti i dobivene sve dozvole. Za otprilike desetak dana početi će izgradnja 10 učionica, blagovaonice i nove kuhinje. Time ćemo stvoriti i uvjete za odvijanje nastave u jednoj smjeni, kabinetske nastave kao i za produženi boravak učenika te će ujedno biti izgrađen spojni hodnik škole sa sportskom dvoranom da prilikom odlaska na sat tjelesno zdravstvene kulture više ne moraju izlaziti izvan zgrade. Cjelokupnu investiciju Općina sufinancira s 40 posto.
Kakvo je financijsko stanje u Općini?
– Cjelokupna situacija izazvana pandemijom pogodila je i nas. Međutim, većinu projekata ne financiramo sami već pronalazimo različite natječaje i partnere tako da se projekti nastavljaju. Općina se kreditno zadužila za 5,000.000 kuna za financiranje izgradnje sportske dvorane. Dosad smo otplatili 1,963.059 kuna. Doseljavanjem mladih obitelji došlo je i do povećanja našeg izvornog proračuna.
Smatrate li se transparentnom vlašću?
– O svim projektima i planovima nastojimo informirati naše mještane. To ima višestruke koristi jer odmah dobivamo povratnu informaciju idemo li u dobrom smjeru. Više godina dobivamo priznanja za transparentnost, a sad smo po uzoru na Bjelovar u fazi uvođenja programa koji omogućava pregled transparentnog trošenja sredstava.
PRESTIŽNI STATUS
Postali ste i općina – prijatelj djece. Na koje načine pomažete najmlađima?
– Prva smo općina u Međimurskoj županiji koja je dobila taj prestižni status. Stalna briga za mlade najbolje se očituje u činjenici da se za njih izdvaja 25 posto proračuna. Dajemo porodiljne naknade, sufinanciramo vrtić, prehranu u školi, udžbenike i radne bilježnice, različite sportske aktivnosti mladih, organiziramo i sportski kamp, stipendiramo studente, a stipendije, u suradnji sa županijskom Obrtničkom komorom, isplaćujemo i učenicima koji se školuju za deficitarna zanimanja.
A stariji?
– Naši stariji mještani cijeli su život izdvajali za svoju zajednicu i pošteno je da se o njima vodi briga. Više godina osiguravamo božićnice, a od ove godine i uskrsnice. Uskoro krećemo i s velikom investicijom izgradnje doma za starije i nemoćne osobe. Imamo parcelu te je izrađeno idejno rješenje. Ova investicija naišla je na ogroman interes naših stariji mještana te nam je zadatak da se što prije ostvari. Svojim životnim iskustvom stariji ujedno oplemenjuju našu sredinu.
Kako ocjenjujete rad Općinskog vijeća?
– Svim članovima Općinskog vijeća zahvaljujem na dosadašnjem radu i konstruktivnim prijedlozima. Svi ovi projekti ne bi bili realizirani da nisam imao njihovu podršku.
Koje ste projekte zacrtali za predstojeće razdoblje?
– To su upravo već spomenuti, dogradnja škole, izgradnja velikog sportskog parka kod nogometnog igrališta te izgradnja doma za starije i nemoćne. Uz to i dalje ćemo ulagati u infrastrukturu, a najvažnije – u ljude koji su naša snaga i budućnost. Svjesni smo da su za realizaciju svih spomenutih investicija potrebna značajna financijska sredstva pa je zato stalni zadatak javljanje na različite natječaje Europske unije i Vlade Republike Hrvatske. U tu svrhu udružujemo se i sa susjedima. Konceptualno smo se udružili s gradovima Čakovcem, Varaždinom, Ludbregom, Varaždinskim Toplicama i Koprivnicom, kao i općinama Nedelišće, Trnovec Bartolovečki, Jalžabet, Martijanec i Rasinja te postali dio takozvanog “većeg urbanog područja” gdje zajednički nastupamo za svoje projekte.
U planu je i gradnja velikog sportskog parka
Cilj ovakvoga područno teritorijalno povezanih jedinica lokalne samouprave jest mogućnost korištenja sredstava Europske unije za Integrirana teritorijalna ulaganja u financijskom razdoblju od 2021. do 2027. godine. U slučaju Strahoninca, Čakovca, Nedelišća te drugih partnera, riječ je novcu koji bi mogao dosegnuti iznos i veći 50 milijuna eura. Smatram da sam dosad pokazao da sva svoja obećanja ispunjavam te da imam potrebnu viziju, znanja i vještine u timu ljudi koji sam okupio.
Zahvaljujem svima na dosadašnjoj suradnji, a najviše svojim dragim Strahoninčankama i Strahoninčanima koji su svojim prijedlozima, sugestijama, ali i vlastitim radom pokazali kako se voli svoje mjesto, ali i pomaže i skrbi o drugima, osobito onima u potrebi.