Točka sukoba njemačkih i sovjetskih vojnika bila je na brdu iznad Štrigove
U Štrigovi je odana počast poginulim sovjetskim vojnicima tijekom oslobađanja Međimurja 1945, u povodu Dana pobjede nad nacifašizmom koji se obilježava 9. svibnja.
Odavanju počasti nazočilo je izaslanstvo Veleposlanstva Ruske federacije predvođeno vojnim, zrakoplovnim i pomorskim atašeom, general bojnikom Genadiem Možaevom, njegovim pomoćnikom Artjomom Viktorovičem Maslenjikovim, saborska zastupnica Boška Ban Vlahek, župan Međimurske županije Matija Posavec te zamjenik načelnik Općine Štrigova Damir Kovačić.
Područje Općine Štrigova bila je točka sukoba njemačkih i sovjetskih vojnika, a u rujnu prošle godine u povodu 75. obljetnice nad fašizmom postavljen je kamen temeljac za izgradnju Spomen obilježja u Parku mira i prijateljstva.
Točka sukoba njemačkih i sovjetskih vojnika bila je na brdu iznad Štrigove, gdje je velik broj sovjetskih vojnika izgubio živote unatoč dobroj vojnoj formaciji i opremljenosti. Štrigova je za njemačku vojsku bila posljednja linija obrane na kojoj su pružali žestok otpor sovjetskim vojnicima. Na žalost, izgubljeni su i brojni životi, prema procjenama 626 sovjetskih vojnika vodi se kao poginuli ili nestali.
General bojnik Genadij Možaev vojni, zrakoplovni i pomorski ataše, istaknuo je kako Dan pobjede koji se slavi u Rusiji kao veliki nacionalni praznik, služi kao znak sjećanja na žrtve rata. “Nadamo se da se ratne strahote 20. stoljeća više nikad neće ponoviti, a svim poginulima neka je vječna slava i hvala.” zaključio je.
Matija Posavec, župan Međimurske županije čestitao je Uskrs i Dan pobjede svim pravoslavnim vjernicima te istaknuo da Republika Hrvatska i Ruska Federacija njeguju partnerske odnose a osobito se u Međimurju kroz aktivnost Udruge Kalinka njeguje ruska tradicija i kultura. “Današnja generacija mora gledati u budućnost ali bio bi grijeh zaboraviti na prošlost.”
Damir Jašarević ispred Udruge Sjećanje, rekao je kako su prošle godine georadarom locirali mjesta posmrtnih ostataka na lokaciji Svetog Urbana. Komemorativnom skupu nazočio je i mještanin svetog Urbana, Franjo Kerman kao živi svjedok tog vremena.