Prije 80 godina Međimurcu uspio rekordni let od Zagreba do Indije

Pilot i nastavnik letenja Mihovil – Mijo Janković, rodom iz Donje Dubrave, zahtjevnim je samostalnim letom do Indijskog poluotoka u veljači 1932. godine, spasio ugled koncerna “kralja obuće” Tomáša Baťe. Time je ostvario nenadmašen rekord u civilnom zračnom prometu Kraljevine Jugoslavije i pothvat za anale europskog i svjetskog civilnog zrakoplovstva, piše portal eVarazdin.hr.

Na prijelazu u tridesete godine prošlog stoljeća u Europi i svijetu vlada gotovo euforičan interes za avijaciju, potaknut mnogobrojnim rekordnim letovima. Po prilici u vrijeme kada Charles Lindbergh 1927. godine prvi prelijeće Atlantik na relaciji New York – Paris, junak naše priče – pilot Mijo Janković razmišlja o skidanju vojne odore narednika – pilota Kraljevine SHS.

Janković početkom 1930. godine postaje nastavnikom letenja u zagrebačkom Oblasnom odboru Aero-kluba “Naša krila”, pa često leti na raznim promotivnim zrakoplovnim priredbama.

No, već 1932. godine ostvariti će sjajan pothvat, za anale europskog i svjetskog civilnog zrakoplovstva. Naime, uskoro će malim, jednomotornim turističkim zrakoplovom iz Zagreba poletjeti put Indije i s ambicioznog interkontinentalnog poslovnog putovanja vratiti u Europu čuvenog “kralja cipela” – Tomáša Baťu.

Poveznica Jankovića i Tomáša Baťe započinje kada u ljeto 1931. godine ovaj moćni češki industrijalac potjeran iz Varaždina, u Borovu pokreće gradnju tvornice obuće. Osim obućarskih i drugih majstora, traži i pilote za zračni transport raznog mateijala, gornjišta obuće i rezervnih dijelova strojeva iz Zlina u tadašnjoj Čehoslovačkoj.

Na oglas se javlja i Janković, a odluka o zapošljavanju mladog Međimurca se Baťi pozlatila već nakon nekoliko mjeseci.

Naime, skupa i dugo planirana zrakoplovno-poslovna turneja radi širenja poslova multinacionalnog koncerna “Baťa” na Bliskom istoku i na Indijskom poluotoku, započeta uzlijetanjem iz čeških Otrokovica 10. prosinca 1931., zapela je već nakon dva tjedna u Carigradu (Istanbulu).

U svrhu ovog poduhvata koncern je kupio veliki i skupi tromotorni avion Fokker F.VIIb/3m opremljen motorima Castor od po 240 KS.

>>> Više pročitajte na eVarazdin.hr

Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije