Osnovna škola Tomaša Goričanca za 2021. godinu predložila je Općini Mala Subotica novi proračun namijenjen potrebama škole
Da je naša suradnja obostrana i uspješna, potvrđuje i prihvaćanje predloženog proračuna. Za ovu je godinu za potrebe školstva namijenjen najveći iznos do sada, 250.000 kn. U tom povodu učenice 5. razreda, Elena Krnjak i Franka Vidović razgovarale su s općinskim načelnikom Valentinom Škvorcom.
Početkom ove školske godine pokazali ste da imate sluh za potrebe učenika i osigurali bilježnice za sve učenike OŠ Tomaša Goričanca. Na koji još način surađujete sa školom? Što biste mogli izdvojiti?
– S obzirom na to da sam pohađao Osnovnu školu Tomaša Goričanca, a kasnije i radio u njoj na zamjeni kao učitelj Tehničke kulture, a kasnije i u Graditeljskoj i Tehničkoj školi, upoznat sam s potrebama i naše škole i općenito obrazovanja. Kada sam preuzeo funkciju načelnika, dobio sam mogućnost konkretnije pomoći radu škole. Da bismo stvorili uvjete vrijedne stoljeća u kojemu živimo, a naši učenici i djelatnici škole to svakako zaslužuju, tijekom godina ulagali smo financijska sredstva u različite projekte. Istaknuo bih potpuno opremanje računalne učionice (iznos od 50-ak tisuća kn), tisak knjiga za prvašiće o osnovama higijene (4.000 kn), nabava opreme za robotiku (18.000) te obnova rasvjete u dvorani (120.000 kn), što je važno i zato što brojne udruge i mještani koriste dvoranu. U suradnji sa Županijom financiramo i trošak prijevoza autobusom za učenike koji nisu iz Male Subotice. Uz to, osiguravamo i plaće za asistente za učenike s teškoćama u razvoju, čime se pridonosi tomu da svi učenici imaju jednaku mogućnost pohađanja i praćenja nastave.
Na početku smo nove godine u kojoj je za školu Općina izdvojila najveći iznos do sada. Riječ je o 250.000 kn. Za što će biti namijenjeni ti novci?
– Iako je godina iza nas bila puna izazova i mnogo sredstava se moralo izdvajati u druge svrhe, našli smo iznos od 250.000 u proračunu, koji predstavlja ulaganje u našu djecu. To jest najveći iznos do sada, ali idemo u tom smjeru da svake godine ulažemo sve više. Najveći dio tih sredstava (oko 220.000) osigurat ćemo za uvođenje besplatne prehrane za sve učenike. (EU projektom FEAD već je osigurana besplatna školska prehrana za 190 djece u riziku od siromaštva, op.a.). To je ujedno i nastavak projekta koji smo započeli prošle godine, kojemu je cilj poboljšanje kvalitete prehrane, a čime se i, nadam se, povećava broj učenika koji konzumiraju hranu školske kuhinje. Ove godine odlučili smo u potpunosti to financirati, rasteretiti roditelje i omogućiti učenicima jednaku mogućnost konzumiranja zdrave i svježe hrane pripremljene u školi. Ostali dio sredstava utrošit će se u nabavu školske opreme te za školske aktivnosti i projekte. Njihova će realizacija ovisiti o pandemiji koronavirusa, ali ako sve krene u dobrome smjeru, taj dio imamo pripremljen da bismo mogli uskočiti u pomoć.
Želite li još nešto istaknuti za kraj?
– Obrazovanje je ključ i u našu djecu treba ulagati. Iako Županija upravlja školom, svaka kuna potrošena u školstvo nije bačena. Od sve opreme i od svega u što se ulagalo, za suradnju je potrebno dvoje. Predstavnici škole su ti koji nam predstavljaju projekte i mi ih prepoznajemo kao dobre i vidimo smisao u to ulagati. Uvijek smo sa školom imali korektnu suradnju i sve je imalo svoj cilj, a to je poboljšanje obrazovnih uvjeta za dobrobit učenika i djelatnika, a na kraju i mještana kada koriste resurse škole.