LAG Međimurski doli i bregi je trenutno uključen u nekoliko novih projekata suradnje LAG-ova koji ovu jesen paralelno započinju s provedbom što znači da će se na području LAG-a provoditi mnogo zanimljivih aktivnosti
Projekt “Naša Drava”
Jedan od takvih međunarodnih projekata suradnje LAG-ova započeo je konferencijom u Mariboru, 30. rujna 2020., na kojoj su sudjelovale i predstavnice LAG-a Međimurski doli i bregi. Konferencija je održana na tradicionalnom splavu koji je sudionike tijekom konferencije vozio rijekom Dravom, uz glavnu riječ vodećeg partnera projekta LAS-a “Bogatstvo podeželja” te domaćinstvo TOTI LAS-a na čijem području je Maribor.
Radi se o međunarodnom projektu pod nazivom “Naša Drava” koji provodi čak 10 LAG-ova iz Slovenije i Hrvatske, a koji se sufinancira kroz Podmjeru 19.3. Programa ruralnog razvoja. U okviru projekta, koji je ukupno vrijedan 914.872,55 eura, planira se iskoristiti potencijal rijeke Drave za povezivanje, udruživanje te razvoj rekreativnog, kulturnog te prirodi orijentiranog turizma.
Partneri projekta su LAS Bogastvo podeželja, TOTI LAS, LAS Lastovica, LAS Ovtar, LAS Mislinjske in Dravske doline, LAS Drava, LAS Haloze, LAS UE Ormož iz Slovenije te LAG Međimurski doli i bregi i LAG Mura Drava iz Hrvatske. Voditeljica projekta Mojca Metličar iz LAS-a Bogatstvo podeželja je predstavila partnerstvo, aktivnosti, ciljeve i rezultate projekta, a potporu projektu su na konferenciji dali i Uroš Rozman, direktor Mariborske razvojne agencije te Podžupan Mestne občine Maribor, dr. Samo Peter Medved.
Projekt će trajati do rujna 2022. godine, a predstavlja inovativni pristup prezentaciji prirodne i kulturne baštine, koja se isprepliće s rekreacijom u prirodi. Partnerski projekt želi povezati i obogatiti događanja te turističku ponudu na rijeci Dravi u skladu sa zaštitom prirode.
Projekt “Skrivena blaga ruralnog turizma”
U petak, 02. listopada 2020. je održan prvi partnerski sastanak drugog projekta teritorijalne suradnje “Skrivena blaga ruralnog turizma” u restoranu Stara škola u Mirkovcu (Sveti Križ Začretje), a koji je odobren na Natječaju za provedbu Podmjere 19.3. “Priprema i provedba aktivnosti suradnje LAG-a”.
Domaćin sastanka je bio glavni partner projekta LAG Zagorje-Sutla, a na sastanku su sudjelovali predstavnici 5 ostalih partnerskih LAG-ova – LAG Sava, LAG Zeleni bregi, LAG Prizag, LAG Mura – Drava i LAG Međimurski doli i bregi. Dogovoren je plan aktivnosti i vremenski tijek projekta, a usuglašene su i obaveze pojedinih partnera oko nabave te zajedničkih aktivnosti.
Ukupna vrijednost projekta “Skrivena blaga ruralnog turizma” je 1.323.809,76 HRK, a sufinanciran je sredstvima Europske unije iz Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj. Cilj projekta je poticanje inovacija u ruralnom turizmu kroz umrežavanje, prijenos znanja i međusektorsku suradnju u ruralnom području sjeverozapadne Hrvatske.
Osim spomenutih projekata, LAG Međimurski doli i bregi započinje s provedbom i trećeg projekta suradnje kontinentalnih hrvatskih LAG-ova pod nazivom “Turizmom razvijamo područje”, a u sklopu kojeg će se u Međimurju provoditi zanimljive aktivnosti vezane uz brendiranje cekara kao elementa nematerijalne kulturne baštine koji ima izraziti potencijal u turističkoj promociji područja LAG-a.