LOVAČKA TRADICIJA U SELNICI

FOTO LD Srndać društvo je specifičnost jer je takav i njihov predsjednik Ignac Šardi

Listajući kronologiju društva, doznajemo kako je to društvo s dugom tradicijom i burnom prošlošću

Sve nam je to predstavio predsjednik, inventivni Ignac Šardi. Iznio je niz društvenih komparativnih prednosti, ali i probleme. Rekao je kako je LD osnovano 1993. godine kao legitimni nasljednik lovačke tradicije u Selnici.

Naime, sve do završetka drugog svjetskog rata u župi Selnica lovištem je gospodario selnički župnik Ignacije Rodić. Formiranjem nove Jugoslavije komunisti preuzimaju vlast te mu oduzimaju lovište – ističe predsjednik i dodaje: – Na inicijativu tadašnjeg narodnog heroja Karla Mrazovića Gašpara osniva se na spomenutom terenu Lovačko društvo Zec Mursko Središće uz obrazloženje da se neće sastajati na popovom “farofu”.

Naime, Mursko Središće je bilo sastavni dio selničke župe – pojašnjava Šardi i dodaje:
– Osamostaljenjem RH zapuhnuli su novi vjetrovi. Na osobnu inicijativu te angažmanom agilnog i kasnijeg predsjednika društva Franje Vodušeka te lobiranjem kod lovaca iz našeg okruženja nas desetorica, pod mojim predsjedanjem, 1993. godine osnivamo Lovačko društvo Srndać Selnica.

Posebna zahvala za to pripada tadašnjem županu Marijanu Ramušćaku koji je prepoznao naše argumente, te se založio za osnivanje novog-starog Lovačkog društva što je potvrdila i Skupština Međimurske županije.

Osnivači su bili: Franjo Vodušek, predsjednik, Franjo Kralovčec, blagajnik, Franjo Bestjanić, lovočuvar, August Škrobar, lovnik te članovi: Matija Vodušek, Valentin Zadravec, Ignac Kosednar, Dragutin Zadravec,Valentin Peras, Valentin Perčić i Antun Šoštarić.

Istaknuo je kako je Udruga osnovana, no bez lovišta. Tek nakon tri godine 1996, kod izrade nove lovno gospodarske osnove zakupljuju lovnu površinu od 1298 hektara, a što je ekvivalent polovice teritorija općine Selnica. Šardi kaže kako ga je posebno radovalo što su se udrugu učlanjivali mladi lovci, a svoje su aktivnosti započeli u dobrano devastiranom lovištu i s ponosom nastavlja:

– Nakon nekoliko godina gospodarenja stanje se popravlja, napučuje se lovište. Tada još kao beskućnici za naše potrebe iznajmljujemo oronulo napuštenu Osnovnu školu u Bukovcu, koja nam služi kao okupljalište. 2000. godine na je stradao predsjednik Vodušek pa ja na sebe preuzimam funkciju predsjednika. Tada nastupa novo plodonosno razdoblje.

Donosimo odluku o izgradnji lovačkog doma. Nakon trogodišnje gradnje, uz pomoć prijatelja prirode, useljavamo se u vlastite prostorije. Općina i danas podupire naše aktivnosti u svojim mogućnostima, a mi im se na isti način odužujemo. Lovci s prijateljima prirode krenemo u investiciju, izgradnju lovačkog doma – priča Šardi i okreće se današnjici.

– Danas LD Srndać broji konstantno između 20 i 25 članova. Brežuljkasti gornje međimurski tereni idealni su za visoku srneću divljač. Karakteristike lovišta su tereni prekriveni šumama, potocima, poljima, livadama te posebno vinogradima. Na našem području se nalazi stotine klijeti (vikendica) koje nam puno puta pružaju okrjepu, odmor te druženje kao neizostavni dio lovačkih priča i aktivnosti- iznosi komparativne prednosti lovstva.

Susrećete li se eventualno i s problemima u radu?

– Kao i kod mnogih društava u RH, tako i u našem su društvu prisutni problemi, posebno kod naleta vozila na divljač. Sve materijalne resurse smo usmjeravali na popravak vozila, kao da smo autolimarska radionica, a ne lovačko društvo. Sredstva za aktivnosti koje su ucrtane kao osnovne djelatnosti u sferi lovstva su padale u drugi plan.

Zadnju se godinu na sreću to konačno počelo mijenjati te dolazimo do stanja u kojem možemo djelovati i razvijati lovstvo u punom smislu riječi. Posebno nas je pogodilo neopravdano povišenje zakupa u iznosu od 100%, koje se danas pokušava sanirati kao povratak u investicije.

Imate i društvena dostignuća, ono čime se ponosite?

– Svakako se možemo ponositi lovačkim domom koji je primjeren i u funkciji naših aktivnosti. Na nekada zapuštenom obraslom terenu danas se zeleni podšišani travnati tepih, krasi ga pojilište koje ne presuši niti za najvećih suša.

Zahvala Hrvatskim vodama i direktoru Ivanu Cerovcu koji su kamenom obložili i učvrstili obale potoka koji osigurava i ukrašava sam ambijent našeg okupljališta, kao i odmorište mnogih mještana.

Planovi za budućnost?

– Moja je zamisao da kod izrade nove lovno gospodarske osnove naše lovište uvrstimo u “foto safari”. Naime, većina naših lovaca je privremeno zaposlena u Austriji te se tijekom vikenda vraćaju kućama izvršavajući privatne pa i lovačke poslove- kaže i podrobnije objašnjava:

– Umjesto pušaka u nekoliko “lovova” uzeli bi foto aparate u ruke, pozvali istomišljenike te ih upoznali s prirodom, pozvali ih da uživanju u njenim ljepotama, bez pucanja, a uz škljocanje foto aparata – iznio je novu i hvale vrijednu zamisao.

Dodao je kako će HLS predložiti da pri izradi kalendara lova izostavi lov za božićne i novogodišnje blagdane npr. da od 24. prosinca do 6. siječnja uvede lovostaj na lovačku aktivnost (lov), te divljači omogući božićni i novogodišnji mir i odmor.

Ignac Šardi osobno?

– Privatni poduzetnik, danas kao umirovljenik već dvadesetu godinu vodim naše lovačko društvo, uz to strastveni mi je hobi oldtimeri. Naime, osnivač sam prvog Muzeja staro dobnih vozila u RH. Vinogradarstvo i sauvignon mi obogaćuju dušu i tijelo.

U dugim jesenskim i zimskim večerima sam se posvetio pisanju. Izdao sam autobiografiju, te zbirku pjesama, pred tiskom su još dva naslova koja će svijetlo dana ugledati uskoro. Ponekad uzmem i tamburicu u ruke – otkrio nam je osobnu bogatu “povjesnicu”.

LD Srndać danas?

Društvo broji dvadeset članova, mahom generacije u godinama te dvojicu pridruženih članova iz Austrije. Čelni ljudi su Ignac Šardi, predsjednik, Antun Kontrec, blagajnik, Josip Šoštarić, lovnik, te lovočuvari: Ivan i Marijan Stojko te Franjo Vurušić.

– Svakako bi ovdje spomenuo i našeg člana Franju Karlovčeca kojem je 98 godina i koji je do prije godinu još bio aktivni član i obnašao dužnost blagajnika društva – ističe ponosno, a na isti način ističe Antuna Kontreca glede njegove savjesnosti u brizi za njihove društvene prostorije.

Za kraj se je pohvalio sa svojom oslikanom čekom, plodom njegove kreativnosti, pa kaže kako je to lovno gospodarski objekt koji se izdvaja od mnogih u prelijepim međimurskim brdima, a i ravnicama.

– Selnica je tu kraj nas i sve vam to pruža kao na dlanu – poručio je Ignac, a to je ujedno i poziv u njihovu sredinu.

Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije