Pod vodom je završio i kukuruz te grah koji je posadila Darinka Fučko. Još nije utvrdila koliku joj je štetu prouzročila posljednja poplava...
– Kad je došla voda, svinje su plivale u svinjcu, i to jedna preko druge, a kokoši mi je odnijela voda. Čujem ih kako kokodaču, no ne znam gdje su, rekla je za 24sata Darinka Fučko iz Macinca stojeći u poplavljenom dvorištu.
Pod vodom je završio i kukuruz te grah koji je posadila. Još nije utvrdila koliku joj je štetu prouzročila posljednja poplava. U Macincu se zbog jake kiše koja je padala u nedjelju izlio potok Trnava. Voda je u glavnoj ulici poplavila vrtove i dvorišta. Načelnik Općine Nedelišće, Darko Dania, rekao je za naš portal da su reagirali odmah nakon prvih informacija s terena i učinili najviše što se moglo u okviru njihovih nadležnosti. Vatrogasci i građani odmah su krenuli s postavljanjem zemljanih nasipa, ispumpavanjem podruma i čišćenjem odvodnog kanala.
– Održavanje svih sličnih kanala poput ovoga je u ingerenciji Hrvatskih voda, tako da oni mogu puno preciznije objasniti zbog čega je došlo do poplave. Prema informacijama koje smo dobili iz briježnog dijela Međimurja, preko Preseke i Gornjeg Mihaljevca stigle su enormne količine vode zbog obilnih padalina. Odmah po primitku informacije reagirali smo i angažirali sva Dobrovoljna vatrogasna društva s područja općine na utvrđivanju nasipa i ispumpavanju vode iz poplavljenih prostora te ih moram pohvaliti zbog golemog doprinosa koji su dali u saniranju stanja. Hrvatske vode pomogle su značajnom količinom vreća s pijeskom i angažmanom većeg broja ljudi koji su se uključili u sanaciju – rekao je Dania dodavši kako su se problemi, osim u Macincu, pojavili i na nekoliko lokacija u Črečanu i Paragu, ali da su hitnom intervencijom uspjeli stanje zadržati pod kontrolom.
Ivica Mustač, voditelj Vodnogospodarske ispostave za mali sliv Trnava, pojašnjava zbog čega je u tako kratkom vremenu došlo do zagušenja kanala.
– Kiša je počela oko 18 sati i padala je tako snažno da je već za sat vremena kanal bio gotovo pun. Prema nekim mjerenjima u jednom satu palo je 40 litara kiše po četvornom metru, a o kakvoj se količini radi govori i podatak da je prosjek za cijelu godinu oko 900 litara kiše po četvornom metru. Sličnu smo situaciju na ovom području imali 2014.godine, ali tada su padaline bile znatno slabije, pa je trebalo oko 6-7 sati dok voda nije stigla ovamo, tako da smo imali vremena reagirati. Zato moram odati veliko priznanje lokalnim vatrogasnim društvima čiji su članovi odradili ogroman posao. Mi smo angažirali dodatne ljude, opremu i strojeve te osigurali vreće s pijeskom. Ova je situacija potvrdila da su opravdani naši planovi za izgradnju retencije Gornji Mihaljevec koja bi, u sličnim slučajevima, zaustavila prodor takvih količina vode na ovaj prostor. Jer sada ne samo da je bio poplavljen kanal, nego se vode proširila i na obližnja polja, pa i preko pruge – rekao je.