BILI SMO NA ISPITU

OCJENJIVAČI LOVAČKIH TROFEJA Osmero lovaca, među njima i prva lovkinja, steklo viši ugled u lovstvu

Zahvaljujući razumijevanju odgovornih u Lovačkom savezu Međimurske županije bilo nam je omogućena nazočnost polaganju ispita za ocjenjivače lovačkih trofeja.

– Ocjenjivanje trofeja divljači pokazatelj je stanja u lovištima i kvalitete našeg gospodarenja te pokazatelj genetskog potencijala određene vrste divljači zakonska obaveza. Stoga Lovački savez Međimurske županije unatrag desetak godina osposobljava svoje članstvo za ocjenjivače lovačkih trofeja.

Ove godine ono je kroz 60 sati teoretske i praktične nastave prošlo osmero kandidata pa je sada s njima na području saveza njih 82-oje – kazao nam je Mladen  Lacković, tajnik Lovačkog saveza Međimurske županije, koji je bio predavač, ali i ispitivač ove generacije koja će biti upamćena po tome što je u njoj bila i prva lovkinja koja je izrazila spremnost za dodatno lovačko usavršavanje. Bila je 41-godišnja Irena  Mikulan iz LD Fazan Donja Dubrava. Uz nju, iz njezinog društva ispitu su pristupili 33-godišnji Alen Jakupak i 34-godišnji Nino Kolesar. Iz LD Fazan Dekanovec ispitu je pristupio 37-godišnji Jasmin Jambrošić iz LD Prepelica Mala Subotica, tu je bio 53- godišnji Vladimir Logožar, 41-godišnji Oliver Martinjaš došao je iz Čakovca kao i 69- godišnji Pavao Kralj, dok je 27- godišnji Patrik Jeđut došao kao član LD Trčka Čakovec.

– Ova generacija je bila među najboljima unatrag  desetak godina(5 generacija ), iako su sve generacije generalno pokazale zavidno znanje – dodao je Lacković. Njima, su uz njega, kao ispitivači čestitali Branko Trstenjak, delegat Skupštine LSMŽ) i  Zvonimir Hlebec, dopredsjednik LSMŽ.

Kada se trofej proglašava atipičnom trofejom? Koji parošci kod rogovlja jelena običnog i jelena lopatara smiju nedostajati  a da se oni ipak normalno ocijene? Što je neto težina  krupne divljači? Kod koje vrste divljači se ocjenjuje trofeja mužjaka i ženke?  Koje su odlike trofeje mužjaka, a koje trofeje ženke? Kod koje ocjene trofeja se primjenjuje ocjena faktorom 0,23 i kada? Navedite pribor za ocjenjivanje trofeja? Navedite redoslijed obrade rogova, ako se radi obrada na kost, a ne dermopreparat? Koliko članova broji Povjerenstvo za ocjenjivanje trofeja? Tko imenuje Povjerenstvo u zajedničkim lovištima,  a tko u državnim lovištima? Što je to vrhunski trofej divljači? Navedite neke od elemenata koji se primjenjuju za određivanje starosti ocjenjene trofeje srnjaka? 

Ovo su neka od pitanja na koje su kandidati odgovarali sa sigurnošću jer su doista bili ‘potkovani’ visokom razinom znanja. Što se ovom osposobljenošću  postiže? – upitali smo tajnika.

– Osposobljenost za ocjenjivanje trofeja u lovištu ovlaštenika koji ocjenjivača imenuje u tročlano povjerenstvo – objasnio je Lacković, a na naš upit što se sve kod divljači može i mora ocjenjivati rekao je kako je to rogovlje s dijelom lubanje kod: jelena običnog, jelena lopatara, jelena aksisa, srnjaka, divokoze – mužjaka i ženke i muflona. Ocjenjuju se kljove vepra, lubanja i krzno smeđeg medvjeda- mužjaka i ženke, iznimno, na zahtjev vlasnika trofeja ocijenit će se i izdati trofejni list za lubanju: divlje mačke, jazavca, lisice i čaglja, potom krzno divlje mačke  i čaglja – rekao je i dodao kako će sada osmero ovih lovac lovovlaštenik njih imenovati službenim ocjenjivačima trofeja u lovištu.

Što im to osobno znači?

– Osobno stručno usavršavanje, kojim lakše procjenjuju trofejnu vrijednost divljači lakše vođenje lovnog turizma, transfer znanja (iskustva i saznanja) prema drugim lovcima. Ugled u lovačkom društvu – rekao je.

Povezani sadržaj
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije